O dôstojnosti ľudskej osoby v chorobe a starobe debatovali v Bratislave

TK KBS, kbs; ml | 07. 02. 2019 14:00



Bratislava 7. februára (TK KBS) V súčasnej kultúre sa chorí a starí ľudia dostávajú na okraj spoločnosti. Vyslať spoločnosti signál, aby každý človek s obmedzeniami, akými sú choroba alebo vek, bol spoločnosťou prijímaný ako jej plnohodnotný člen, a zároveň podporiť u nás rozvoj hospicovej a paliatívnej starostlivosti. To boli dve hlavné posolstvá dnešnej medzinárodnej konferencie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) "Dôstojnosť ľudskej osoby v chorobe a starobe" v Bratislave. Zorganizovala ju v spolupráci s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Toto sympózium predstavovalo tradičné jarné podujatie biskupov s medzinárodnou účasťou.

V Aule Benedikta XVI. Bohosloveckej fakulty UK medzinárodnú konferenciu otvoril za účasti viacerých slovenských biskupov predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Privítal hostí na na čele so zástupcom Kongregácie pre náuku viery Mons. Grazianom Borgonovom. Pripomenul, že otázka postavenia starých a chorých ľudí úzko súvisí so spoločenskými zmenami. "Transformácia pomerov na Slovensku v posledných tridsiatich rokoch priniesla so sebou nárast konzumného spôsobu života a individualizmu. Všetci chcú, tak jednoducho povedané, všetci chcú zostať mladí a krásni. Všetci chcú byť úspešní a mať dobrú kariéru. Naše biologické danosti však týmto predstavám nezodpovedajú," uviedol arcibiskup Zvolenský.

Aj keď sa ľudia snažia zo svojho života určité procesy vytesniť, podľa arcibiskupa Zvolenského stále platí, že starneme a s pribúdajúcim vekom sa často musíme vysporiadať s rozličnými vážnymi ochoreniami, ktoré nás v živote obmedzujú a my sa stále viac stávame závislými na druhých. "Individualisticky nastavená spoločnosť sa vystavuje riziku, že prestane venovať pozornosť tým ľuďom, ktorí sú starí a chorí. (...) Realita napovedá, že starí a chorí ľudia čelia v spoločnosti diskriminácii, nie sú považovaní za jej plnohodnotných členov, ale odsúvaní na okraj," povedal. "Mám obavy, že v situácii, kedy starí a chorí ľudia nie sú braní spoločnosťou vážne a stále viac sú v najťažších chvíľach izolovaní, ba dokonca vnímaní ako príťaž, otvárajú sa dvere pre diskusiu o eutanázii ako o poslednom „milosrdenstve“, ktorým vytrhneme starého alebo chorého človeka zo špirály fyzického a duševného utrpenia," pokračoval arcibiskup Zvolenský.

Predseda KBS v závere pripomenul, že paliatívna starostlivosť je stále lepšia, ale "na Slovensku málo rozvinutá". "Sme, žiaľ, ďaleko od situácie, aby v každej nemocnici boli špecialisti na paliatívnu starostlivosť. Pritom je zrejmé, že vzhľadom ku rýchlemu starnutiu populácie by sme takýchto odborníkov potrebovali ako soľ. Rovnako nám chýbajú hospice a aj tie, čo jestvujú, sú nedostatočne financované. O to viac úcty a vďačnosti si zaslúžia všetci, ktorí sa paliatívnej a hospicovej starostlivosti s láskou venujú," uviedol. "Zákony umožňujúce v Európe eutanáziu sú na vzostupe a prvé úvahy sa objavujú aj na Slovensku. Našim cieľom nie je iba potvrdzovať, akým veľkým zlom eutanázia je. (...) Ak vytvoríme podmienky, aby sa ľudia s obmedzeniami, akými sú vek alebo choroba, cítili prijatí v našich rodinách a komunitách, debaty o eutanázii stratia na sile. Zároveň stojíme pred výzvou venovať viac pozornosti paliatívnej a hospicovej starostlivosti. Nech aj toto podujatie prispeje svojim dielom k naplneniu tohto cieľa."

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU

Po privítaní vystúpil Mons. Graziano Borgonovo. Hovoril o dôstojnosti ľudského života v Magistériu s osobitným zreteľom na chorých a starých. S témou "Utrpenie a smrť v súčasnej západnej kultúre" vystúpil Ján Ďačok SJ z Pápežskej univerzity Gregoriana v Ríme. O dôstojnosti ľudského života v politikách krajín EÚ hovoril prof. Claudio Sartea, člen Bioetickej komisie Lekarskej fakulty rímskej univerzity Tor Vergata. Tému "Eutanázia a paliatívna starostlivosť" priblížil prof. Antonio G. Spagnolo, riaditeľ Bioetického inštitútu Lekárskej fakulty pri Katolíckej univerzite Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Ríme. Záverečné slovo patrilo Dr. Kristíne Križanovej, ktorá hovorila o hospicovej starostlivosti na Slovensku. Príspevky budú vydané v zborníku KBS.

K správe bolo vydané FOTO.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024