Pápež František pozýva mladých ekononómov z celého sveta do Assisi

TK KBS, msp, ml; rp | 10. 06. 2019 13:24



Vatikán 10. júna (TK KBS) V dňoch 26. - 28. marca 2020 sa uskutoční v Assisi stretnutie mladých ekonómov, podnikateľov a podnikateliek z celého sveta. Pozýva naň pápež František. Pri tejto príležitosti prinášame v plnom znení list pápeža Františka, ktorý pozýva na toto stetnutie.

-

Milí priatelia,

píšem vám, aby som vás pozval na podujatie, ktoré som si veľmi želal: podujatie, ktoré mi umožní stretnúť sa s tými, ktorí dnes tvoria, študujú a začínajú praktizovať odlišnú ekonomiku. Ekonomiku, ktorá oživuje a nezabíja, ktorá zahŕňa a nevylučuje, ktorá poľudšťuje a nie odľudšťuje, ktorá sa stará o stvorenie a neplieni ho. Podujatie, ktoré nám pomôže spoločne sa stretnúť a spoznať, a ktoré nás privedie k vytvoreniu istého „paktu“ za zmenu súčasnej ekonomiky a za vdýchnutie duše ekonomike budúcnosti.

Je potrebné „vdýchnuť dušu“ ekonomike! A aké mesto je na to vhodnejšie ako Assisi, ktoré je symbolom posolstva o ľudskom bratstve? Ak ho sv. Ján Pavol II. zvolil za symbol kultúry pokoja, mne sa javí aj ako inšpiratívne miesto pre novú ekonomiku. Tu sa totiž František zbavil všetkého svetského a zvolil si Boha za „Severku“ svojho života, keď sa stal chudobným s chudobnými a bratom všetkých. Z jeho rozhodnutia pre chudobu vychádza aj vízia ekonomiky, ktorá je stále nanajvýš aktuálna. Môže totiž poskytnúť nádej našej budúcnosti, nielen na prospech tých najchudobnejších, ale celého ľudstva. Takáto vízia je totiž potrebná s ohľadom na osud všetkého na planéte, ktorá je naším spoločným domom, „sestrou našou matkou Zemou“, ako ju nazýva vo svojej piesni Cantico di Frate Sole František.

V encyklike Laudato si’ som zdôraznil, ako je dnes – viac ako kedykoľvek dosiaľ – všetko úzko prepojené a tiež, že ochranu životného prostredia nemožno oddeliť od spravodlivosti voči chudobným a od riešenia aktuálnych štrukturálnych problémov svetovej ekonomiky. Preto treba korigovať také modely rastu, ktoré nedokážu garantovať rešpekt voči prostrediu, prijatie života, starostlivosť o rodinu, sociálnu rovnosť, dôstojnosť zamestnancov, práva budúcich generácií. Výzva na uvedomenie si závažnosti týchto problémov a predovšetkým na uskutočnenie nového ekonomického modelu, ktorý bude ovocím kultúry spoločenstva, založenej na bratstve a rovnosti, ostáva, žiaľ, stále nevypočutá.

František z Assisi je vynikajúcim príkladom starostlivosti o slabých a integrálnej ekológie. Na um mi prichádzajú slová, ktorými sa na neho obrátil Ukrižovaný v Kostolíku sv. Damiána: „František choď a oprav môj dom, ktorý je, ako vidíš, celý zničený“. Oprava tohto domu sa týka všetkých. Týka sa Cirkvi, spoločnosti, srdca každého z nás. Týka sa čoraz viac aj životného prostredia, ktoré naliehavo potrebuje zdravú ekonomiku a udržateľný rozvoj, ktoré zahoja jeho rany a zaistia mu dôstojnú budúcnosť.

Zoči-voči tejto naliehavej potrebe sme všetci povolaní preskúmať svoje mentálne postoje i morálne priority, aby boli viac v súlade s Božími prikázaniami a požiadavkami spoločného dobra. No osobitne chcem vyzvať vás mladí, pretože svojou túžbou po peknej a radostnej budúcnosti ste už teraz prorockým znamením ekonomiky pozornej voči človeku i prostrediu.

Drahí mladí, viem, že ste schopní začuť v srdci čoraz znepokojujúcejšie volanie zeme a jej chudobných v snahe nájsť pomoc a zodpovedných ľudí, takých, čo odpovedia a neodvrátia sa inam. Ak budete počúvať svoje srdce, pocítite, že ste nositeľmi odvážnej kultúry, nebudete mať strach riskovať a zapojíte sa do budovania novej spoločnosti. Zmŕtvychvstalý Ježiš je našou silou! Ako som vám povedal v Paname a napísal v apoštolskej posynodálnej exhortácii Christus vivit: „Prosím vás, nenechajte iných stať sa protagonistami tejto zmeny! Vy máte v rukách budúcnosť! Prostredníctvom vás vstupuje budúcnosť do sveta. Žiadam vás o to, aby ste boli protagonistami tejto zmeny […] Žiadam vás, aby ste boli budovateľmi sveta, aby ste sa pustili do práce za lepší svet“ (174).

Vaše univerzity, vaše podniky, vaše organizácie sú staveniskami nádeje, že sa vypracujú odlišné spôsoby chápania ekonomiky a pokroku, aby bola porazená kultúra vyraďovania a poskytnutý hlas tým, čo ho ešte nemajú, aby ponúkli nový štýl života. Pokým náš ekonomicko-sociálny systém vyprodukuje, čo len jednu obeť, a pokým bude existovať, čo i len jedna vyradená osoba, nebudeme môcť sláviť sviatok univerzálneho bratstva.

Preto si želám stretnúť sa s vami v Assisi: aby sme mohli spoločne, prostredníctvom univerzálneho „paktu“, podporiť proces globálnej zmeny, na ktorej sa môžu podieľať nielen tí, ktorí majú dar viery, ale všetci ľudia dobrej vôle, bez ohľadu na rozdielne vierovyznanie či národnosť, spojení ideálom bratstva, zmeraným predovšetkým na chudobných a vylúčených. Pozývam preto každého z vás, aby ste sa stali protagonistami tohto spojenectva a vzali na seba individuálny i kolektívny záväzok spoločne rozvíjať sen o novom ľudstve, zodpovedajúci očakávaniam človeka a Božiemu plánu.

Názov tohto podujatia – „Františkova ekonomika“ – jasne odkazuje na svätého Františka z Assisi a na evanjelium, ktoré konzistentne prežíval aj na úrovni ekonomickej a sociálnej. On nám ponúka ideál a istým spôsobom aj program. Pre mňa, ktorý som si zvolil jeho meno, je neustálym zdrojom inšpirácie.

Spoločne s vami a cez vás chcem apelovať aj na našich najlepších odborníkov ekonomickej vedy, ako aj na podnikateľov a podnikateľky, ktorí sa už dnes na svetovej úrovni usilujú o ekonomiku, ktorá by bola v súlade s týmto ideálom. Dúfam, že na tento apel odpovedia. A dôverujem, predovšetkým, vám mladým, ktorí dokážete snívať a ste pripravení s Božou pomocou budovať spravodlivejší a krajší svet.

Stretnutie sa uskutoční v dňoch 26. – 28. marca 2020. Plánujem sa na ňom zúčastniť aj ja, spoločne s biskupom Assisi, ktorého predchodca Guido pred ôsmimi storočiami prijal vo svojom dome prorocké gesto mladého Františka, keď sa vzdal všetkého.

Čakám vás a už teraz vás pozdravujem a žehnám. A prosím vás, nezabúdajte sa za mňa modliť.

Vo Vatikáne, 1. mája 2019, na sviatok sv. Jozefa robotníka                                 

František

-

Preložila: Mária Spišiaková



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024