Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer

TK KBS, bra; ml | 21. 12. 2018 11:21



Bratislava 21. decembra (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt. Prinášame jeho anotácia.

Obsah čísla 4/2018

Márnotratní synovia v márnotratnom svete – biblické slovo (Autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Čo môže byť komunikáciou s duchovným svetom? – Pre náboženské a spirituálne smery súčasnosti je príznačné, že sa neuspokoja s náboženstvom verbalizovaným, realizovaným predovšetkým v podobe textov, a neuspokojuje ich ani zjavenie, ku ktorému došlo v minulosti a je uzavreté a premietnuté do kánonických textov. Očakávajú aktuálne zjavenie. Preto sme svedkami toho, že sa oživujú rôzne smery ako gnóza, hermetizmus, kabala, alchýmia, mágia, šamanizmus či špiritizmus, v ktorých sa komunikuje s dimenziami a bytosťami iných úrovní. Novodobou podobou takejto komunikácie s iným svetom je v prostredí nového životného štýlu a new age spirituality channeling. (doc. ThDr. Ivan O. Štampach)

Nekonfesionálne spirituality v období postmoderny (4) – Techniky, ktoré sa pokúšajú o kontakt s neviditeľným svetom, patria medzi najstaršie nekonfesionálne spirituality. V minulých storočiach dosiahli nebývalý rozmach, avšak i dnes sa v našich kníhkupectvách objavujú publikácie, ktoré sú pripisované práve takýmto kontaktom s inou realitou, ako je tá naša. Jedným z najznámejších súčasných spôsobov takéhoto metafyzického prenosu informácií je channeling, ktorý má svoj predvoj v podobe viacerých významných osobností a smerov, ktoré mu predchádzali. (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)

Zvestovatelia druhého príchodu Krista – V súčasnosti sa objavujú v rámci duchovného hnutia New Age tendencie nazerať na postavu Ježiša Krista ako na oslobodenú od historických skutočností, od Nového zákona, od jeho nasledovníkov, respektíve od vzniku a histórie cirkvi. Takéto novodobé poňatie sa začalo objavovať spoločne s tzv. channelingom, ktorý je praxou vstupu do meditácie či tranzu s cieľom získavať správy od duchovného vodcu z iného sveta. Nezriedka sa takto prijaté „informácie“ týkajú druhého príchodu vedomia Krista či dokonca jeho skutočného, fyzického príchodu, ktorý má údajne s blížiacou sa apokalypsou nastať. Čím je táto new age koncepcia špecifická? Môže niečo priniesť praktizujúcemu kresťanovi, alebo je vo viacerých ohľadoch preňho riziková, zavádzajúca a zmätočná? (PhDr. Kristina Březinová)

Zmierení s vlastným koncom? – Fiat Lux je ufokult, ktorého líderkou je vizionárska charizmatická vodkyňa vystupujúca pod prezývkou Uriella a ktorá o sebe tvrdí, že jej ústami sa pred blížiacou sa pohromou ľudstvu prihovára Ježiš Kristus. Toto náboženské hnutie má ústredie v Nemecku, no pôsobí i vo Švajčiarsku a v Rakúsku. Hoci sa dnes k nemu hlási iba necelá stovka členov a dvojtisícový okruh sympatizantov, pozornosť nemecky hovoriacej verejnosti už po štyri desaťročia púta najmä svojím bizarným učením či viacerými medializovanými škandálmi. Na Slovensku je však tento kontroverzný kult takmer neznámy. (Mgr. Vladimír Zelinka)

Modernizmus v Katolíckej cirkvi (3) – Modernistické tendencie v Katolíckej cirkvi neustávajú ani počas prvej polovici 20. storočia. Pápežovi Piovi X. sa síce podarilo modernistický rozklad Cirkvi týkajúci sa vierouky a mravouky zastaviť, avšak jeho nástupcovia už neboli takí dôslední. Modernistické sektárstvo vnútri tejto cirkvi získalo novú podobu, čo sa prejavilo zvlášť v tridsiatych rokoch, keď sa rozvinula tzv. nová teológia, ktorá bola len rafinovanejšou podobou predtým odsúdeného modernizmu. Katolícku cirkev medzi tridsiatymi až šesťdesiatymi rokmi nová teológia nahlodala nielen teologicky, ale i politicky, keďže jej duchovní nadväzovali priateľské vzťahy a kooperáciu s hlásateľmi marxizmu a komunizmu. (PhDr. Radomír Malý.)

Cirkev v mieste – kontroverzie pretrvávajú – Cirkev v mieste (Local Church) je čínske kresťanské hnutie, ktoré vzišlo z misijnej činnosti Watchmana Neeho. Za jeho nástupcu sa považuje Witness Lee, ktorý v šesťdesiatych rokoch emigroval do Spojených štátov a misiu ďalej rozšíril. Pre neortodoxné náuky bolo v USA toto spoločenstvo označené za kult, avšak domohlo sa súdnej satisfakcie. Hnutie zastáva samostatnosť miestnych cirkví a verí, že je potrebné obnoviť súčasné zvrátené kresťanstvo. Dodnes tvorí vplyvnú časť čínskeho zoskupenia domácich cirkví. (ThDr. Aleš Franc, ThD.)

Nahrádza či dopĺňa krst v Duchu Svätom krst vodou? – Najdôležitejší dôkaz autenticity pentekostalizmu, na ktorom zakladá svoj nárok na širokospektrálne uznanie a nekontrolované šírenie, je pre stúpencov tejto formy kresťanstva skúsenosť, ktorú nazývajú krst v Duchu Svätom. Z tohto dôvodu vzniklo množstvo evanjelizačných a formačných projektov, ktorých cieľom je „premodlievanie“ kandidáta v snahe sprostredkovať zážitok takéhoto krstu. Pre tradičné pentekostálne, respektíve novopentekostálne spoločenstvá ide o entuziastickú skúsenosť sprevádzajúcu obrátenie sa k Bohu a osobné vyznanie Krista vo svojom srdci. V závislosti od teológie danej komunity je buď akýmsi doplnkom ku krstu vodou, alebo ho dokonca úplne nahrádza. Je však takýto prístup teologicky udržateľný? (doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD.)

Bludné náuky pokonštantínovského obdobia (5) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti sme predstavili monofyzitizmus, duchovný smer, ktorý popiera ľudskú prirodzenosť v Ježišovi Kristovi. Podľa tohto učenia sa v ňom od momentu jeho vtelenia zlúčili dve prirodzenosti – božská a ľudská – a utvorili jednu, v podstate božskú prirodzenosť. Ježišovo človečenstvo teda nie je také, ako je naša ľudská prirodzenosť. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

-

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2019 a 2018 je po 10,00 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny staršie ročníky 2008 až 2017 – každý iba za 4,00 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024