Putovanie začína 22. júla pri kostole Sv. Jakuba v Trnave. Pútnikov čaká viac ako 80 km, počas ktorých postupne uvidia zaujímavé kúty západného Slovenska. Navštívia Hrad Červený Kameň, Pálfyho kaštiel v Budmericiach, ale aj menej známe miesta ako zrúcaninu hradu Biely Kameň, či pútnické miesto Mariánka.
Vo štvtok 25. júla privíta pútníkov v Bratislave biskup Jozef Haľko, ktorý odslúži svätú omšu v katedrále sv. Martina. Je to zároven pamätný deň Sv. Jakuba, patróna všetkých pútníkov, ktorý sa pripomína na celom svete.
V piatok 26. júla sa na hranici s Rakúskom pripoja ďalší rakúski a maďarskí pútnici a spoločne sa bude pokračovať rakúskou Jakobsweg až do Viedne. Púť prechádza malebnou oblasťou národného parku Donau Auen. Pútnici navštívia bývalé rímske osídlenie Petronell Carnuntum ale aj stredoveké mesto Hainburg.
Účasť a podporu prisľúbili španielsky veľvyslanec na Slovensku D. Luis Belzuz de los Ríos, španielske veľvyslanectvo vo Viedni, ale aj župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Medzi účastníkmi budú aj viacerí členovia partnerských združení z Rakúska, Maďarska a Poľska a takisto zástupcov španielskej Asociácie pútnických ciest Camino de Santiago.
Púť je vhodná pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií. Nie je nutné absolvovať celú trasu. Dá sa pridať aj na krátky úsek. Pútnika možno spoznať podľa mušle hrebenatky, ktorá je oficiálnym symbolom svätojakubskej cesty. Tým istým symbolom sú vyznačené aj trasy.
Tradícia putovania do Santiaga de Compostela vznikla už v stredoveku. Spôsobil to fakt, že práve tam sa našiel hrob sv. Jakuba staršieho, jedného z apoštolov pochovaných v Európe. Odvtedy sa Santiago stalo jedným z najdôležitejších miest pútnického sveta a počet pútnikov prichádzajúcich za sv. Jakubom každoročne rastie. Ročne prejde túto cestu viac než 300 tisíc pútnikov z celého sveta, pričom zo Slovenska ich prišlo do Santiaga minulý rok viac ako 1.000.
Svätojakubská cesta na Slovensku nasleduje prirodzené koridory niekdajšieho putovania z obdobia stredoveku. Trasa má dľžku približne 650 km a je rozdelená do piatich etáp. Začína v Košiciach v Dóme Sv. Alžbety – v najväčšom pútnickom kostole na Slovensku a končí v Bratislave pri zaniknutom kostole Sv. Jakuba. Trasa vedie pútnikov cez najdôležitejšie a najkrajšie slovenské mestá, kultúrne pamiatky svetového či národného významu, ale aj národné parky a ojedinelé prírodné úkazy.
TK KBS informovala Eva Kocanová