Arcibiskup Sviatoslav Ševčuk napísal tradičné vianočné posolstvo

TK KBS, RV mh; ml | 05. 01. 2019 21:02



Ukrajina 5. januára (RV) Osláviť Vianoce znamená naplniť svet nebeským pokojom a povedať nie násiliu v spoločnosti, ale predovšetkým v rodine, a áno životu.“ Tieto slová spolu s dôraznou výzvou byť „služobníkmi pokoja“ adresoval veriacim Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi kyjevsko-haličský vrchný arcibiskup Sviatoslav Ševčuk v tradičnom vianočnom posolstve.

Podobne ako pravoslávne cirkvi, aj gréckokatolícka cirkev na Ukrajine oslavuje Vianoce podľa juliánskeho kalendára, 7. januára.

Vyhýbať sa akémukoľvek násiliu v rodine i vo verejnom živote

Ako vysvetľuje vladyka Ševčuk, „jednotlivý človek môže žiť v mieri a stať sa služobníkom  pokoja pre iných iba vtedy, ak vo svojom srdci, vo svojom vnútornom duchovnom svete a v osobnom i spoločenskom živote prijme Knieža pokoja, ktorý sa dnes narodil.“

Ako pokračuje kyjevský arcibiskup, pozvanie a prijatie tohto Kniežaťa pokoja, a ďalšie nasledovanie príkladu sv. Jozefa a Panny Márie, nositeľov a strážcov pokoja, znamená vyhýbať sa akémukoľvek násiliu - slovami aj skutkami - najmä v rodine, vo vzťahu medzi manželmi alebo medzi rodičmi a deťmi.

Znamená to však tiež odmietnuť kultúru smrti, ktorá umožňuje zabíjať ešte nenarodené neviniatka a propaguje, ako sa to deje v niektorých krajinách, skrátenie života vážne chorým alebo starším ľuďom pod zámienkou takzvanej „sladkej smrti“, ktorá nie je nič iné ako výzva proti Bohu a zločin proti posvätnosti a nenarušiteľnosti ľudského života.

Boží pokoj je výzvou aj pred ukrajinskými prezidentskými voľbami

Marec nového roka bude Ukrajinu volať k urnám na prezidentské voľby. Hlava tamojšej gréckokatolíckej cirkvi preto vo vianočnom posolstve vyzýva veriacich, aby nedovolili, žeby sa slepé násilie, či už fyzické alebo morálne, stalo prostriedkom politického boja. Arcibiskup napomína: „Zástupcovia politických strán, ktorí propagujú násilie a podnecujú konflikty, sú v skutočnosti zbabelí ľudia, ktorí nikdy nebudú schopní sledovať spoločné dobro našich ľudí.

Kdekoľvek žijeme, musíme podporiť tých, ktorí prichádzajú k moci nie pre vládnutie, ale pre službu a majú silu vzdorovať násiliu nástojením na spravodlivom a trvalom Božom pokoji.“



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024