Blahoslaveného Karola Habsburského pripomenú v Piešťanoch a Jasove

TK KBS, szl; ml | 15. 10. 2018 09:47



Piešťany 15. októbra (TK KBS) Modlitebná liga cisára Karola za mier medzi národmi a Farnosť sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch pozývajú na slávnostnú svätú omšu ku cti blahoslaveného Karola Habsburského (na snímke). Uskutoční sa v piatok 19. októbra 2018 o 16:15 h v Kaplnke Božského Srdca Ježišovho v Piešťanoch pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Kazateľom bude vojenský kaplán Stanislav Dulák.

Blahoslaveného Karola Habsburského pripomenú aj na ďalších dvoch podujatiach. Rád premonštrátov - Opátstvo Jasov pozýva na oslavu spomienky na blahoslaveného cisára, ktorého relikvia sa nachádza v opátskom chráme sv. Jána Krstiteľa. Slávnostná svätá omša bude v deň spomienky, v nedeľu 21. októbra 2018 o 9:00 h v opátskom chráme v Jasove. Po svätej omši, ktorú bude celebrovať O. Peter Ján Budzák, O. Praem., prior.

O týždeň neskôr, v nedeľu 28. októbra 2018 o 9:00 h, bude na rovnakom mieste svätá omša obetovaná za politikov. Hlavným celebrantom bude Amróz Martin Štrbák, O. Praem., jasovský opát, informoval Stanislav Žlnay, delegát slovenskej pobočky Modlitebnej ligy cisára Karola a člen prezídia mezdinárodnej Modlitebnej ligy.

Blahoslavený Karol I. Habsburský (1887 – 1922) bol rakúskym arcivojvodom a uhorským kráľom z habsbursko-lotrinského rodu. Ako najstarší syn arcivojvodu Otta Františka a Márie Jozefy Saskej bol synovcom arcivojvodu a následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este. Ako posledný v následníckej línii nebol predurčený stať sa panovníkom, no zložitým vývojom okolností v životoch príslušníkov rodu sa Karol napokon stal priamym následníkom rakúskeho trónu. Karol už ako dvanásťročný študoval prírodné vedy na viedenskom benediktínskom Škótskom gymnáziu. Štúdium zavŕšil v Prahe. Už v roku 1903 sa Karol stal poručíkom c. a k. armády. V roku 1911 sa oženil s príslušníčkou francúzskeho kráľovského rodu Bourbonovcov, kňažnou Zitou.

Po smrti Františka Jozefa I. v roku 1916 prevzal Karol ako 29-ročný vládu nad monarchiou a ujal sa vrchného velenia armády. Habsburské dedičstvo prevzal Karol uprostred vojnového konfliktu, ktorý sa snažil čo najrýchlejšie ukončiť. Preto sa aj v zahraničnej politike cisár snažil o mierové jednania, no situácia sa mu postupne celkom vymkla z rúk. Na jar roku 1919 musel opustiť vlasť, do ktorej sa už nikdy nevrátil. Rakúsky parlament prijal zákony o zrušení všetkých Karolových panovníckych práv. Neskôr bolo rozhodnuté aj o jeho internácii i jeho rodiny na ostrove Madeira, kde 1. apríla 1922 zomrel. Dnes už sv. Jána Pavol II. 3. októbra 2004 vyhlásil Karola Habsburského za blahoslaveného.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024