Svatá Hora si pripomína 287 rokov od korunovácie milostivej sošky

TK KBS, egu; ml | 27. 06. 2019 12:21



Svatá Hora 27. júna (TK KBS) Milostivá soška Panny Márie Svatohorskej bola korunovaná pred 287 rokmi. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše v nedeľu 30. júna bude kardinál Dominik Duka OP za spoluúčasti českých biskupov a apoštolského nuncia v Česku. Slávnosť korunovácie je zároveň hlavnou púťou českej cirkevnej provincie k 120. výročiu narodenia kardinála Františka Tomáška.

Program 287. výročia Korunovácie sa začne v sobotu 29. júna gregoriánskym spevmi v bazilike, bude pokračovať modlitbou posvätného ruženca pri Korunovačnom oltári a vigílnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať emeritný pražský pomocný biskup Karel Herbst. Po slávnostnej svätej omši v nedeľu 30. júna s hlavným celebrantom kardinálom Dominikom Dukom OP za spoluúčasti českých biskupov a apoštolského nuncia v Česku Charlesa D. Balvu bude nasledovať sprievod s milostivou soškou. V deň slávnosti je možnosť získania plnomocných odpustkov za obvyklých podmienok. Minikonferenciu o kardinálovi Františkovi Tomáškovi, ktorý sa narodil pred 120 rokmi, povedú historik Jaroslav Šebek, kňaz a teológ Aleš Opatrný a archivár pražského arcibiskupstva Josef Faktor. Kardinál František Tomášek sa narodil 30. júna 1899, v rokoch 1977 až 1991 bol arcibiskupom pražským a Primasa českým. Ako arcibiskup a kardinál spoluinicioval hnutie Dielo koncilovej obnovy aj vznik programu Desaťročia duchovnej obnovy a zasadil sa o svätorečenie Anežky Českej. V novembri 1989, kedy sa svätorečenie uskutočnilo, podporil Nežnú revolúciu a prispel k zvrhnutiu komunistického režimu. Zomrel 4. augusta 1992.

Milostivú sošku Panny Márie Svatohorskej podľa tradície vyrezal prvý pražský arcibiskup Arnošt z Pardubíc v 14. storočí. Prvá historická zmienka o soške pochádza z roku 1611, kedy vyhorel kostol sv. Jána Evanjelistu, kde bola soška umiestnená. Po celé stáročia sú so Svatou Horou a s milostivou soškou spájané zázraky, pri ktorých sa ctitelia Panny Márie ocitli v nebezpečenstve, no boli na jej príhovor zachránení. Týchto milostí je v kronikách zapísaných viac ako štyritisíc. Korunovácia sošky sa konala 22. júna 1732 a korunky Panny Márie a Ježiška aj rúcho zdobené drahokamami vytvoril pražský zlatník Jan Ferdinand Schachtel.

V roku 1861 dostala Svatú Horu do správy Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa. Redemptoristi na Svatej Hore s výnimkou rokov 1950 – 1990, kedy komunistický režim násilne zasiahol do života rehoľných spoločenstiev, pôsobia dodnes. V roku 1903 dali kostol opraviť a jeho najstaršiu časť, do tej doby bez výzdob, dali pokryť novou figurálnou i ornamentálnou štukovou dekoráciou. Po rozsiahlej oprave a renovácii požiadali pápeža Pia X. o udelenie titulu „bazilika“ pre pútnický kostol. Týmto titulom pápež výnimočne povyšuje či vyznamenáva najslávnejšie chrámy. Pius X. uznal žiadosť redemptoristov za oprávnenú a vydal osobitné breve „sacris aedibus“, ktorým v roku 1905 povýšil Svatú Horu na „baziliku minor“.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024