Svätý Otec si vypočul biskupov Čile o ich rozlišovaní o zneužívaní

TK KBS, RV jb; ml; pz | 15. 01. 2019 06:52Vatikán 15. januára (RV) Svätý Otec František sa v pondelok 14. januára stretol vo Vatikáne s predsedníctvom Konferencie biskupov Čile. V päťčlennej delegácii, ktorú viedol predseda biskupskej konferencie, vojenský ordinár Mons. Santiago Jaime Silva Retalames, bol aj kard. Ricardo Ezzati Andrello, arcibiskup Santiaga de Chile.

Čilskí biskupi sa v posledných mesiacoch intenzívne venovali hľadaniu riešení na krízovú situáciu v súvislosti s prípadmi zneužívania moci, svedomia a sexuality zo strany predstaviteľov Cirkvi, ktorá hlboko zasiahla tamojšiu Cirkev i spoločnosť.

Účastníkom dnešného stretnutia s pápežom bol aj Mons. Luis Fernando Ramos Pérez, generálny sekretár Konferencie biskupov Čile, titulárny biskup Tetci a apoštolský administrátor diecézy Rancagua, ktorý o jeho obsahu uviedol:

„Porozprávali sme o rozlišovaní, ktoré v rámci Cirkvi robíme a o ďalšom vývoji v tomto roku 2019 a v roku 2020, keď bude tretie cirkevné zhromaždenie v Čile.“

Mons. Ramos Pérez bude aj delegovaným zástupcom Konferencie biskupov Čile na februárovom stretnutí predsedov biskupských konferencií celého sveta v Ríme k otázke zneužívania.  

Pápež František navštívil Čile pri apoštolskej ceste v januári 2018. Celý čilský biskupský zbor sa s ním opätovne stretol v máji vo Vatikáne na jeho výzvu po vlne škandálov. V novembri biskupi na špeciálnom stretnutí v rámci Čile spoločne riešili otázku zneužívaní a pracovali na krátkodobých i dlhodobých opatreniach prevencie.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022