Najvyšší náboženskí predstavitelia sa stretli s predsedom vlády SR

TK KBS, ml; ml | 04. 03. 2019 10:55Badín 4. marca (TK KBS) Kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne bol dnes, v pondelok 4. marca 2019, dejiskom historicky druhého stretnutia najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. Zúčastnil sa na ňom aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) zastúpili štyria arcibiskupi, piati biskupi a členovia sekretariátu KBS.

Stretnutie na tému "Cirkev a štát" sa začalo ekumenickou modlitbou. Takmer 50 zástupcov cirkví a náboženských spoločností privítal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský a predseda Ekumenickej rady cirkvi Miloš Klátik. Nasledovalo vystúpenie a diskusia s predsdom vlády SR Petrom Pellegrinim. Hovorili spolu o viacerých témach, ktoré sa týkajú vzájomného vzťahu cirkvi a štátu.

Badin, cirkvi

V programe nasledovali tri prednášky. O postavení cirkví a náboženských spoločností v právnom poriadku SR hovoril prof. Ján Svák. O tom, ako zabezpečiť dôstojnosť ľudskej osoby v právnom systéme SR Patrik Daniška. Záverečná prednáška patrila Jane Michaličkovej zo Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska, hovorila o tzv. genderovej ideológii v aktuálnych politikách Európskej únie. V závere predstavitelia kresťanských cirkví prijali spoločné vyhlásenie.

PLNÉ ZNENIE vyhlásenia je TU

Na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Gréckokatolíckej cirkvi, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, Pravoslávnej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Cirkvi bratskej, Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratskej jednoty baptistov, Starokatolíckej cirkvi, Apoštolskej cirkvi na Slovensku, Cirkvi adventistov siedmeho dňa a Cirkvi československej husitskej.

Stretnutie na najvyššej pracovnej úrovni nadväzuje na sériu viacerých pracovných rokovaní najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR.

Pripravila ho Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví na Slovensku.

K správe bolo vydané FOTO

-

Aktualizované[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023