Na slávnosť ku kostolíku svätej Anny v Kluknave prišiel biskup Judák 

TK KBS, ssi, mma; ml | 31. 07. 2019 08:25



Kluknava 30. júla (TK KBS) Vyše 7000 pútnikov zavítalo uplynulú nedeľu na odpustovú slávnosť pri kostolíku zasvätenom sv. Anne na rozhraní Spiša a Šariša. Hlavným celebrantom svätej omše bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii vyzdvihol tradíciu kresťanov, ktorí sa napriek rôznym okolnostiam, prenasledovaniu a zákazom navzájom posilňovali vo svojej viere aj tým že putovali. 

"Každoročné putovanie na toto priam poetické miesto na hranici Spiša a Šariša na Kluknavských lúkach, zasvätené sv. Anne od roku 1623, keď tu bola postavená grofkou Annou Csáky Wesselényiovou kaplnka k úcte tejto svätice môže mať rôzne dôvody. Nech je to už z akéhokoľvek dôvodu, spoločným menovateľom, je dúfam naša viera, ku ktorej sa ako kresťania katolíci hlásime. Ona je dôvodom našej prítomnosti, tu. Tak ako to chodili generácie už štyristo rokov pred nami," uviedol biskup Judák. "Želám vám a všetkým vašim drahým, aby sme si aj z tohtoročnej slávnosti, z púte, tu z Kluknavy od sv. Anny a Joachima odniesli Božie požehnanie a milosť," dodal biskup Judák. 

Pútnický kostolík sv. Anny sa nachádza na rozhraní Košického a Prešovského kraja v blízkostí obcí Kluknava, Ovčie a Víťaz. Korene tohto miesta siahajú do polovice 17. storočia kedy tu grófka Anna Csáky, rod. Vesselényi okolo roku 1632 postavila kaplnku. Predpokladá sa však, že už predtým tu stála stredoveká stavba. V blízkosti kostolíka sa nachádza prameň vody, ktorý je oddávna považovaný za liečivý. Dôkazom majú byť uložené barly za oltárom kostola. Podľa legendy, raz dávno na mieste kostolíka jeden gazda vyoral zo zeme svätý obraz, ktorý následne zaniesol farárovi. Ten ho uložil do kostola. Na druhý deň gazda tu však opäť vyoral ten istý obraz. Obraz uložený v kostole na mieste chýbal. To bol vraj znak, aby bol na mieste orby postavený kostol. Po postavení kaplnky bol objekt zverený jezuitom zo Spišskej kapituly, ktorý tu od roku 1649 začali organizovať púte.

Každoročne sa ich zúčastňovali tisícky veriacich zo Spiša, Šariša, Gemera a Abova. Okrem rímskokatolíkov sa pútí zúčastňovali aj veriaci gréckeho obradu, ktorí tu mali až do polovice minulého storočia svoju omšu. 


Kostolík ležiaci blízko dôležitej obchodnej cesty spájajúcej Spiš so Šarišom zohral dôležítú úlohu pri návrate ľudu ku katolicizmu zo širokého okolia. Ešte do polovice minulého storočia išlo o jedno z najvýznamnejších pútnych miest na východnom Slovensku. V roku 1720 došlo ku prestavbe kostola do dnešnej podoby vedenou kardinálom Imrichom Csákym. Rozšírená bola loď, pribudla nová kazateľnica, orgán, chór a lavice. V roku 1787 boli z nariadenia vtedajšieho cisára Jozefa II. púte ku kostolík zrušené. Obnovili sa až roku 1809. Interiér kostola zdobia tri barokové oltáre. Dominantou hlavného oltára je obraz sv.Anny s Pannou Máriou uprostred. Vyobrazená sv.Anna je zrejme samotná Anna Csákyová. Pravý bočný znázorňuje sv.Kríž a kľačiacu Máriu Magdalénu, ľavý je zasa zasvätenený Nepoškvrnenému počatia Panny Márie. Za zmienku stojí, že v 20.rokoch minulého storočia na pút zavítal ako kazateľ kňaz Andej Hlinka. S púťou ko kostolíku sv. Anny patrí aj každoročný jarmok.

Zdroje: Stanislav Šimčík / Martin Magda sr.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024