Na konferencii Vyber si život sa bude v Žiline hovoriť o ochrane života

TK KBS, mva, ml; pz | 22. 03. 2019 10:43Bratislava/Žilina 22.marca (TK KBS) V sobotu 23. marca 2019 sa v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja uskutoční ďalší ročník konferencie Vyber si život. Prednášajúci budú tento rok hovoriť o ochrane života na všetkých úrovniach politiky. Záštitu nad konferenciou prevzali europoslankyňa Anna Záborská a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Konferenciu organizuje Fórum života, o.z., v spolupráci s Áno pre život, n.o.

Podujatie je súčasťou kampane ku Dňu počatého dieťaťa, ktorá vyvrcholí 25. marca. Jej cieľom je obnovovať v spoločnosti formovanie postoja k počatému životu, k jeho ochrane a dôstojnosti. Prednášajúci sa budú zameriavať na skúsenosti s ochranou života, na kompetencie, nástroje, ale aj obmedzenia v legislatíve. Organizátori rozdelili program tak, aby sa počas konferencie dotkli problematiky na úrovni samosprávy, štátu a Európskej únie. Prednášať budú napríklad starostka bratislavskej mestskej časti Karolova Ves Dana Čahojová (nezávislá), zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková a poslankyňa NR SR Anna Verešová (OĽaNO).

Na konferenciu je možné stále sa prihlásiť, prihláška je TU

PROGRAM KONFERENCIE:

- Registrácia

- 9:00 Otvorenie – úvodný príhovor: Anna Záborská

- 9:10 – 10:30 Prvý panel: Čo môže urobiť samospráva na ochranu života

Erika Jurinová: Prínos krajskej samosprávy k ochrane života

Dana Čahojová: Čo odo mňa očakáva život Diskusia 10:30 – 10:45 Prestávka

- 10:45 – 12:15 Druhý panel: Národná úroveň ochrany života

Jozef Glasa: Systémový pohľad na ochranu života dnes

Anna Verešová: Čo všetko má vplyv na politiku ochrany života

Martin Píry: Ochrana života, ústavný a právny rámec

Diskusia

- 12:15 – 13:15 Obedná prestávka v priestoroch Žilinského samosprávneho kraja

- 13:15 – 14:30 Tretí panel: Ochrana života v európskom a medzinárodnom priestore

Marica Pirošíková: Ochrana života z pohľadu judikatúry ESĽP

Branislav Škripek: Nové výzvy na ochranu života v Európskej únii

Diskusia

- 15:00 Marcela Dobešová: Predstavenie projektu Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti

- 15:30 Záver konferencie

Fórum života, o.z., pôsobí od roku 2001 a jeho úlohou je robiť všetko preto, aby sa k ľudskému životu od počatia po prirodzenú smrť pristupovalo s úctou a dôstojnosťou. Realizujeme projekty konkrétnej pomoci: Poradňa Alexis, Zachráňme životy, Centrum konkrétnej pomoci Femina - Levice, Snina, Prešov. V nich sú našou cieľovou skupinou najmä ženy, ktoré stoja pred ťažkou životnou voľbou. V projekte Tlakový hrniec učíme kriticky myslieť a správne argumentovať.

Fórum života, o.z. je členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a členom Výboru pre rodovú rovnosť Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

TK KBS informovala Margita Vanovčanová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022