Oslávime deň spomienky na obete násilia založeného na náboženstve

TK KBS, rp, mdz; ml | 21. 08. 2019 16:25



Bratislava 21. augusta (TK KBS) Dvadsiaty druhý august je v tomto roku historicky po prvýkrát "Medzinárodným dňom spomienky na obete násilia založeného na náboženstve". Pápežská nadácia ACN (Aid to the Church in Need alebo Pomoc trpiacej Cirkvi - u nás známa aj ako Kirche in Not) pri tejto príležitosti upozorňuje, že najviac prenasledovanou náboženskou skupinou sú kresťania.

"Stav náboženskej slobody vo svete je alarmujúci," upozorňuje Miroslav Dzurech, riaditeľ ACN Slovensko. Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je kvôli viere ohrozená jeho kariéra, zdravie či život. Na celom svete trpí prenasledovaním kvôli viere až 300 miliónov kresťanov. To z nich robí najviac prenasledovanú náboženskú komunitu na svete, ukazuje analýza situácie od ACN v 196 krajinách z konca roka 2018.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v roku 2018 pripomenul, že v niektorých oblastiach sveta čelia kresťania doslova "vyhynutiu." "V niektorých regiónoch dosahuje stupeň perzekúcie takmer úroveň genocídy, podľa platných definícií OSN," povedal. Situácia sa zhoršuje aj pre ďalšie náboženské skupiny. Spomínaná analýza ukazuje, že v Európe je na vzostupe anti-islamská nálada v spoločnosti. Zvyšuje sa aj počet anti-semitských vyjadrení, ktoré majú za následok väčšie množstvo emigrácie Židov do Izraela. Zlú situáciu priznala aj Organizácia spojených národov. Práve kvôli "bezprecedentnému nárastu násilia voči náboženským komunitám" členské štáty určili 22. august ako medzinárodný spomienkový deň, ktorý má na túto situáciu upriamiť pozornosť. "V tento deň by si všetky vlády mali uvedomiť, že náboženská sloboda je jedno zo základných ľudských práv. Musíme teda spoločne robiť všetko, aby na svete nebol ani jeden človek, ktorý trpí pre svoju vieru," povedal Miroslav Dzurech.

Autoritárske štáty ubližujú čoraz viac, na zozname prvýkrát aj Rusko

Analýza ACN za roky 2016-2018 ukázala, že situácia sa zhoršila až v 18 z 38 krajín, ktoré boli už predtým označené za problémové. Extrémne sa podmienky pre veriacich ľudí bez ohľadu na vierovyznanie za posledné dva roky zhoršili napríklad v Číne a Indii. V krajinách ako Severná Kórea, Saudská Arábia, Yemen či Eritrea boli podmienky už predtým také zlé, že zhoršenie situácie takmer z definície nie je možné odmerať. Na zoznam sa po prvý krát dostali aj Kirgizsko a Rusko, v ktorých podľa zistení ACN dochádza ku systematickej diskriminácii náboženských komunít. Podľa analýzy ACN sa za posledné roky zhoršili zásahy štátnych aktérov voči náboženskej slobode. Ide pritom takmer bez výhrady o autoritárske režimy s nedemokratickým zriadením.

Slovenský parlament bude rokovať o vyhlásení k prenasledovaným kresťanom

Na Slovensku sa bude v septembri hlasovať o uznesení z dielne predsedníčky ľudskoprávneho výboru NRSR Anny Verešovej. Uznesenie, ktoré predbežne podporujú politické strany z opozície aj koalície, vyzýva vládu, aby sa vážne zaoberala témou náboženskej slobody. "Je na čase aby sa aj Slovensko vo výraznejšej miere pridalo do aktivít na ochranu náboženskej slobody vo svete. O to sa na pôde parlamentu snažíme už vyše roka a naše úsilie vyvrcholí na septembrovej schôdzi. Uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete sa teší podpore naprieč politickým spektrom a verím, že ho v septembri prijmeme so silným mandátom," povedala Verešová.

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová sa teší a je vďačná našim priateľom z Poľska, ktorí na pôde OSN v júni 2019 iniciovali prijatie rezolúcie, ktorá ustanovuje práve 22. august za Medzinárodný deň spomienky na prenasledovaných pre vieru alebo náboženstvo. Rovnako sa teší, že slovenská diplomacia túto iniciatívu na pôde OSN podporila. "Náboženská sloboda je v dnešnej dobe obmedzovaná a porušovaná bezprecedentným spôsobom. Spomeňme si len na pár príkladov: kresťania v Iraku a v Sýrii čelili v ostatných rokoch genocíde zo strany Islamského štátu. Stovky kresťanov zahynuli pri bombových útokoch na Sri Lanke priamo na Veľkonočnú nedeľu tento rok v apríli. Štúdií, ktoré tento zhoršujúci sa stav konštatujú, stále pribúda. Rovnako pribúdajú štáty, ktoré sa spájajú za cieľom ochrany a podpory náboženskej slobody. Veľmi sa teším zvlášť z najnovšej iniciatívy Spojených štátov. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo začiatkom júla 2019 ohlásil vytvorenie Medzinárodnej aliancie pre náboženskú slobodu," povedala s tým, že je na čase, aby sa aj Slovensko vo výraznejšej miere pridalo do aktivít na ochranu náboženskej slobody vo svete. "Časté správy o prenasledovaní veriacich rôznych náboženstiev z Blízkeho Východu, zo Sri Lanky, či z Číny dnes právom vyrušujú ľudí po celom svete. Kruté prenasledovanie pre vieru z čias komunistického režimu máme na Slovensku všetci v živej pamäti. V dnešný deň si všetkých prenasledovaných pripomíname. Verím, že ďalšie dni a mesiace a zvlášť po budúcoročných voľbách ako Slovenská republika podnikneme aj ďalšie konkrétne kroky ako prenasledovaným pomôcť,” dodala.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024