Prešovský arcibiskup Ján Babjak prijal mladých výtvarníkov s učiteľmi

TK KBS, dku pa; ml | 09. 05. 2019 18:05



Prešov 9. mája (TK KBS) Vo štvrtok  9. mája 2019 sa na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnilo stretnutie vladyku Jána Babjaka SJ, s mladými výtvarníkmi. Stretnutia sa zúčastnili žiaci a študenti MŠ, ZŠ a SŠ, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže a projektu Východní svätí pre súčasnosť a ich práce sa umiestnili na prvých troch miestach v protopresbyterskom či metropolitnom kole. Každého súťažiaceho sprevádzal rodič alebo učiteľ výtvarnej výchovy.

Stretnutie sa začalo v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa, kde seminarista Miroslav Baran predstavil históriu a súčasnosť katedrálneho chrámu a jeho poklady – kópiu Turínskeho plátna i relikvie blahoslavených biskupov – mučeníkov P. P. Gojdiča, V. Hopka a iných svätých. Stretnutie pokračovalo v priestoroch arcibiskupského úradu, kde v Epxozícií stálej výstavy im bola priblížená história i súčasnosť Prešovskej archieparchie.

Stretnutie vyvrcholilo v Sále biskupov, kde prítomných prijal vladyka Ján. Po úvodnom príhovore odovzdal súťažiacim diplomy a vecné ceny. V príhovore vladyka Ján povzbudil mladých výtvarníkov, aby naďalej rozvíjali talent, ktorý dostali od Boha, aby ho nezakopali, ale využívali k oslave nášho Stvoriteľa. Samozrejme na záver nemohla chýbať spoločná fotografia a s arcipastierskym požehnaním sa milé stretnutie ukončilo.

Projekt Východní svätí pre súčasnosť je zameraný na spoznávanie života východných svätých a blahoslavených. V každom školskom roku je zameraný na jedného východného svätca alebo blahoslaveného, ktorého život a dielo si súťažiaci naštudujú a zrealizujú v jednom z uvedených stvárnení/techník v rámci vekovej kategórie. Súťažiaci sa môžu zamerať na životopis, dielo, či posolstvo daného svätca.

Cieľom projektu je bližšie sa oboznámiť so svätými a blahoslavenými východného obradu; prehĺbiť východnú spiritualitu a posilniť povedomie gréckokatolíka, ale aj prijať nové vzory do svojho života a prostredníctvom nich formovať morálne čnosti; rozvíjať tvorivosť a zručnosť pri spracovaní informácií. Projekt je rozdelený do 7. kategórií. Do projektu sa môžu zapojiť žiaci či študenti, ktorí reprezentujú svoju školu, alebo farnosť.

V tomto školskom roku boli ako predmet projektu vybraní Sedempočetníci. Počas konania Metropolitného kola Biblickej súťaže v dňoch 6. – 17. mája 2019 v Juskovej Voli, Mgr. Marcela Lemešová, riaditeľka CSŠ sv. Rodiny v Sečovciach vyhodnotila práce, ktoré sa umiestnili na prvom, druhom či treťom mieste.

Celoslovenská súťaž Biblia očami detí a mládeže, ktorú v spolupráci s Diecéznymi katechetickými úradmi každoročne organizuje Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n. o., je zameraná na zobrazenie Biblie a jej miesta v živote človeka a v dejinách ľudstva. Zámerom je nápaditosť a originálnosť vnímania Biblie, nie kopírovanie výjavov z ilustrovaných Biblií.

Cieľom súťaže je zaangažovať do vnímania a prežívania biblických dejín čo najviac detí a mládeže, aj tie, ktoré sa priamo nezapojili do vedomostnej súťaže Biblická olympiáda. Privádzať ich k poznávaniu Biblie a k záujmu o túto Knihu kníh. Predmetom súťaže Biblia očami detí a mládeže sú biblické knihy, ktoré sú predmetom aj biblickej olympiády. V tomto školskom roku to boli Kniha Rút, prvá kniha kráľov a Evanjelium podľa Matúša. Súťaž je rozdelená do siedmych kategórií.

TK KBS informoval Diecézny katechetický úrad Prešovskej archieparchie



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024