Svetový deň povedomia o autizme podporili aj v Dome svätej Anny

TK KBS, shr, ml; rp | 04. 04. 2019 12:30



Stará Ľubovňa 4. apríla (TK KBS) Do celosvetovej výzvy „Rozsvieť modrú“ sa zapojili aj deti z Domu sv. Anny – služba včasnej intervencie v Starej Ľubovni. Na Svetový deň povedomia o autizme, ktorý sme si pripomenuli v utorok 2. apríla, sa deti s rodičmi aj súrodencami obliekli do modrej. Modrým dňom chceli upozorniť na túto poruchu vývinu, a tiež začleniť autistov do spoločnosti a ukázať, že je potrebné vytvoriť im priestor na zmysluplný život.

Porucha autistického spektra, teda autizmus, je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Práve modrá, farba komunikácie, sa stala typickou farbou tejto vývinovej poruchy. S diagnózou autizmus sa stretávajú čoraz častejšie u malých detí, ktorým sa venujú v službe včasnej intervencie v rámci Domu sv. Anny.

„V tento výnimočný deň sme sa všetci obliekli do modrého. Za pomoci detí sme si pripravili sladké občerstvenie i veselý program, a následne sme si užili teplé jarné počasie. Je dôležité, aby deti s týmto znevýhodnením boli zaradené do bežného života, o čo sa v našich službách snažíme,“ hovorí Zdenka Zavacká z Domu sv. Anny - služby včasnej intervencie.

Služba včasnej intervencie je službou pre rodiny s dieťaťom do 7. roku života, ktoré má zdravotné znevýhodnenie. S týmito deťmi pracuje odborný tím individuálne, a to predovšetkým v pohodlí domova. „Venujeme sa rozvoju psychomotorických zručností i kognitívnych schopností detí. Komplexne sa venujeme celým rodinám, aby získali prvotné informácie pri narodení dieťatka so zdravotným znevýhodnením, a tiež sprostredkujeme odborné služby aj poradíme vo viacerých oblastiach,“ dodala Zavacká.

Dom sv. Anny, ktoré prevádzkuje Gréckokatolícka charita v Prešove, je zariadenie s kombinovanými službami zastrešujúce sociálne, zdravotnícke a doplnkové služby s cieľom poskytnúť odborné služby deťom a mladým so zdravotným znevýhodnením a ich rodinám. Službami sa snaží zvyšovať nezávislosť znevýhodnených, integrovať ich do majoritnej spoločnosti, rovnako sa venuje rozvoju kognitívnych i psychosomatických zručností. Vďaka Špeciálnej základnej škole sv. Anny, ktorá sídli v priestoroch domu, prepájajú sociálnu rehabilitáciu, rozvoj pracovných zručností a edukačný proces. Deti s kombinovaným znevýhodnením si vyžadujú komplexnú špeciálnu starostlivosť, ktorú sa snažia v dome vytvárať ambulantnou aj terénnou formou.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024