„Migranti prispievajú k ekonomike Slovenska významným spôsobom. Prinášajú potrebné zručnosti, podporujú inovácie, pracujú v oblastiach, v ktorých je miestna pracovná sila nedostačujúca. Prinášajú nové impulzy, stimuly a inovácie do každodenných medziľudských kontaktov a sociálnych vzťahov, ako i do oficiálnych inštitucionálnych kontaktov na miestnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Aj takéto sú závery publikácie "Náš Spoločný domov", vysvetľuje Miroslav Janák z projektu MIND, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita.
Na základe výskumu a skúseností z prvej ruky v 11 krajinách EÚ zároveň vychádza séria publikácií s názvom Spoločný domov, ktorá skúma súčasnú realitu migrácie a jej vplyv na rozvoj prijímajúcich komunít migrantov a ich miesta pôvodu. Týchto 11 štúdií zároveň zdôrazňuje bariéry a možnosti, akými migranti môžu prispieť k rozvoju. Navyše, séria Spoločný domov poskytuje odporúčania pre politikov v jednotlivých krajinách.
Zaujíma Vás téma migrácie? Premýšľate o tom, aká je úloha Slovenska pri prejavovaní solidarity a pomoci utečencom? Trápi Vás neznášanlivosť a intolerancia voči cudzincom? Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa utečencov vyhlasujeme 2. ročník literárnej a audiovizuálnej súťaže. Napíšte esej alebo natočte krátke video na jednu z vybraných tém a vyhrajte cestu do bezpečných regiónov v Iraku. Viac informácii o súťaži je možné nájsť na stránke cojedomov.sk.
Projekt MIND je realizovaný spolu s ďalšími partnerskými organizáciami Charity v Rakúsku, Bavorsku, Bulharsku, Českej republike, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Portugalsku, Slovinsku, Švédsku a regionálnym sekretariátom Caritas Europa. MIND ( Migrácia. Prepojenie. Rozvoj) je trojročný projekt, financovaný Európskou komisiou, zameraný na zvyšovanie informovanosti širokej verejnosti, o otázkach rozvoja a o podpore rozvojového vzdelávania v Európskej únii.
Projekt MIND je financovaný Európskou úniou
TK KBS informovala Monika Molnárová