Komunita slovenských veriacich slávila liturgiu v katakombách v Ríme

TK KBS, RV jb, tsa; ml | 02. 11. 2018 12:00



Rím 2. novembra (TK KBS) Na sviatok Všetkých svätých 1. novembra slávili veriaci zo Slovenskej katolíckej misie v Ríme svätú omšu v Domitiliných katakombách. Okolo oltára v podzemí sa spojilo v modlitbe niekoľko desiatok slovenských veriacich, medzi nimi aj rehoľné sestry a bohoslovci študujúci vo Večnom meste. Hlavným celebrantom svätej omše bol páter Juraj Cibula SVD. Homíliu predniesol páter Lucjan Bogucki OFMConv z rehole minoritov, ktorý je rektorom Kolégia penitenciárov pri Bazilike sv. Petra.

V príhovore páter Bogucki vysvetlil, že všetci svätí, ktorých si uctievame, boli ľuďmi, akými sme i my. Mnohí z nich nezačali dobre a čnostne, no boli to ľudia, ktorí mali pokoru, a tak svoje pády ľutovali. Nebo je tak plné tých, čo azda mali všetky hriechy, ale neboli pyšní a menili svoje postoje, zatiaľ čo v pekle by sme našli všetky čnosti, ale s pýchou, ktorá nie je ochotná oľutovať chyby, zmeniť sa a nechať sa zachrániť.

Rim, katakomby, Domitiline

Po svätej omši nasledovala prehliadka Domitiliných katakomb, ktoré sú spomedzi 60 rímskych katakomb najväčším rímskym podzemným pohrebiskom. "Počas pútavého výkladu sme sa dozvedeli viac o histórii a význame katakomb, prečo a ako vznikali a mohli sme na aspoň na krátku chvíľu v duchu preniesť do kresťanského staroveku," informoval Tomáš Šandrik zo Slovenskej katolickej misie v Ríme, ktorý bol jedným z koncelebrantov svätej omše.

Domitiline katakomby patria k najväčším rímskym podzemným pohrebiskám. Z významných svätcov sú tu pochovaní mučeníci sv. Achileus a Nereus, vojaci umučení za Diokleciánovho prenasledovania. Domitiline katakomby majú 17 km chodieb na štyroch úrovniach so 150 tisíc hrobmi. Ich súčasťou je aj podzemná bazilika vybudovaná v 4. storočí za pápeža Damaza.  

Katakomby sú pomenované po rímskej šľachtičnej Flávii Domitille, ktorá bola za cisára Domiciána poslaná do vyhnanstva za sympatizovanie z kresťanmi. Okrem iného darovala Cirkvi pozemok v oblasti Ardeatínskej cesty na južnom okraji Ríma, pod ktorým sa spomenuté katakomby nachádzajú.

Aktualizované



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024