Po prepustení z väzenia mal zakázaný pobyt na východnom Slovensku. Pracoval na strednom Slovensku v manuálnych prácach. Do prešovského rodného kraja sa mohol vrátiť až v roku 1965. Po povolení činnosti gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 ho pápež Pavol VI. vymenoval za ordinára gréckokatolíckej cirkvi v Československu a túto službu biskup Hirka vykonával až do konca roku 1989.
Biskup Hirka bol prvým vymenovaným a vysväteným biskupom po Nežnej revolúcii. Biskupskú vysviacku prijal od kardinála Jozefa Tomka 17. februára 1990 v Prešove. Ako sídelný prešovský biskup sa tak stal priamym nástupcom po blaženom biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Počas svojej biskupskej služby sa zosnulý biskup Ján Hirka zaslúžil o doriešenie majetkovoprávneho vysporiadania medzi gréckokatolíckou a pravoslávnou cirkvou.
Obnovil činnosť gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty a kňazského seminára, organizoval a zabezpečoval obnovu zdevastovaných sakrálnych objektov v celom biskupstve, postaral sa o opravu biskupskej rezidencie. Zosnulý biskup Ján Hirka zriadil Gréckokatolícku charitu. Bol iniciátorom Festivalov gréckokatolíckych speváckych zborov, ktoré postupne nadobudli európsky význam.
Zosnulý emeritný prešovský biskup Hirka sa významnou mierou pričinil o návštevu pápeža Jána Pavla II. v Prešova v roku 1995. Úspešne viedol proces blahorečenia biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý bol blahorečený v Ríme 4. novembra 2001. Za jeho pôsobenia bola ukončená aj diecézna fáza procesu blahorečenie prešovského pomocného biskupa Vasiľa Hopka. Biskup Hirka bol veľkým ctiteľom Panny Márie. Ako zvykol často vravieť, pomoc Presvätej Bohorodičky pociťoval počas celého svojho života.
Zdroj: Archív TK KBS
-
Súvisejúci článok: Zomrel gréckokatolícky emeritný prešovský biskup Mons. Ján Hirka