Kňazi Prešovskej archieparchie sa zišli v Ľutine na kňazskom dni

TK KBS, mpa; ml | 29. 05. 2019 17:05



Ľutina 29. mája (RV) Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa stretlo 28. mája v Bazilike minor v Ľutine na kňazskom dni. Začali ho slávením svätej liturgie, ktorej predsedal arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a homíliu ohlásil Ľubomír Petrík, protosynkel Prešovskej archieparchie.

„Slávime najkrajšie obdobie liturgického roka – obdobie Paschy. Tento sviatok je jednou výzvou pre nás, aby sme sa aj my stali mužmi Paschy, zdôraznil vo svojej homílii Petrík. „S týmto postojom máme vstávať a večer zaspávať. Možno sa pýtate, čo to znamená byť mužom Paschy? Ani nás kňazov neobchádzajú rôzne problémy. Či už sú to zdravotné problémy, alebo problémy v manželskom živote, pri výchove detí, či starosti v pastorácii. Vo všetkých týchto problémoch, starostiach a krížoch, máme my ako prví zvestovať a spolu s Kristom prejsť Paschu. Tento kňazský deň má nás všetkých posilniť, aby sme vnímali Krista ako víťaza nad tvojím a mojím problémom. Pokiaľ toto budeme vnímať a zvestovať to svojím životom, svojou službou ľudu, staneme sa vzorom pre ľudí a ukážeme im čo je to Pascha. Čo je to ten prechod zo smrti do života v živote kresťana.“

Po svätej liturgii nasledoval príhovor riaditeľa Gréckokatolíckej charity v Prešove Petra Valička, ktorý prezentoval jej pôsobenie na území Prešovskej archieparchie a zároveň pozval kňazov na Fórum Mosty charity, kde sa budú môcť dozvedieť viac o vzniku a pôsobení tzv. farských charít. Toto fórum sa uskutoční 17. októbra.

Po ňom nasledovala katechéza Jozefa Zorvana, ktorý priblížil prítomným kňazom pastoráciu vo svojej farnosti založenú na princípe farských evanjelizačných buniek. V nej sa spätne obzrel na istý moment v jeho pastorácii, kedy sa začal zaoberať otázkou ako podchytiť tých veriacich, ktorí nechodia do chrámu. Pri hľadaní rôznych pastoračných spôsobov ho zaujal systém, ktorý v roku 1987 priniesol z USA do Európy do talianskeho Milána otec Piergiorgio Perini. Táto pastoračno-evanjelizačná metóda vytvára vo farnostiach malé skupinky veriacich spravidla do 12 členov, ktorí sa schádzajú po domoch, podobne ako prví kresťania a pri spoločnej modlitbe a zdieľaní vytvárajú si postupne silnejšie puto ku Kristovi aj k sebe navzájom. S odstupom času sú pozývaní sami priložiť ruku k dielu, tým že evanjelizujú, formujú, angažujú sa v rôznych činnostiach vo farnosti.

Katechéza otca Jozefa bola umocnená aj svedectvom štyroch laikov z jeho farnosti, ktorí veľmi pekne a s odvahou rozprávali o tom, ako Kristus cez tento jednoduchý systém farských buniek zmenil nielen ich životy, ale aj životy a smerovanie ich blízkych.

Popoludní sa kňazi stretli na modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke a následne sa rozišli do svojich farností. V Dome sv. Mikuláša sa ešte uskutočnilo pracovné stretnutie arcibiskupa, kúrie a protopresbyterov Prešovskej archieparchie.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024