Pápež František: Pamätať na zabitých misionárov je povinnosť i stimul

TK KBS, RV jb, mk; ml | 25. 03. 2019 08:49



Vatikán 25. marca (RV) Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána pápež František upozornil na výrazný nárast násilia voči misionárom v poslednom roku a pozval veriacich k modlitbe pred cestou do mariánskeho pútnického miesta Loreta, kde podpíše apoštolskú exhortáciu venovanú mladým.

Pred modlitbou Anjel Pána v 3. pôstnu nedeľu 24. marca sa pápež František zamyslel nad Ježišovou výzvou z podobenstva o vinohradníkovi, ktorý milosrdne a trpezlivo dal šancu neúrodnému figovníku, aby priniesol ovocie. Nečakajme s prácou na sebe do budúcoročného Pôstu, povzbudil Svätý Otec veriacich v príhovore.

- -

V plnom znení prinášame slová Svätého Otca Františka pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána v Tretiu pôstnu nedeľu 24. marca 2019. Veriacim na Námestí sv. Petra sa prihovoril ako zvyčajne z okna Apoštolského paláca.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium tejto tretej pôstnej nedele (porov. Lk 13,1-9) nám hovorí o Božom milosrdenstve a našom obrátení. Ježiš rozpráva podobenstvo o neúrodnom figovníku. Istý muž zasadil vo svojej vinici figovník. Každé leto chodieval s veľkou nádejou k nemu a hľadal na ňom plody, ale žiadne nenachádzal, pretože strom nebol úrodný. Sklamanie, ktoré sa opakovalo až tri roky, priviedlo muža k rozhodnutiu figovník vyťať a zasadiť namiesto neho iný. Zavolal si teda vinohradníka, vyjadril mu svoju nespokojnosť a nariadil mu strom vyťať, aby zbytočne nevyčerpával pôdu. Vinohradník však prosí svojho pána o trpezlivosť a žiada o jeden rok navyše, počas ktorého sa on sám bude o strom zvlášť pozorne a citlivo starať, aby priniesol ovocie.

Takéto je podobenstvo. Čo nám chce povedať? Čo predstavujú jeho jednotlivé postavy? Pán vinice predstavuje Boha Otca a vinohradník je obrazom Ježiša, zatiaľ čo figovník je symbolom ľahostajného a neúrodného ľudstva. Ježiš sa prihovára u Otca v prospech ľudstva – robí tak neustále – a prosí ho o pozhovenie, dať ľudstvu ešte čas, aby v ňom mohlo vzklíčiť ovocie lásky a spravodlivosti. Figovník, ktorý chce pán vinice v podobenstve vyťať, predstavuje neplodnú ľudskú existenciu, neschopnú daru, neschopnú konať dobro. Je to symbol toho, kto žije len pre seba, sýty a nerušený, uvelebený vo svojom komforte, neschopný upriamiť svoj pohľad a srdce na tých, čo sa okolo neho nachádzajú v podmienkach utrpenia, chudoby a nedostatku. K tomuto postoju egoizmu a duchovnej neplodnosti je protikladom veľká láska vinohradníka voči figovníku: dosiahne, že pán počká, má trpezlivosť, vie čakať, venuje stromu svoj čas a prácu. Pánovi sľubuje, že sa o nešťastný strom osobitne postará.

Podobenstvo o vinohradníkovi ukazuje milosrdenstvo Boha, ktorý nám dáva čas na obrátenie. Všetci sa potrebujeme obrátiť, urobiť krok vpred, a Božia trpezlivosť a milosrdenstvo nás v tom sprevádzajú. Napriek neúrodnosti, ktorá je niekedy v našom živote príznačná, Boh je trpezlivý a ponúka nám príležitosti na zmenu a pokročenie na ceste dobra. Avšak odklad, vyprosený a udelený v očakávaní že strom nakoniec zarodí, poukazuje aj na neodkladnosť obrátenia. Vinohradník pánovi hovorí: „Nechaj ho ešte tento rok“ (v. 8). Možnosť obrátenia nie je neobmedzená; je preto nevyhnutné využiť ju hneď, inak sa dá navždy stratiť. Počas Pôstneho obdobia sa môžeme zamyslieť: Čo musím urobiť ja, aby som sa viac priblížil k Pánovi, aby som sa obrátil, aby som „vyťal“ tie veci, čo nie sú v poriadku? – „Nie, nie, ja radšej počkám do budúcoročného Pôstu!“ – Ale dožiješ sa ho vôbec? Zamyslime sa preto každý už dnes: Čo musím vykonať stojac pred týmto milosrdenstvom Boha, ktorý na mňa čaká a ktorý vždy odpúšťa? Čo musím urobiť? Na Božie milosrdenstvo sa môžeme vo veľkom spoľahnúť, ale bez jeho zneužívania. Nemáme ospravedlňovať duchovnú lenivosť, ale so zvýšeným úsilím ochotne odpovedať na toto milosrdenstvo s úprimným srdcom.

Počas Pôstneho obdobia nás Pán pozýva k obráteniu. Každý z nás by sa mal cítiť oslovený touto výzvou a napraviť niečo vo svojom živote, na svojom spôsobe myslenia, konania a vo vzťahoch k blížnemu. Zároveň máme napodobňovať trpezlivosť Boha, ktorý každému dôveruje, že dokáže „vstať“ a opäť kráčať. Boh je Otcom, a on slabnúci plamienok nezhasína, ale toho, kto je slabý sprevádza a stará sa o neho, aby zmocnel a priniesol spoločenstvu svoj príspevok lásky. Nech nám Panna Mária pomáha prežívať tieto dni prípravy na Veľkú noc ako čas duchovnej obnovy a otvorenia sa v dôvere pre Božiu milosť a jeho milosrdenstvo.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Po spoločnej modlitbe a udelení požehnania na prvom mieste vyjadril duchovnú podporu Nikarague v úsilí prekonať vážnu vnútornú krízu: „Od 27. februára prebiehajú v Nikarague dôležité rozhovory na vyriešenie ťažkej sociálnopolitickej krízy, do ktorej sa krajina dostáva. Sprevádzam modlitbou túto iniciatívu a povzbudzujem jednotlivé strany, aby našli čím skôr pokojné riešenie pre dobro všetkých.“

Svätý Otec ďalej vyzval k aplauzu pre nového blahoslaveného, lekára a otca rodiny, umučeného v Španielsku v roku 1936 počas občianskej vojny: „Včera (v sobotu - pozn. redakcie) bol Tarragone v Španielsku blahorečený Mariano Mullerat i Soldevila, otec rodiny a lekár - zomrel mladý ako 39-ročný -, ktorý sa ujímal fyzických i morálnych utrpení bratov, dosvedčujúc životom a mučeníctvom prvoradé miesto lásky a odpustenia. Je príkladom pre nás, ktorým tak ťažko padne odpúšťať, pre nás všetkých. Nech za nás oroduje a pomáha nám kráčať cestami lásky a bratskosti, aj napriek ťažkostiam a súženiam. Potlesk pre nového blahoslaveného!“    

Pri príležitosti slávenia „Dňa spomienky na mučeníkov z radov misionárov“ pápež František upozornil na výrazný nárast násilia proti kresťanom: „Počas roku 2018 po celom svete podstúpili násilie početní biskupi, kňazi, rehoľné sestry i laici, zatiaľ čo zabitých bolo 40 misionárov, takmer dvojnásobok oproti predošlému roku. Pamätať na túto súčasnú kalváriu bratov a sestier, prenasledovaných alebo zabitých z dôvodu ich viery v Ježiša, je povinnosťou vďaky pre celú Cirkev, ale aj stimulom odvážne dosvedčovať našu vieru a našu nádej v toho, ktorý na kríži navždy zvíťazil nad nenávisťou a násilím svojou láskou.“

Pápež vyslovil aj solidaritu s obeťami násilia v Nigérii a Mali, odkiaľ prišli správy o terore proti civilnému obyvateľstvu: „Modlime sa za početné obete posledných neľudských atentátov, ktoré sa udiali v Nigérii a Mali. Nech Pán prijme tieto obete, uzdraví ranených, uteší príbuzných a obráti kruté srdcia.“

S celým zhromaždením sa Svätý Otec na tento úmysel pomodlil Zdravas Mária. Poludňajšie stretnutie zakončil prosbou o modlitbové sprevádzanie pri zajtrajšej ceste do Loreta: „Zajtra, na sviatok Zvestovania Pána pôjdem do Loreta, do Domu Panny Márie. Zvolil som si toto miesto pre podpísanie apoštolskej exhortácie venovanej mladým. Prosím o vašu modlitbu, aby sa Máriino „áno“ stalo „ánom“ mnohých z nás.“ Svätý Otec odletel v pondelok 25. marca z Vatikánu o ôsmej hodine ráno. Jeho svätú omšu o 9.45 v Lorete a stretnutie s mladými pútnikmi bude prenášať aj katolícka televízia LUX.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024