Pri kríži na Veľkej Rači nad Oščadnicou bude v nedeľu svätá omša

TK KBS, rp; ml | 07. 08. 2019 11:28Bratislava 7. augusta (TK KBS) V nedeľu 11. augusta bude pri kríži na Veľkej Rači nad Oščadnicou svätá omša. Začne o 13:00 za účasti členov Horskej záchrannej služby. Svätá omša na Veľkej Rači bude pri príležitosti Púte ku cti Nanebovzatej Panny Márie do Oščadnice. Na oščadnickú Kalváriu sa putuje od roku 1948. Hlavná časť púte na Kalvárii bude cez víkend 17. a 18. augusta.

Kalvária v Oščadnici je jediná svojho druhu na Kysuciach. S jej výstavbou sa začalo v lokalite Sivova grapa v roku 1946. V priebehu jedného roka ju postavili oščadnickí veriaci z vďačnosti za to, že v roku 1945 počas II. svetovej vojny, kedy sa takmer 30 dní bojovalo na blízkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.

Projekty na Kalváriu i kaplnku vypracoval architekt Anton Medrický, postavil ich murársky majster Rudolf Štens. Jednotlivé reliéfy zastavení Krížovej cesty na kalvárskom vŕšku boli zhotovené v Chrámovom družstve v Pelhřimove. Autorom sochy 14. zastavenia je oščadnický rodák, ľudový majster – rezbár Jozef Pazdera. Jeho šikovné ruky vytvorili aj krásny drevený oltár v kostolíku na vrchole Kalvárie (dostavaný a požehnaný v roku 1948), a dve súsošia – Getsemanská záhrada a Bičovanie, nachádzajúce sa na jej úpätí.

Kalvária bola postavená v čase pôsobenia farára, dekana a čestného kanonika Štefana Krautmana, ktorý takmer polstoročie viedol oščadnickú farnosť. V priebehu minulých rokov boli jednotlivé zastavenia krížovej cesty i kostolík niekoľkokrát zreštaurované a premaľované. Zmodernizovalo sa technické vybavenie kostolíka, na vrchole boli postavené tri kríže – dva menšie a jeden veľký – ako symbol ukrižovania, pravidelne sa upravuje a skrášľuje lesík, v lone ktorého kalvária leží.

Zdroj: www.oscadnica.fara.sk[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021