Diakon Róbert Holečka sa narodil sa s chronickým ochorením obličiek. Ako malému mu zlyhala prvá a v osemnástich aj druhá oblička. Absolvoval tri transplantácie, no až tá posledná bola úspešná. Vraví, že darcovstvo je nový spôsob, ako prejavovať lásku druhým a podporuje ho aj katolícka cirkev. „Pápež Ján Pavol II. poukazuje na to, že transplantácia je nový spôsob, ako prinášať svedectvo evanjelia a na tohto pápeža nadväzuje potom aj jeho nástupca Benedikt XVI., ktorý to nazýva víťazstvom medicíny a novou nádejou pre pacientov," povedal Rádiu LUMEN.
Predsedníčka občianskeho združenia Dar života Vlasta Pagáčová žije s darovaným srdcom už desať rokov. Ich organizácia združuje pacientov po tomto zákroku. „V hodine dvanástej, keď už som tomu prestávala za chvíľku aj ja veriť, že to príde, tak oznámili, že mám darcu," uviedla. Ďakovať za darcov orgánov prišla do bratislavskej katedrály aj Andrea Tóthová. Jedným z darcom je jej dcéra, ktorá zomrela na nevyliečiteľnú chorobu. „Lekári nám povedali, že len vďaka nej najmenej štyria budú žiť.“
Lekári, ktorí transplantácie vykonávajú, sa snažia darcov vnímať nie ako zdroj orgánov, ale ako ľudí, ktorí žili medzi nami. Martin Chrastina zo Slovenskej transplantologickej spoločnosti hovorí, že orgánov vhodných na darovanie je nedostatok. Vidí za tým slabé vzdelávanie laickej aj odbornej verejnosti. "Nie je to problém len v Slovenskej republike, je to celoeurópsky a povedzme aj celosvetový problém," hovorí. Potenciálnym darcom orgánov je každý, kto počas života nevyjadrí nesúhlas s takýmto postupom. Slovenská transplantologická spoločnosť vyzýva k väčšej osvete a verejnej diskusii o dôležitosti darcovstva orgánov.
Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban