O hľadaní vlastnej identity hovoril v hlavnom meste Marek O. Vácha

TK KBS, RL, phu; ml | 14. 01. 2019 09:24Bratislava 14. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) O hľadaní vlastnej identity na základe starozákonného príbehu zápasu Jakuba s anjelom. To bola téma prednášky českého kňaza, prírodovedca, pedagóga a spisovateľa Marka Váchu. Poslucháčom v centre Salvador v Bratislave poukázal cez príbeh Ezaua a Jakuba na to ako Jakub pochopil svoju identitu a to, že ho Boh miluje.

Príbeh súrodeneckej dvojice Ezaua a Jakuba jasne ukazuje ako chce byť Jakub Ezauom. Vidno to už pri jeho narodení, keď sa mladší Jakub drží päty staršieho Ezaua. Poukazuje český katolícky kňaz Marek Vácha. "Dokonca sa prezlečie za Ezaua v tek rozhodujúcej scéne, dokonca na Izákovu otázku odpovedá ja som tvoj syn Ezau, aby na záver svojho príbehu … tvár Božiu, aby Jakub naraz zistil, že je milovaný nie preto, kým nie je, ale že je Bohom milovaný práve preto, že je Jakubom," uviedol.


Podľa Mareka Váchu je odkaz príbeh Ezaua a Jakuba pre mňa v tom, že Boh ma miluje takého, aký som a nie preto, že sa snažím byť ako hrdinovia mojej mladosti. „Boh ma miluje práve preto, že som Marek Vácha. Teda aby sme odhalili svoje charizmy a tak, ako sa hovorí, keď raz zomriem, tak sa ma Boh nebude pýtať prečo si nebol svätým Františkom a svätým Dominikom a tá základná otázka bude, prečo si len nebol Markom Váchom.“


Marek Vácha prišiel do Bratislavy do centra Salvador na pozvanie sestier Kongregácie najsvätejšieho spasiteľa. Sestry v tomto svojom centre v Starom Meste ponúkajú pravidelne aj ďalšie duchovné aktivity, prednášky či modlitby.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

Snímka: Autorka maľby - Ľudmila Králiková[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022