Nenápadnych hrdinov v zápase s komunizmom predstavia v Bratislave

TK KBS, jka; ml | 13. 11. 2018 09:25



Bratislava 13. novembra (TK KBS) Učitelia, študenti, politickí väzni a široká verejnosť prídu v piatok 16. novembra 2018 do Zrkadlovej siene Primaciálnej paláca do Bratislavy (od 13:00 do 18:45 h), aby sa zúčastnili na slávnostnej študentskej konferencii Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Tohtoročné témy zachytávajú príbehy kňazov, rehoľníkov, kulakov, internovaných v PTP, emigrantov a iných. Prídu, aby pred svojimi kolegami z rôznych škôl odprezentovali to, čo spracovali v priebehu niekoľkých mesiacov a predstavili svetu príbehy ľudí, ktoré doposiaľ poznal len málokto. Občianske združenie (OZ) Nenápadní hrdinovia v roku 2018 pripravuje už 10. ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

Študenti ZŠ a SŠ píšu príbehy o ľuďoch, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Počas existencie projektu sa doň zapojilo už niekoľko stoviek študentov. V tomto roku sa do projektu zapojilo vyše 50 študentov zo škôl z celého Slovenska a dokopy predstavia 23 prác. „Vďaka Vášmu projektu sa vôbec dostaneme k dejinám obdobia po roku 1948,“ povedali nám študenti. „Moji kolegovia niekedy končia dejepisné učivo na gymnáziu rokom 1945 a ostatné obdobie len rýchlo preletia,“ dozvedeli sme sa od učiteľky dejepisu z Bratislavy. Tento projekt napomáha tomu, aby študenti mali vedomosť o období komunistického režimu nakoľko škola im túto základnú vedomosť o období neslobody niekedy vôbec nesprostredkuje.

Študenti si zároveň cez príbeh prenasledovaných, s ktorými sa osobne stretnú zažijú „historickú empatiu.“ Vedia sa vcítiť do života obetí totalitného režimu. Je to skúsenosť, ktorú im už nikto nikdy nevezme. Na záver projektu hodnotia, čo im dalo spracovanie príbehu „nenápadného hrdinu.“ Pri hodnotení sami hovoria o dôležitosti demokracie, boja proti extrémizmu, angažovanosti, aby sa podobné hrôzy neopakovali. Nehovoria to ako poučky, ale ako precítenú realitu, ktorú zažili cez vďaka stretnutiu s pamätníkmi. Zároveň na slávnostnej študentskej konferencii sú konfrontovaný z príbehmi ďalších ľudí. Takto si ešte silnejšie uvedomujú rámec obmedzovania ľudských práv v čase neslobody. „Zo žiakov ktorí na projekte pracovali sa stali úžasne vyzretí ľudia. Len cez oral history dokážeme u žiakov citlivejšie a s väčšou vážnosťou vnímať obdobie totality ktorá bola nie až tak dávno. Učím už 16 rokov a toto ma najväčší zmysel,“ napísala nám učiteľka z Kežmarku.

Každý ročník prinesie nové poznanie ako tento projekt zasahuje mladých ľudí. Organizátori zaznamenali pozitívne hlasy od pasívnych účastníkov, rodičov i samotných žiakov. Prostredníctvom študentov sa príbehy nenápadných hrdinov už pred konferenciou a následne aj po stávajú aj medializované a dostávajú sa na internetové stránky škôl a regionálnych denníkov. Nechýbajú ani ocenenia študentov na regionálnych úrovniach. Následne niektoré práce putujú do stredoškolskej odbornej činnosti, kde získavajú vďaka svojej kvalite v hodnotení popredné umiestnenia. Projekt teda nezasahuje iba samotných študentov, školu, rodičov, ale aj širší región. Čo však považujeme za veľmi dôležité – vzbudzuje u študentov vďačnosť voči tým, ktorí nám slobodu prinavrátili. Študenti objavujú skutočný zmysel hrdinstva a statočnosti, ktorý považujú za nasledovania hodný.

TK KBS informoval Juraj Kasarda



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024