Kardinál Pietro Parolin navštívil Mali ako pápežský posol pokoja

TK KBS, RV mh; ml | 22. 12. 2018 20:00



Mali 22. decembra (RV) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin navštívil Republiku Mali ako osobitný pápežský vyslanec na oslavách 130. výročia založenia prvej farnosti v tejto africkej krajine. Okrem účasti na slávnosti 18. novembra v meste Kita sa kard. Parolin stretol v hlavnom meste Bamako s prezidentom a miestnymi biskupmi.

V Kite, asi 200 km od Bamaka, začala oslava 47. mariánskou národnou púťou s témou osobitne zameranou na mládež. Kardinál pozdravil pútnikov a prečítal posolstvo Svätého Otca pri príležitosti osláv 130. výročia evanjelizácie Mali. Po sobotnej kultúrno-duchovnej vigílii oslavy vyvrcholili nedeľným slávením svätej omše.

Kardinál Parolin povzbudil k prežívaniu výročia ako príležitosti k vďačnej spomienke. Pripomenul prvých misionárov a biskupov, ktorých hroby sa nachádzajú v tejto krajine. K 130. výročiu prítomnosti Cirkvi v Mali pápežský legát ako posol pokoja vyslovil žičenie pokoja celej krajine. Vyslovil tiež nádej na prepustenie rukojemníkov, vrátane sestry Glorie Cecilie Narváez kolumbijského pôvodu, unesenej 7. februára 2017 v Karangasse islamistickou teroristickou skupinou.

Počas návštevy v dňoch 16. - 18. novembra sa kardinál Parolin stretol s miestnymi biskupmi, s ktorými hovoril najmä o prípade unesenej sestry Glorie Cecilie, o zastrašovaní a vandalizme, ktorého terčom sú kostoly diecézy Mopti, a o rastúcej neistote v krajine.

V hlavnom meste prijal pápežského legáta malijský prezident El Hadj Ibrahim Boubacar Keita za prítomnosti ministra pre náboženské záležitosti, arcibiskupa Bamaka kardinála Jeana Zerba, členov Biskupskej konferencie Mali a niekoľkých rehoľníkov a laikov.

Ako informuje komuniké Tlačového strediska Svätej stolice, pri stretnutí sa hovorilo o aktivitách Katolíckej cirkvi v Mali a jej schopnosti a poslaní formovať morálne povedomie občanov. Prezident Keita spomenul dobré vzťahy medzi náboženstvami v krajine. Diskutovali aj o výzvach súvisiacich s náboženským radikalizmom, terorizmom, migráciou a neistotou v severnej a strednej časti krajiny.

Kardinál Parolin, citujúc slová svätého Pavla VI. z encykliky Populorum progressio pripomenul, že pokoj je potrebné rozvíjať a že Cirkev a štát spolupracujú s rovnakým cieľom, a tým je dobro človeka a ľudskej spoločnosti. Prezident republiky zdôraznil svetskú povahu štátu a vyjadril sa, že otázka migrácie si vyžaduje spoločnú odpoveď medzinárodného spoločenstva.

Predseda Konferencie biskupov Mali poďakoval prezidentovi krajiny za podporu pri organizovaní tohtoročnej 47. národnej mariánskej púte.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024