Marockú katolícku komunitu tvorí asi 30 000 ľudí rôznych národov, ktorí sú zväčša prisťahovalcami. Uprostred 35 miliónovej populácie sú kvapkou v mori, menej ako jedno promile. „Priemerný vek marockej Cirkvi je 35 rokov, je v nej viac černochov ako belochov“, vysvetľuje arcibiskup López, ktorého jurisdikcia zahŕňa takmer celé marocké územie, okrem severnej diecézy Tanger.
O priebehu príprav na pápežovu návštevu Mons. López s radosťou prezradil, že zbor, ktorý bude spievať pri omši so Svätým Otcom 31. marca na rabatskom štadióne, tvorí 500 mladých. Ide prevažne o študentov marockých univerzít, ktorí pochádzajú z krajín subsaharskej Afriky. Svätá omša v Rabate sa bude sláviť v niekoľkých jazykoch, Svätý Otec prednesie ústredné časti liturgie v španielčine. V Maroku je okrem úradnej arabčiny a berberčiny rozšírená aj francúzština, španielčina a angličtina.
Ako jeden z hlavných cieľov návštevy Svätého Otca vidí rabatský arcibiskup budovanie mostov, čiže podporu dialógu medzi islamom a kresťanstvom, spájanie síl na budovanie pokoja a lepšieho sveta: „Pápež vždy trvá na budovaní mostov tam, kde mnohí chcú stavať múry“, pretože „moslimovia a kresťania nie sú nepriatelia ani protivníci“.
Za veľmi dôležitú tému v súvislosti s apoštolskou cestou považuje Mons. López otázku migrantov. V programe má Svätý Otec návštevu strediska Charity v Rabate, ktoré počas minulého roka pomohlo viac ako 9000 migrantom.
Pokiaľ ide o otázku migrácie smerujúcej do Európy, arcibiskup López v rozhovore pre EFE vysvetľuje, že Cirkev sa snaží o vyvážený postoj: „Nie sme za povzbudzovanie k vysťahovalectvu do Európy, ale ani za jeho zabraňovanie. Nespolupracujeme s tými, čo chcú odísť do Európy, ale nejdeme vytvárať ani bariéru voči týmto krajinám.“
V rozhovore pre španielsku agentúru sa Mons. López vyhol priamemu komentovaniu politicky citlivej otázky rešpektovania práva slobodne si zvoliť náboženstvo: „Som spokojný, že kresťania v Maroku môžu žiť v mieri a pokoji a praktizovať našu vieru s úplnou slobodou,“ uviedol rabatský arcibiskup.