Figeľ: Náboženské menšiny v Indii sú diskriminované a prenasledované

TK KBS, RL, phu; ml | 22. 02. 2019 08:35



Bratislava 22. februára (TK KBS/Rádio LUMEN) Aj napriek tomu, že indická ústava garantuje náboženskú slobodu a je to sekulárny štát, realita je iná. Posledných päť rokov sa hinduistická ideológia stáva súčasťou politiky. Menia sa názvy miest a náboženské menšiny sú diskriminované či prenasledované. Konverzia z hinduizmu sa striktne trestá a kresťania sú obviňovaní z porážania a konzumácie kráv, ktoré sú pre hinduistov posvätné. Osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo Európskej únie Ján Figeľ navštívil v Indii ministerstvo a komisiu pre menšiny zástupcov mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú náboženskou slobodou aj s katolíckymi biskupmi. Viac o svojej ceste povedal Rádiu LUMEN.

Osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo Európskej únie Ján Figeľ hovorí, že v Indii sa začína presadzovať nacionalizmus. „A v niektorých štátoch prerastá aj do opatrení a na štátnej úrovni napríklad v šiestich štátoch sú zákony proti konverzii. Samozrejme problém, ak ide o odchod od hinduizmu za konverziu sú veľmi striktné trestné sadzby," uviedol. V Indii, ktorá má asi miliardu 250 miliónov obyvateľov je až 80% hinduistov. Moslimovia tvoria 14% a kresťanov sú asi len 2,5%. V Indii, kde je krava posvätné zviera, sa to často podľa Jána Figeľa zneužíva voči kresťanom, ale aj moslimom. „Dochádza tu k cieleným atakom hlavne voči moslimom a kresťanom pre podozrenia z porážania posvätných zvierat a ich samozrejme konzumácie alebo obchodovania s hovädzím mäsom. Dochádza k extrémnym situáciám, k takzvanému lynčovaniu. Podľa osobitného vyslanca Európskej únie Jána Figeľa, India nie je veľmi ochotná hovoriť s Európskou úniou o ľudských právach či náboženských skupinách. „Ľudskoprávny dialóg medzi Európskou úniou a Indiou sa už neuskutočnil päť rokov, teda toto pootvorenie dverí na vládnej úrovni alebo na celkovej celoštátnej úrovni je dobrým signálom a chcem na tom pracovať ďalej," uviedol.


Osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva momentálne intenzívne pracuje na tom, aby sa podarilo dostať z Pakistanu Asiu Bibi, ktorú nedávno súd oslobodil od trestu smrti za rúhanie.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024