V kňazskom seminári v Spišskej Kapitule boli Dni kresťanskej kultúry

TK KBS, rba, ml; pz | 19. 11. 2018 12:58



Spišská Kapitula 19. novembra (TK KBS) Mladí ľudia a intelektuáli mali možnosť počas uplynulého víkendu spoznať prvky kresťanskej kultúry a dozvedieť sa napríklad o ľudových náboženských prejavoch. V Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí sa od piatka 16. novembra do nedele 18. novembra uskutočnil v poradí už piaty ročník Dní kresťanskej kultúry. Tento ročník bol pod názvom "Ľudové prvky v sakrálnom umení a v živote Cirkvi".

Podujatie začalo v piatok programom určeným pre žiakov 9. ročníkov základných škôl a pre stredoškolákov. Študentov a pedagógov prišiel v úvode pozdraviť hostiteľ starobylého miesta spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Mladí sa mohli dozvedieť a oboznámiť s ľudovým, klasickým umením, ľudovou maľbou na sklo či kamenným sochárstvom. Kňaz Marián Sivoň svojou prednáškou a svedectvom, priblížil účastníkom tradičnú ľudovú zbožnoť a jej prvky v liturgii a v živote kresťana katolíka. Celé piatkové dopoludnie vyvrcholilo duchovným pásmom z názvom ,,Betlehemské mystérium“. V ľudovom programe vystúpila folklórna skupina Hajíček z Chrenovca - Brusna a gajdoši Matisovci z Oravskej Polhory.

Večerný program už tradične patril dospelým záujemcom o kresťanskú kultúru. V prednáškach odzneli diela od Štefana Siváňa (1906 – 1995) z Babína na Orave. Žvotný príbeh, rezbárske dielo, chodenie s betlehemskou hrou po ČSR výnimočnej osobnosti slovenského insitného umenia v predstavení Viliama Ján Grusku – videoprojekcií. Betlehemy Slovenska. Tradícia slovenských betlehemov a koledovania v ľudových zvykoch (V. J. Gruska) – videoprojekcia. Tradícia, ľudová zbožnosť a apoštolská tradícia. Prieniky a rozdiely.(F. Fudaly). Poslanie Cirkvi vo svete očami pápeža Františka (F. Knapík). Ľudové motívy a zbožnosť v slovenskej sakrálnej hudbe (A. Akimjak) ale aj prvý „ľudový“ biskup na spišskom biskupskom stolci – Ján Vojtaššák (Ľ. Hromják).

Ako uviedol ich organizátor, historik a kňaz Ľuboslav Hromják, cieľom každoročného víkendového podujatia je vyvolať u slovenskej generácie záujem o kresťanskú kultúru, nadväzujúc tak na myšlienky slovenského teológa a filozofa Ladislava Hanusa. Práve ten za vrchol kultúrnosti považuje nábožnosť, dodal Hromják. Účastníci sa tiež mohli zamyslieť nad otázkou ľudovosti a jej miesta v zbožnosti, liturgii, ale aj v politike prostredníctvom osobnosti Andreja Hlinku, zakladateľa Slovenskej ľudovej strany.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024