Uplynulo 75 rokov od smrti kňaza filozofa a teológa Františka Skyčáka

TK KBS, jd; ml | 06. 01. 2020 12:55


Bratislava 3. januára (TK KBS) V nedeľu 5. januára 2020 uplynulo 75 rokov od smrti kňaza, filozofa a teológa Františka (známeho ako "Ferka") Skyčáka, rektora Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Zomrel vo veku nedožitých 46 rokov a je pochovaný v krypte katedrály. Narodil sa v Kline na Orave 17. februára 1899 a zomrel vo veku nedožitých 46 rokov v Spišskej Kapitule 5. januára 1945 na následky mozgovej príhody. Je pochovaný v hrobke pod katedrálou.

Maturoval v Malom seminári v Rožňave a potom vstúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Vtedajší biskup Alexander Párvy ho poslal študovať teológiu o Budapešti a po roku 1918 prešiel na štúdium teológie do Prahy, kde ju dokončil. V roku 1921 sa stal kaplánom v Zázrivej a v roku 1922 sa stal prefektom štúdií v Spišskom Kňazskom seminári. V rokoch 1934-38 bol vicerektorom a v rokoch 1938-45 rektorom seminára.

Publikačne prispieval do časopisov Svoradov, Kultúra, Obroda, Slovenské pohľady. V roku 2000 Vydavateľstvo Lúč vydalo pod názvom Kritické reflexie filozofa a teológa takmer všetky jeho články, state, štúdie a v roku 2001 to isté Vydavateľstvo vydalo Spomienky na Ferka Skyčáka od Ladislava Hanusa. Obidve publikácie redigoval profesor Július Pašteka.

V roku 2008 vzniklo OZ Klub priateľov Ferka Skyčáka, ktorý začal vydávať Nové horizonty, časopis pre teológiu, kultúru a spoločnosť. Občianske združenie i časopis existujú už 11. Rok. Časopis vychádza štvrťročne. Predsedom OZ je od začiatku kňaz Anton Ziolkovský, ktorý pôsobí ako výkonný sekretár KBS a výkonným redaktorom časopisu je oravský rodák a kňaz Martin Koleják.

Profesor Ladislav Hanus o Ferkovi Skyčákovi napísal: „V prírodných vedách predošlí bádatelia vystupujú už len ako busty vo vestibuloch škôl alebo laboratórií, alebo už len ako mená, podľa ktorých pomenovali zákony. V duchovných vedách to však takto nemôže byť (...) Ak sa má myslieť pravdivo a pôvodne, má sa s mysliteľom spolu myslieť. Má to byť neustály dialóg s veľkými mysliteľmi minulosti“. Preto Hanusove Spomienky na Ferka Skyčáka nie sú iba popisom jeho myšlienok, ale aj ich výklad a dialóg s nimi.

-

Zdroj: Archív TK KBS / Ján Duda

Snímka: Prevzatá z obálky knihy L. Hanus, Spomienky na Ferka Skyčáka, Lúč, 2001.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025