Zúčastnite sa s nami 1. spoločnej Svätojakubskej púte na Slovensku

TK KBS, skch; ml | 01. 07. 2019 13:03



Košice 1. júla (TK KBS) Spišská katolícka charita a Občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago organizujú 1. spoločnú Svätojakubskú púť na Slovensku. Celosvetovo známa a vyhľadávaná púť je vyznačená aj u nás a vedie naprieč Slovenskom z Košíc až po Bratislavu, a odtiaľ až do Santiaga de Compostela v Španielsku. Spišská katolícka charita sa rozhodla, že časť trasy tento rok ako priekopník „prebudí“.

Od 2. do 15. júla 2019 ponúka Spišská katolícka charita v spolupráci s OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku pútnikom možnosť prejsť si trasu z Košíc, cez Levoču až po Donovaly, do obce Staré Hory spoločne. Za 14 dní prejdú pútnici spolu až 287 km. Nasledujúci úsek Levoča – Donovaly ešte nie je oficiálne otvorený, a preto budú všetci tí, ktorí sa zapoja, prvými pútnikmi, ktorí túto časť slovenského Camina prejdú.

Pútnici budú vyrážať v utorok 2. júla 2019 po svätej omši v Dóme svätej Alžbety (celebruje biskup Mons. Bernard Bober) z Hlavnej ulice v Košiciach, v rytme krásnych melódií gospelovej skupiny s názvom Kalich. Od pondelka do nedele prejdú do Levoče, kde sa zúčastnia Mariánskej púte. V nedeľu 7. júla 2019 slávnostne odomkne trasu Levoča – Staré Hory predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V priebehu ďalšieho týždňa sa cez Liptovský Mikuláš pútnici dostanú až na Donovaly, kde sa ich slovenská Svätojakubská púť pre tento rok končí. Počas púte budú dni spestrené rôznymi aktivitami. Pre viac informácií ohľadom trasy kliknite TU.

Doposiaľ bola táto púť známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Ten bol pochovaný v Santiagu, ktoré následne padlo do rúk Maurom. V roku 814 sa zjavili hviezdy, ktoré ukázali cestu k stratenému hrobu a ostatky boli nájdené. Na mieste Jakubovho hrobu bol postavený kostol, ktorý sa stal pútnickým miestom. Prvá doložená púť do Compostely je z roku 951, kedy ju vykonal biskup z Le Puy. 

Záujem o svätojakubskú púť začal prudko rásť koncom 80. rokov 20. storočia, k čomu prispela aj púť pápeža Jána Pavla II. i fakt, že v roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024