Pred 105 rokmi sa narodil niekdajší trnavský apoštolský administrátor

TK KBS, tk, jg, ml; pz | 05. 12. 2018 08:41



Bratislava 5. decembra (TK KBS) Pred 105 rokmi sa narodil niekdajší trnavský apoštolský administrátor Július Gábriš. Bývalý novomestský prepošt, biskup, arcibiskup in memoriam a trnavský apoštolský administrátor sa narodil 5. decembra 1913 v Tesárskych Mlyňanoch. Ide o významnú osobnosť slovenských cirkevných dejín.

Pripomeňme si v krátkosti život arcibiskupa Júliusa Gábriša.

Július Gábriš sa narodil ako prvé dieťa svojim rodičom 5. decembra 1913 v Tesároch nad Žitavou. Po skončení ľudovej školy odišiel Július študovať na Gymnázium do Zlatých Moraviec. Ako chlapec prejavil túžbu slúžiť Pánu Bohu, roky bol miništrantom, a táto túžba sa splnila po maturite, keď ho prijali do Biskupského seminára v Trnave a neskôr v štúdiu pokračoval v Bratislave. Za kňaza bol vysvätený 26. júna 1938 v Bratislave biskupom Mons. ThDr. Pavlom Jantauschom. Ako kaplán pôsobil v Tekovských Lužanoch, v Holíči, Stupave a v Mojmírovciach. V roku 1938 – 1942 absolvoval Filozofickú fakultu a v rokoch 1940 – 1944 Prírodovedeckú fakultu v Bratislave, ktorú ukončil 25. novembra 1944 titulom RNDr.

V novembri 1941 odišiel z pastorácie učiť na Biskupské gymnázium do Trnavy ako profesor dejepisu, zemepisu, občianskej náuky a náboženstva, kde pôsobil do roku 1950. Od roku 1945 bol správcom kostola sv. Heleny v Trnave. V roku 1948 sa stal prosynodálnym sudcom. Ako profesor začal byť aj literárne činný. Od roku 1950 bol kaplánom v Mojmírovciach a neskôr pôsobil ako správca farnosti v Jablonici do roku 1962. Potom ho biskup ThDr. Ambróz Lazík preložil do Nového Mesta nad Váhom za správcu Novomestskej prepozitúry. Biskup Lazík ho 15. mája 1968 menoval za svojho generálneho vikára a 18. novembra 1968 ho pápež Pavol VI. na žiadosť biskupa Lazíka menoval za novomestského prepošta.

Po smrti biskupa Lazíka menoval pápež Pavol VI. dňa 23. apríla 1969 Mons. RNDr. Júliusa Gábriša za ordinára apoštolskej administratúry trnavskej s právami rezidenciálneho biskupa. Štyri roky trvalo kým sa Vláda ČSSR a Vatikán dohodli na menovaní štyroch biskupov pre vtedajšie Československo. Dňa 19. februára 1973 boli vymenovaní pápežom Pavlom VI. traja biskupi pre Slovensko: Mons. RNDR. Július Gábriš, Mons. Jozef Feranec a Mons. ThDr. JUDr. Ján Pásztor. Biskupská konsekrácia sa konala 3. marca 1973 v Katedrále sv. Emeráma na nitrianskom hrade prostredníctvom arcibiskupa, neskoršieho kardinála Agostina Casaroliho a spolusvätiteľov biskupov Trochtu a Tomáška. Vtedajšia vláda to neprijala s nadšením.

Biskup Gábriš si zvolil heslo: „CUM AUXILIO DIVINO“ (S Božou pomocou). Keď bola 30. decembra 1977 zriadená slovenská cirkevná provincia s metropolitným sídlom v Trnave, za katedrálu bol ustanovený kostol sv. Jána Krstiteľa a Mons. RNDr. Július Gábriš bol menovaný za „arcibiskupa ad personam“ zmenil si svoj erb aj heslo: „DEO ADUIVANTE ET SANCTA MARIA INTERCEDENTE“ (S Božou pomocou a na príhovor Panny Márie). Vďaka nevôli vtedajšieho komunistického režimu sa Gábrišovo menovanie za arcibiskupa mohlo zverejniť až v deň jeho pohrebu.

Arcibiskup Gábriš bol známy ako výborný kazateľ. Jeho strhujúci prejav, teologicky a filozoficky fundované príhovory podložené históriou, zanechávali veľké stopy v srdciach poslucháčov. Napísal i viacero učebníc pre študentov. Bol prispievateľom do Duchovného pastiera, Katolíckych novín a iných vedeckých časopisov.

Arcibiskup Július Gábriš sa krátko pred svojou smrťou vyjadril, že odprosuje všetkých, ktorým vedome alebo nevedome ublížil. Zomrel 13. novembra 1987. Zomieral s úsmevom na perách, počas svätej omše za umierajúcich, ktorú v jeho biskupskej kaplnke celebroval jeho synovec Jozef Gábriš. Jeho Majster, ktorému slúžil počas celého svojho kňazského a biskupského života si ho zavolal počas slov: „Hľa Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta...“, bolo to v deň keď sa v Trnave začala novéna k trnavskej Panne Márii, ktorú vždy otváral biskup. Vtedy tomu však už nemohlo byť tak, lebo stolec trnavského arcipastiera ostal prázdny. On bol pozvaný hlaholom zvonov na audienciu k svojmu Majstrovi.

Mal veľkú zásluhu na tom, že na Slovensku vznikla samostatná cirkevná provincia, že katedrálnym chrámom sa stal Chrám sv. Jána Krstiteľa. Jeho vynikajúci prejav a odvahu si všimol a vysoko ocenil aj kardinál Wojtyla na biskupskej synode v Ríme v roku 1977, kedy ostro kritizoval komunistický režim v Československu. O živote arcibiskupa Gábriša vyšli už tri knihy. Prvá v roku 1997 s názvom: J. E. Mons. RNDr. Július Gábriš, v roku 2007 s názvom Novomestský prepošt, ktorých autorom je Dr. Jozef Gábriš a ďalšiu s názvom Arcibiskupov zápas napísal Mons. Jozef Haľko (Zdroj životopisu: Archív TK KBS, Michal Hnát / Snímka: Archív Prepozitúry Panny Márie v Novom Meste nad Váhom).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024