Pápež v Lorete podpísal posynodálny apoštolský list mladým Kristus žije

TK KBS, RV jb, mh; ml | 25. 03. 2019 11:14



Loreto 25. marca (RV) Na slávnosť Zvestovania Pána v pondelok 25. marca Svätý Otec František navštívil mariánsku pútnickú svätyňu v Lorete. V kaplnke pod kupolou baziliky tvorenej starobylým Svätým domčekom z Nazareta pri oltári s milostivou sochou Čiernej Madony slávil svätú omšu. Pri tejto príležitosti podpísal posynodálnu apoštolskú exhortáciu venovanú mladým s názvom „Kristus žije“ (Christus vivit). Jej text bude oficiálne zverejnený 2. apríla.

Svätý Otec sa z Ríma vydal na púť o 8. hodine ráno. Hodinový let helikoptérou viedol ponad horské oblasti, ktoré sa ešte stále zotavujú zo zemetrasenia spred troch rokov. Pozdĺž trasy zamával obyvateľom obce Amanolda, ktorí sa zhromaždili na futbalovom ihrisku, aby takto na diaľku prijali požehnanie Svätého Otca.

O 9. hodine privítali Svätého Otca v Lorete prelát tamojšej svätyne arcibiskup Fabio Dal Cin a občianski predstavitelia regiónu Marky (Marche), okresu Ancona a mesta Loreto. Jeho kroky viedli priamo do Baziliky Svätého domu, kde po rozjímaní v tichu začal o 9.45 svätú omšu zo slávnosti Zvestovania Pána. Svätú omšu slávil jednoduchým spôsobom bez homílie, s koncelebráciou predstaveného kapucínskej komunity a za prítomnosti skupiny veriacich a pápežského sprievodu.

Hneď po svätej omši Svätý Otec na oltári Panny Márie podpísal španielsky originál novej apoštolskej exhortácie Christus vivit v podobe listu mladým. Ide o výsledok synody z roku 2018 na tému „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“. Podpísaný výtlačok v tvrdej bielej väzbe Svätý Otec odovzdal arcibiskupovi Fabiovi Dal Cinovi. Len 54-ročný arcibiskup spravuje baziliku od roku 2017 ako generálny vikár pápežskej delegatúry v Lorete.

Text nového pápežského dokumentu sa začína slovami „Kristus žije, naša nádej“. Ako informoval počas návštevy pápeža Františka v Lorete vatikánsky hovorca Alessandro Gisotti, text apoštolskej exhortácie Christus vivit bude zverejnený pri oficiálnej prezentácii v Tlačovom stredisku Svätej stolice v utorok 2. apríla.

V sakristii sa pápež František pozdravil s komunitou kapucínov, predstaviteľmi talianskych biskupov, s oboma špeciálnymi sekretármi synody o mladých, s rehoľnými sestrami a ďalšími členmi pastoračného tímu pútnického chrámu v Lorete. V lodi baziliky požehnal chorých na vozíčkoch, ich sprievodcov a dobrovoľníkov.

Hlavnej skupine veriacich, zhromaždenej pred bazilikou na nádvorí lemovanom stĺporadím sa pápež František prihovoril v osobitnom príhovore. Oslovil osobitne mladých, rodiny a chorých. V duchu odkazu biskupskej synody o mladých Svätý Otec hovoril o posilňovaní významu pútnického miesta Loreto pre budúcnosť na celotalianskej i medzinárodnej úrovni prostredníctvom pastoračného Centra sv. Jána Pavla II.

- -

Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka pri návšteve mariánskej pútnickej svätyne v Lorete v pondelok 25. marca 2019, na slávnosť Zvestovania Pána.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň! Ďakujem za vaše srdečné prijatie! Vďaka!

Slová anjela Gabriela Márii: „Raduj sa, milosti plná“ (Lk 1,28), zaznievajú jedinečným spôsobom v tejto svätyni, privilegovanom mieste na rozjímanie o tajomstve vtelenia Božieho Syna. Tu sa totiž uchovávajú múry, ktoré podľa tradície pochádzajú z Nazareta, kde Svätá Panna vyslovila svoje „áno“, stávajúc sa matkou Ježiša.

Odkedy je toto miesto na tomto vŕšku, nazývané „Dom Márie“, predmetom úcty a lásky, Matka Božia neprestáva získavať duchovné dobrodenia tým, ktorí sem s vierou a oddanosťou prichádzajú, aby pobudli v modlitbe. Medzi nich sa dnes zaraďujem aj ja, a ďakujem Bohu, že mi to doprial práve na sviatok Zvestovania.

Pozdravujem verejných predstaviteľov s vďačnosťou za prijatie a spoluprácu.

Pozdravujem Mons. Fabia Dal Cina, ktorý vyjadril pocity vás všetkých. S ním pozdravujem ostatných prelátov, kňazov, zasvätené osoby, a osobitne chcem spomenúť otcov kapucínov, ktorým je zverená starostlivosť o túto pozoruhodnú svätyňu, tak drahú talianskemu ľudu.

Títo kapucíni sú skvelí! Stále v spovednici, neustále, takže keď vstúpite do svätyne, je tam vždy aspoň jeden, alebo dvaja či traja, alebo štyria, ale vždy, tak počas dňa, ako aj navečer, a táto práca je náročná. Sú skvelí a ja im ďakujem najmä za túto vzácnu službu spovedania, sústavnú po celý deň. Vďaka! A zo srdca zdravím všetkých vás, ktorí ste sa tu zhromaždili, občanov Loreta i pútnikov.

Do tejto oázy ticha a nábožnosti prichádzajú mnohí, z Talianska i zo všetkých kútov sveta, načerpať silu a nádej. Mám na mysli najmä mladých, rodiny a chorých.

Svätý domček je domom mladých, pretože tu sa Panna Mária, mladé dievča, plné milosti, naďalej prihovára novým generáciám, sprevádzajúc každého pri hľadaní svojho povolania. Z tohto dôvodu som tu chcel podpísať apoštolskú exhortáciu, ktorá je plodom synody venovanej mladým. Nazýva sa Christus vivit – Kristus žije. V udalosti Zvestovania sa predostiera dynamika povolania vyjadrená v troch momentoch, ktoré vymedzili Synodu: 1) načúvanie Božiemu slovu-plánu, 2) rozlišovanie, 3) rozhodnutie.

Prvý moment, teda počúvanie, sa ukazuje zo slov anjela: „Neboj sa Mária, (...) počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš” (v. 30-31). Je to vždy Boh, ktorý sa ujíma iniciatívy, aby povolal nasledovať ho. Tým, kto vyvíja iniciatívu, je Boh, on nás vždy predchádza, kráča popredu v našom živote a vytvára cestu. Povolanie k viere a k dôslednej ceste kresťanského života alebo k osobitnému zasväteniu, znamená diskrétne, ale silné Božie vstúpenie do života mladého človeka, aby mu ponúkol do daru svoju lásku.

Je potrebné byť pripravení a ochotní počúvať a prijať Boží hlas, ktorý sa nerozpozná v hluku a nepokoji. Jeho plán s naším osobným i spoločenským životom si nepovšimneme zostávajúc na povrchu, ale pri zostúpení na hlbšiu úroveň, kde pôsobia morálne a duchovné sily. Mária pozýva mladých, aby práve tam zostúpili a naladili sa na Božie pôsobenie.

Druhým momentom každého povolania je rozlišovanie, vyjadrené slovami Márie: „Ako sa to stane?“ (v 34). Mária nepochybuje; jej otázka nie je nedostatkom viery, práveže naopak vyjadruje jej túžbu objaviť Božie „prekvapenia“. Je pozorná, aby zachytila všetky požiadavky Božieho plánu s jej životom, spoznala ho v jeho odtienkoch, aby sa tak jej spolupráca stala zodpovednejšou a úplnejšou. Je to postoj vlastný učeníkovi: každá ľudská spolupráca s Božou slobodnou iniciatívou musí byť inšpirovaná prehlbovaním vlastných schopností a zvykov, spojeným s vedomím, že je to vždy Boh, ktorý dáva a kto koná; tak aj chudoba a nepatrnosť tých, ktorých Pán volá nasledovať ho na ceste Evanjelia, sa premieňa na bohatstvo prejavenia sa Pána a na moc Všemohúceho.

Rozhodnutie je tretím úsekom charakterizujúcim každé kresťanské povolanie, a je vyjadrené Máriinou odpoveďou anjelovi: „Nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (v. 38). Jej „áno“ na Boží plán spásy, uskutočnený prostredníctvom Vtelenia, je jej odovzdaním celého svojho života Jemu. Je to „áno“ plnej dôvery a úplnej disponibility pre Božiu vôľu. Mária je vzorom každého povolania a inšpirátorkou každej pastorácie povolaní: mladí, ktorí sú hľadajúci alebo si kladú otázky o svojej budúcnosti, môžu nájsť v Márii tú, ktorá im pomáha rozoznať Boží plán s nimi samými a silu prihlásiť sa k nemu.

Myslím na Loreto ako na privilegované miesto, kam môžu mladí ľudia prísť hľadať svoje povolanie, do Máriinej školy! Ako na duchovné centrum v službe pastorácie povolaní. Preto žičím tomu, aby sa spustilo Centrum Jána Pavla II., ktoré bude slúžiť pre Cirkev v Taliansku a aj v medzinárodnom meradle, v nadväznosti na usmernenia vzídené zo synody. Ako na miesto, kde sa mladí a ich vychovávatelia môžu cítiť vítaní, sprevádzaní a napomáhaní pri rozlišovaní.

Kvôli tomuto tiež vrelo prosím kapucínskych bratov o jednu službu naviac, aby predĺžili otváracie hodiny baziliky a Svätého domčeka počas neskorého večera a tiež začínajúcej noci, keď sú skupiny mladých ľudí, ktorí prichádzajú modliť sa a rozoznávať svoje povolanie.

Svätyňa loretského Svätého domčeka, aj kvôli svojej zemepisnej polohe v strede polostrova, je vhodná pre Cirkev v Taliansku ako miesto, ktoré možno navrhnúť pre pokračovanie v nadväznosti na svetové stretnutia mládeže a rodín. Je totiž potrebné, aby entuziazmu z prípravy a slávenia týchto podujatí zodpovedala následná pastoračná aplikácia, ktorá dá bohatým obsahom stelesnenie v ponukách na prehlbovanie, modlitbu a zdieľanie.

Máriin domček je tiež domom rodiny. V citlivej situácii každodenného života má rodina založená na manželstve medzi mužom a ženou zásadný význam a poslanie. Je potrebné znovuobjaviť plán načrtnutý Bohom pre rodinu, aby sa zdôraznila jej veľkosť a nenahraditeľnosť v službe života a spoločnosti. V nazaretskom dome prežívala Mária mnohopočetné rodinné vzťahy ako dcéra, snúbenica, nevesta a matka. Preto každá rodina, so svojimi rozličnými členmi, tu nájde prijatie, inšpiráciu ako má žiť svoju identitu. Z domácich skúseností Panny Márie vyplýva, že rodina a mladí nemôžu byť dvoma paralelnými sektormi pastoračnej starostlivosti v našich komunitách, ale musia ísť v úzkom spojení, pretože veľmi často mladí sú tým, čo im dala rodina počas obdobia rastu. Táto perspektíva vnáša celistvú jednotu do pastorácie povolaní, ktorá dbá o to, aby vyjadrovala Ježišovu tvár v jej mnohých aspektoch, ako kňaza, ako ženícha, ako pastiera.

Dom Márie je domom chorých. Tu nájdu prijatie tí, ktorí trpia na tele a duchu, a Matka prináša všetkým Pánovo milosrdenstvo z generácie na generáciu. Choroba zraňuje rodinu a chorí musia byť prijímaní vo vnútri rodiny. Prosím, neupadnime do tej kultúry vyraďovania, ktorú núkajú rozličné ideologické kolonizácie, čo dnes na nás dorážajú. Domov a rodina sú prvou starostlivosťou chorého, kde sa mu dostáva láska, podpora, povzbudenie a starostlivosť. Tu je dôvod, prečo je sanktuárium Svätého domčeka symbolom každého pohostinného domu a svätyňou chorých. Odtiaľto im posielam, všetkým, kdekoľvek na svete, vrúcnu myšlienku a hovorím im: vy ste v centre Kristovho diela, pretože zdieľate a nesiete veľmi konkrétnym spôsobom v jeho šľapajach každodenný kríž. Vaše utrpenie sa môže stať spoluprácou rozhodujúceho významu pre príchod Božieho kráľovstva.

Drahí bratia a sestry! Vám i všetkým tým, ktorí sú spojení s touto svätyňou, Boh skrze Máriu zveruje poslanie v tejto našej dobe: priniesť evanjelium pokoja a života našim súčasníkom, často roztržitým a zaujatým pozemskými záujmami alebo ponoreným v ovzduší duchovného sucha. Je treba ľudí jednoduchých a múdrych, pokorných a odvážnych, chudobných a veľkorysých. Skrátka ľudí, ktorí v Máriinej škole prijímajú evanjelium do svojho života bez výhrad. Takto sa prostredníctvom svätosti Božieho ľudu budú z tohto miesta naďalej šíriť do Talianska, do Európy a do sveta svedectvá svätosti každého životného stavu, na obnovovanie Cirkvi a oživovanie spoločnosti kvasom Božieho kráľovstva.

Nech Panna Mária pomáha všetkým, najmä mladým, kráčať cestami pokoja a bratstva založenými na prijatí a odpustení, na úcte k druhým a na láske, ktorá je sebadarovaním. Nech naša Matka, jasná hviezda radosti a pokoja, daruje rodinám, svätyniam lásky, požehnanie a radosť zo života. Nech Mária, zdroj všetkej útechy, prinesie pomoc a posilu tým, ktorí sú v skúškach.

S týmito úmyslami sa teraz spojíme v modlitbe Anjel Pána.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Na stretnutie so Svätým Otcom prišlo aj 800 mladých členov celotalianskeho združenia UNITALSI, zameraného na dobrovoľnícku službu sprevádzania chorých na pútnické miesta. Okolo 10 tisíc veriacich na priestranstve pred bazilikou pozdravil Svätý Otec prechádzajúc pomedzi nich v papamobile. Po spoločnej modlitbe Anjel Pána sa rozozvučali zvony kostolov v celom talianskom regióne Marky.

Pápež František zanechal na oltári Svätého domčeka v Lorete symbolickú ružu vytepanú zo zlata, tradičný dar pápežov Panne Márii. Do Loretskej svätyne, ktorej vznik siaha do roku 1294, putovali v minulosti viacerí pápeži. Klement V. už v roku 1310 vydal osobitnú bulu potvrdzujúcu posvätnosť miesta. Z nedávnej doby boli loretskými pútnikmi sv. Ján XXIII. (4. okt. 1962), sv. Ján Pavol II. (8. sept. 1979, 11. apr. 1985, 10. dec. 1994, 9.-10. sept. 1995, 5. sept. 2004) a Benedikt XVI. (1.-2. sept. 2007, 4. okt. 2012).

-

Aktualizované



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024