Pápež František sa stretne s predstaviteľmi Konferencie biskupov USA

TK KBS, RV ab; ml | 12. 09. 2018 13:04



Vatikán 12. septembra (RV) Pápež František sa vo štvrtok stretne s predstaviteľmi Konferencie biskupov USA. Stretnutie potvrdil riaditeľ riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke.

Na osobitnej audiencii, ktorá sa uskutoční napoludnie, je potvrdená účasť predsedu Konferencie biskupov USA kardinála Daniela DiNarda, arcibiskupa diecézy Galveston-Houston. Spolu s ním sa stretnutia zúčastnia predseda Pápežskej komisie pre ochranu maloletých kardinál Sean Patrick O Malley, arcibiskup Bostonu, podpredseda biskupskej konferencie Mons. Jose Horacio Gomez, arcibiskup Los Angeles a generálny sekretár Mons. Brian Bransfield.

Denník Avvenire informoval, že kardinál DiNardo žiadal o audienciu u pápeža za posledný mesiac dvakrát. Požiadal ho, aby s ním mohol hovoriť o novej vlne obvinení zo sexuálneho zneužívania zo strany kléru, ktorá postihla americkú cirkev v lete. Pred dvoma týždňami DiNardo v jednom vyhlásení požadoval „definitívne a na dôkazoch založené odpovede“ na otázky, ktoré vzniesol bývalý nuncius Carlo Maria Viganò, a povedal, že „sa spolieha“ na to, že pápež zdieľa jeho „túžbu po väčšej účinnosti a transparentnosti predovšetkým disciplinárnych postupov voči biskupom“. Ako je známe, v súvislosti s týmto C9 minulý pondelok ohlásilo zverejnenie eventuálnych „nevyhnutných vyjasnení“, anticipujúc tak včera ohlásené zvolanie predsedov biskupských konferencií celého sveta vo februári do Vatikánu. Vrcholné stretnutie sa spája priamo s krízou, ktorá postihla Cirkev USA.

Biskupská konferencia USA čelí novej sérii vyšetrovaní ohľadom zneužívania maloletých, ktoré sa rozbehli v rôznych amerických štátoch. Včera sa napríklad pripojilo do ich zoznamu Kentucky, keď oznámilo, že chce zvolať veľkú porotu, ktorá skúma obvinenia z obťažovania zo strany katolíckeho kléru a možné konania s cieľom chrániť zodpovedných pred spravodlivosťou. V roku 2004 traja bývalí miništranti z Kentucky, obete obťažovania, podali žalobu na Svätú stolicu, tvrdiac, že pápež bol zodpovedný za zneužívania, pretože kňazi a biskupi v celom svete sú „zamestnancami“ pápeža. Ide o princíp, ktorý doteraz americké súdy zamietali. Prípad sa znovu vrátil na scénu šesť rokov po tom, ako obete stiahli žalobu.

Kentucky predišlo šesť štátov, ktoré sa rozhodli preskúmať túto krízu: minulý týždeň sa New York a New Jersey pripojili k Illinois, Missouri, New Mexicu a Nebraske, pokým Florida zvažuje, či má nasledovať ich príklad. V New Jersey, kde bola hlavným štátnym zástupcom Gurbirom Grewalom zriadená osobitná telefonická linka na zhromažďovanie nových udaní, bol zaznamenaný rekordný počet volaní. V Pensylvánii v polovici augusta veľká porota predložila a zdokumentovala obvinenia vznesené približne tisíc obeťami voči 300 kňazom. Medzitým v utorok, v liste zaslanom klerikom Washingtonskej aricidiecézy kardinál Donald Wuerl, arcibiskup hlavného mesta, potvrdil, že čoskoro bude mať možnosť predložiť pápežovi Františkovi svoju demisiu.

Sedemdesiatsedemročný kardinal Wuerl je obvinený z toho, že sa podieľal na zakrývaní škandálu sexuálnych zneužívaní v Pensylvánii a udalostí spojených s jeho predchodcom, bývalým kardinálom Washingtonu Theodorom McCarrickom, obvineným zo zneužívania seminaristov. Mnohé obete spochybnili spôsoby, ktorými Wuerl zaobchádzal s týmito udalosťami počas 18 rokov svojej služby v Pittsburghu v Pennsylvánii. Kardinál poprel, že by bol niekedy vedel o týchto obvineniach voči McCarrickovi, ale pripustil „chybné úsudky“. Kardinál sa už pred niekoľkými dňami dostavil do Vatikánu, aby s pápežom hovoril o svojej situácii. Škandál spojený s obvineniami z pedofílie už viedol k mnohých procesom a odškodneniam, ktoré doteraz stáli Cirkev USA vyše tri miliardy dolárov, píše Avenire (Preložila: Mária Spišiaková).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024