Svätý Cyril – Konštantín sa narodil okolo roku 827 v Solúne, ako najmladší zo siedmich detí. Po skončení cisárskej školy v Konštantínopole, pod vedením vzdelancov zvučného mena, nadobudol vynikajúce vzdelanie. Hoci túžil po mníšskom spôsobe života, bol menovaný na bibliotekára a neskôr profesora na Vysokej škole v Konštantínopole. Pre svoju učenosť si vyslúžil meno Filozof.
Pretože Sloveni nemali svoje písmo, Konštantín Filozof v spolupráci s Metodom zostavil hlaholiku a začal prekladať bohoslužobné knihy. Založil vyššiu školu na výchovu a vzdelávanie domácej inteligencie.
Pred svojou smrťou myslí na tých, ktorí mu boli zverení. Svedčí o tom aj jeho duchovný testament, keď zomiera 42-ročný, unavený ťažkou prácou, 14. februára 869 v Ríme: „Pane, Bože môj, (…), vypočuj moje modlitby a zachovaj verné ti stádo, nad ktorým si ustanovil mňa, nesúceho a nehodného služobníka. Zachráň ho pred bezbožnou a pohanskou zlobou tých, čo sa ti rúhajú, a znič trojjazyčný blud a zveľaď svoju Cirkev množstvom a všetkých spoj v jednote ducha a urob znamenitým ľudom, rovnako zmýšľajúcim o pravej viere a správnom vyznaní, a vry do ich sŕdc slovo tvojho prijatia za synov. Lebo je to tvoj dar ak si nás nehodných prijal hlásať evanjelium tvojho Krista, aby sme boli ochotní. Konať dobré skutky a tebe milé veci. Tých, čo si mi dal, odovzdávam ti ako tvojich. Spravuj ich svojou mocnou pravicou a skry ich pod ochranu svojich krídel (Ž 60,5) aby všetci chválili a slávili tvoje meno, Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen“ (Život Konštantína XVIII).
Zdroj: Nitrianske biskupstvo / Mons. Viliam Judák, Miroslav Lyko
-
Súvisejúci článok: 8. 2. 2019 - Uplynie 1 150 rokov od smrti svätého Cyrila - spolupatróna Európy