Do mariánskej svätyne v Báči pri Bratislave putovali stovky pútnikov

TK KBS, RL, jhe; ml | 21. 05. 2019 08:43



Báč 21. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) Do mariánskej svätyne v Báči pri Bratislave putovali v nedeľu stovky pútnikov. Púte sa tu s prestávkami konajú od roku 1715, keď sa na obraze Nebeskej Matky počas štyroch dní objavili krvavé slzy. Slávnostnú svätú omšu celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Veriaci sa zišli aj na modlitbách ruženca a vešpier či na adorácii. Uctili si relikvie nielen krvavých sĺz, ale aj blahoslaveného Titusa Zemana.

Aj keď je milostivý kostol v Báči menej známe pútnické miesto Bratislavskej arcidiecézy ako Šaštín alebo Marianka, každoročne sem prichádza množstvo pútnikov. Okrem domácich farníkov a ľudí z okolia sem docestovali aj veriaci z Bratislavy či Záhoria. Arcibiskup Zvolenský vníma putovanie ako jednu z foriem modlitby. Na púti je podľa jeho dobré ďakovať za to, čo máme a obnoviť v sebe vedomie, že som milovaný Bohom. Vďaka tomu máme potom silu milovať druhých. „Môžeme sa síce modliť doma, ale vždy ísť aj na určité posvätné premodlené miesto, prinášať osobitné požehnanie, to asi pravda každý vie, kto to zakúsil," uviedol arcibiskup Zvolenský.


Pôvodný obraz slziacej Panny Márie sa v kostole už nenachádza. Po púti v roku 1995 ho ukradli. Úcta k Nebeskej Matke však nezanikla a veriaci majú jej obraz pred očami aj dnes. „Tento obraz je nový obraz, ktorý sme dali vyhotoviť na základe fotografií, ktoré sme z toho pôvodného obrazu mali. Aj keď ten obraz nie je, pretože ho odcudzili, predsa to miesto je požehnané a predsa je dôležité, aby sem ľudia veriaci, mariánski ctitelia chodili," povedal miestny farár Ladislav Šramko. Na pútnické miesto neďaleko Šamorína zvyknú prichádzať hlavne veriaci maďarskej národnosti, ktorí v regióne žijú. Púť k slziacej Panne Márii však prebieha v slovenskom jazyku a v súčasnej podobe sa konala už piatykrát (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024