Asia Bibiová sa už so svojou rodinou nachádza v Kanade

TK KBS, RV zk; pz | 08. 05. 2019 15:21Pakistan 8. mája (RV) Asia Bibiová, pakistanská kresťanka, ktorá bola kvôli obvineniu z rúhania odsúdená na smrť a strávila deväť rokov vo väzení, no súd ju nakoniec zbavil viny, sa už spolu so svojou rodinou nachádza v Kanade. Potvrdili to zdroje Ministerstva zahraničných vecí Pakistanu i Asiin advokát Saiful Malook.

Najvyšší súd Pakistanu Asiu zbavil viny ešte v októbri 2018, avšak kvôli vyjednávaniu vlády s predstaviteľmi extrémistického islamu bol jej odchod z krajiny neistý a jej život bol v neustálom ohrození.

Biskup diecézy Hyderabad Mons. Samson Shukardin o odchode Asie pre Agentúru Fides uviedol:

„Je to jedno dôležité rozhodnutie vlády nechať ju odísť mimo krajiny, a je to aj skutok spravodlivosti voči žene, ktorá po desaťročie znášala silnú nespravodlivosť a utrpenie. (...) Nikdy nie je ľahké zanechať milovanú vlasť, miesto vlastných predkov, svojich drahých a príbuzných. No keď nie sú alternatívy, je treba zanechať krajinu: veď tu by bol jej život v nebezpečenstve aj po rozhodnutí Najvyššieho súdu. (...) Modlíme sa za jej nový začiatok s jej rodinou v Kanade.“

V rozhovore pre Vatican News sa k úspešnej emigrácii Asie vyjadril aj Paul Bhatti, brat bývalého pakistanského ministra pre náboženské menšiny Shabaza Bhattiho, katolíka, ktorého v roku 2011 zavraždili extrémisti kvôli jeho otvorenému nesúhlasu so zákonom o rúhaní. Shabaz obhajoval aj prípad Asie a osobne ju navštívil vo väzení. Jeho brat Paul Bhatti o emigrácii Asie povedal:

„Je to správa, ktorá dala jedno veľké zadosťučinenie nám všetkým, aj keď sme boli presvedčení, že toto bude uzáver, už odkedy bola Asia prepustená. Boli sme neustále v kontakte s kanadskými autoritami i s tými pakistanskými. (...) Pravda zvíťazila. Toto je pre nás jedno veľké zadosťučinenie.“[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024