Uplynulo už 290 rokov od vyhlásenia Jána Nepomuckého za svätého

TK KBS, ctk, ml; pz | 19. 03. 2019 11:15



Praha 19. marca (TK KBS) Jeden z najvýznamnejších českých svätcov, patrón právnikov, lodníkov, mlynárov, spovedníkov a pre katolíkov symbol mlčanlivosti, odvahy a spoľahlivosti, Ján Nepomucký, bol 19. marca 1729 pápežom Benediktom XIII. vyhlásený za svätého. Kanonizáciou Nepomuckého tak vyvrcholila legenda, ktorá je s ním spojená. Telo umučeného generálneho vikára pražského arcibiskupstva nechal v roku 1393 zhodiť z Karlovho mosta do Vltavy kráľ Václav IV.

Dodnes nie je úplne jasné, prečo Nepomucký upadol do nemilosti a skončil na mučidlách. Podľa niektorých prameňov kritizoval kráľa, podľa ďalšej nepotvrdenej verzie odmietol vyzradiť spovedné tajomstvo kráľovny. Väčšina historikov sa ale prikláňa k názoru, že príčinou boli spory kráľa s pražským arcibiskupom. Václav IV. údajne chcel obmedziť arcibiskupovi moc tým, že zriadi nové biskuptvo, ktoré by finančne zaistilo zrušenie benediktínskeho kláštora v Kladruboch. Jan z Pomuku, ktorý bol tiež žateckým arcidiakonom, však jeho zámer zmaril.

Jan Nepomucký sa narodil okolo roku 1340 v Pomuku (dnes Nepomuk), vyštudoval právo v Prahe a v talianskej Padove. Pôsobil okrem iného ako kanovník u sv. Jiljího a farár v kostole sv. Havla. Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Inocent XIII. v roku 1721 a v roku 1729 bol vyhlásený za svätého. Súčasťou beatifikačného procesu bola i exhumácia jeho ostatkov, počas ktorej vypadol z lebky kus tkaniva, čo bolo považované za božie znamenie v domnienke, že ide o jazyk a že sa tak potvrdzuje legenda o spovednom tajomstve. Jánovi Nepomuckému sú zasvätené desiatky kostolov nielen v Čechách, ale i v iných krajinách. Jeho socha zdobí mosty, hrádze rybníkov či námestia (Zdroj: ČTK).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024