Slávnostnému obradu blahorečenia Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom na pontifikálnej svätej omši za účasti 30 000 veriacich predsedal na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach legát pápeža Františka, kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Bola to vôbec prvá slávnosť, na ktorej sa osobne zúčastnil, keďže úrad oficiálne preberá práve dnes. Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku novej blahoslavenej na 20. november.
Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu. Slovensko zažije slávnosť blahorečenia po roku. V Bratislave bol vlani v septembri blahorečený salezián kňaz Titus Zeman. Predtým boli u nás v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko na tom istom mieste v Petržalke.
Beatifikácia znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník alebo ctihodný, za blahoslaveného. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napr. v reholi.
Podujatie zorganizovali Košická arcidiecéza a Pastoračné centrum Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.
-----------------------------------------------------------------
Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci, kde je aj pochovaná. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.
Priestranstvo na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach sa začalo zapĺňať od skorých ranných hodín. Po rannej modlitbe so spoločenstvom Marana Tha nasledovalo duchovno-poetické pásmo a modlitba radostného ruženca. Potom vstúpil do areálu liturgický sprievod. Na zaplnenom štadióne, kde pontifikálnu svätú omšu celebroval kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, hostí z cirkevného a verejného života privítal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.
*
ÚVODNÉ PRIVÍTANIE (košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober)
Drahí bratia a sestry, v úvode tohto Eucharistického slávenia chcem medzi nami privítať vzácnych hostí.
Hlavným celebrantom na dnešnej slávnosti je zástupca Svätého Otca Františka, kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, ktorý práve v dnešný deň začína svoju službu a je to jeho prvá beatifikácia v úrade prefekta. Preto ho dnes všetci chceme pozdraviť, povzbudiť a privítať.
Vítam medzi nami aj nášho rodáka, pána kardinála Jozefa Tomka.
Pozdravné slovo uvítania adresujem aj nášmu apoštolskému nunciovi v Slovenskej republike Mons. Giacomovi Guidovi Ottonellovi, ako aj emeritnému apoštolskému nunciovi Mons. Henrykovi Jozefovi Nowackému.
Chcem osobitne privítať predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského, pozdravujem a vítam všetkých arcibiskupov a biskupov západného i východného obradu zo Slovenska i zo zahraničia, pravoslávneho arcibiskupa metropolitu archivladyku Juraja Stránskeho.
A tiež všetkých kňazov, diakonov, seminaristov, rehoľníkov, rehoľníčky a všetkých Bohu zasvätených.
Teším sa, že naše pozvanie prijali predstavitelia spoločenského a verejného života. Zvlášť vítam podpredsedu Národnej Rady Slovenskej republiky pána Bélu Bugára.
Chcem privítať:
- veľvyslanca SR pri Svätej Stolici,
- veľvyslanca Maďarskej republiky v Peru;
- poslancov Národnej Rady Slovenskej republiky; poslancov Európskeho parlamentu;
- predsedu Košického samosprávneho kraja, pána Rastislava Trnku;
- predsedu Prešovského samosprávneho kraja, pána Milana Majerského;
- zástupcov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,
- zástupcu primátora, ktorý plní úlohy primátora mesta Košice, pána Martina Petrušku
- prítomných primátorov miest a starostov obcí a zástupcov akademických obcí slovenských i pápežských univerzít.
A v neposlednom rade vítam vás všetkých, drahí bratia a sestry, ktorí ste sa zhromaždili tu v priestoroch štadióna Lokomotíva v Košiciach, ako aj vás, ktorí ste s nami duchovne spojení cez vysielanie Slovenskej televízie, Televízie Lux a Rádia Lumen. Ešte raz, všetci buďte vítaní, požehnaní a naplnení radosťou z dnešnej slávnosti blahorečenia!
*
Koncelebrantmi svätej omši boli kardinál Jozef Tomko, arcibiskup Bober, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Quido Ottonello. Medzi prítomnými bolo približne 30 slovenských a zahraničných biskupov, viac ako 600 kňazov, vyše 650 rehoľníkov, vyše 630 dobrovoľníkov. Medzi prítomnými boli i predstavitelia verejného a spoločenského života. Celkovo vyše 30 000 ľudí. Po úvodnom pozdrave a úkone kajúcnosti nasledoval samotný obrad blahorečenia. Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober a postulátor procesu dp. Marek Ondrej predstúpili pred kardinála G. Angela Becciu, delegáta Svätého Otca Františka, a požiadali ho, aby sa pristúpilo k blahorečeniu Božej služobnice Anny Kolesárovej. "Vaša Eminencia, Košická arcidiecéza pokorne žiada Svätého Otca Františka, aby zapísal do zoznamu blahoslavených ctihodnú Božiu služobnicu Annu Kolesárovú," uviedli.
Postulátor procesu Marek Ondrej potom prečítal životopisný profil Božej služobnice. Z poverenia pápeža Františka kardinál Becciu prečítal Apoštolský list, ktorým Svätý Otec zapísal do zoznamu blahoslavených ctihodnú Božiu služobnicu Annu Kolesárovú. V slovenčine ho prečítal Marek Ondrej. Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober a postulátor dp. Marek Ondrej následne predstúpili pred kardinála G. Angela Becciu a poďakovali jemu a Svätému Otcovi za blahorečenie. Kardinál potom odovzdal arcibiskupovi a postulátorovi kópiu apoštolského listu. Po dočítaní slovenského prekladu apoštolského listu a piesni "Hallelujah, Amen" za zvukov fanfár odhalili obraz novej blahoslavenej a verejne vystavili jej relikvie.
*
APOŠTOLSKÝ LIST (plné znenie apoštolského listu pápeža Františka):
Apoštolský list
Na základe našej apoštolskej právomoci a po porade s Kongregáciou pre kauzy svätých sme sa rozhodli splniť prianie nášho brata Bernarda Bobera, košického arcibiskupa – metropolitu, ako aj viacerých ďalších bratov v biskupskej službe a mnohých veriacich.
Nech sa teda ctihodná Božia služobnica Anna Kolesárová, panna a mučeníčka, ktorá z lásky ku Kristovi statočne bránila svoju ženskú dôstojnosť až po vyliatie svojej krvi, nazýva odteraz blahoslavenou.
Dňom jejoslavy nech je každoročne na miestach a formami, ktoré stanovuje právo, 20. november.
V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.
V Ríme u svätého Petra dňa 22. augusta v roku Pána 2018, v šiestom roku nášho pontifikátu.
František
*
Relikviár z kameňa a umelecky tvarovaného kovu v tvare srdca priniesli uniformovaní členovia Prezidentskej stráže. Biele ruže nieslo v procesii 16 dievčat s venčekmi na hlavách ako symbol Ankinho veku a jej vnútornej čistoty. Obraz, ktorý má výšku takmer 2,4 metra, namaľovala ilustrátorka Zuzana Verbovská. Na pódiu na štadióne bola kópia obrazu, originál bude v kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom. Anna je zobrazená v modrých šatách. Modrá symbolizuje múdrosť, zbožnosť, zjednocuje nebeské a pozemské. Na šatách má kvietok – sedmokrásku. Ten symbolizuje čistotu, mladosť, jednoduchosť, nevinnosť, krásu. Z vlasov má zapletený venček, ktorý podľa svedectiev ľudí, ktorí ju poznali, nosila veľmi často. Pozostatky tela Anny Kolesárovej budú uložené v dvoch relikviároch. Slávnostný relikviár sa bude nachádzať v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach a hlavný relikviár bude v kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom.
Na slávnosti, ktorá sa dnes konala v Košiciach, vystavili k verejnej úcte vystavený hlavný relikviár. Má tvar srdca, ktoré symbolizuje obetu a lásku. Je vyrobený zo striebra a má priemer približne pol metra. Jeho autorom je šperkár Marek Husovský. Srdce má v strede perlu, cez ktorú sa dá pozrieť dovnútra a vidieť ostatky Anny Kolesárovej. Utrpenie mladého dievčaťa znázorňuje horná časť srdca v podobe konárikov, ktoré sa podobajú na Kristovu tŕňovú korunu. Dolná plná časť srdca vyjadruje zaobalenie Ankinho utrpenia Božou láskou. Okolo perly je venček ako symbol čistoty. V hornej časti venčeka sú tri margarétky, ktoré znázorňujú mladosť a chuť žiť. Do ich stredu sú vsadené ďalšie relikvie - tri zrnká z Ankinho ruženca, ktoré sa navzájom spojené našli v jej hrobe. Je to symbolické – tri modlitby Zdravas Mária sa modlievajú na pútiach vo Vysokej nad Uhom - za múdrosť v povolaní, za čistotu a za živú vieru. Margarétky majú spolu 53 lupienkov - ako je modlitieb Zdravas Mária v ruženci.
Relikviár je vsadený do vápenca. Tento kameň znázorňuje ulitu pre perlu. V prípade relikviára, ktorý bol slávnostne prinesený v deň blahorečenia Anny Kolesárovej po prečítaní Apoštolského listu pápeža Františka sa zvolila čelová kosť - os frontale - lebky Božej služobnice Anny Kolesárovej. Relikvie novej blahoslavenej boli hneď po skončení svätej omše blahorečenia vystavené pre veriacich k verejnej úcte na mieste vedľa štadióna. V nedeľu 2. septembra ich počas ďakovnej svätej omše uložia k bočnému oltáru sv. Jozefa v Katedrále sv. Alžbety. Ďakovnú slávnosť vo Vysokej nad Uhom s uložením hlavného relikviára blahoslavenej Anny Kolesárovej bude v nedeľu 30. septembra 2018 so začiatkom o 10:00 hodine v kostole Sedembolestnej Panny Márie.
Pontifikálna svätá omša nasledovala liturgiou slova. V homílii sa prítomným prihovoril kardinál Becciu. „Cirkev na Slovensku môže byť hrdá na túto svoju dcéru, ktorá sa dnes ponúka ako model života veriacim a zvlášť mladým, aby objavili krásu autentickej lásky, ako aj hodnotu čistoty. Blahorečenie Anny Kolesárovej znovu potvrdzuje hodnotu čistoty, ako životného ideálu, ktorý keď sa prežíva ako radostné darovanie sa Pánovi a bratom, spôsobuje neodolateľné a sľubné čaro," povedal. Hlavnú časť príhovoru prefekta Kongregácie pre kauzy svätých predniesol v slovenčine pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč.
Kardinál Becciu poukázal aj na iné nevinné „obete slepej žiadostivosti muža“, ktoré má Cirkev v úcte: sv. Mária Goretti, Albertina Berkenbrock z Brazílie, bl. Antonia Messina zo Sardínie, bl. Pierina Morosini z Bergama, či Santa Scorese z Bari. „Mladá Anna svojím mučeníctvom dosvedčila, že proti zlu, násiliu, nespravodlivosti je možné postaviť dobro. Anna zlo premohla dobrom ukrytým, ako vzácny poklad vo svojom vnútri“. Mučeníctvo bl. Anny Kolesárovej je mementom pre dnešok, pripomenul ďalej taliansky kardinál: „Aj keď žijeme v mieri, nemôžeme zabúdať, že mnohé krajiny sú zmietané vojnou a poznajú zverstvá zažité v minulosti v našej Európe. Koľké deti a ženy sú aj dnes objektom násilia! Dokonca znásilnenie považované za vojnovú zbraň, ostáva nepotrestané a nie je uznané ako zločin voči ľudskosti. Koľko násilia sa koná na ženách aj v dnešnej civilizovanej Európe, kde sa rozmáha vraždenie žien a telo ženy je často objektom nedôstojného obchodovania s ľudskou bytosťou!“
*
HOMÍLIA (plné znenie homílie kardinála Becciu):
Životopisný profil Anny Kolesárovej, ktorý sme si práve vypočuli, v nás vyvolal pocity pohnutia a obdivu. Anna bola upevnená a dobre vychovaná otcom i matkou, ktorí ju svojimi poučeniami a príkladom naučili voliť si skôr Boha ako iné veci. Ako šestnásťročná sa nachádzala pred tragickou dilemou: zostať nažive alebo zomrieť. Zostať nažive znamenalo poddať sa násilným inštinktom vojaka sovietskej armády a zradiť vlastné svedomie. Smrť by ju, naopak, priniesla čistú do náručia Boha, ktorého sa naučila nadovšetko milovať. Pred očami otca ju smrť zastihla večer 22. novembra 1944. Bola zavraždená, pretože kládla odpor, a pre vytrvalosť pri obrane svojej telesnej integrity a čnosti čistoty.
Toto boli dôvody, pre ktoré Anna bola zavraždená. Byť hrdinom, a o to viac stať sa svätým, sa nedá dosiahnuť improvizovaním. Anna Kolesárová dospela k mučeníctvu vďaka silnému duchovnému životu, ktorý sa v nej upevňoval každodennou modlitbou a prijímaním sviatostí. Jej viera ju urobila silnou a odvážnou, aby bez váhania prijala mučeníctvo. Cirkev na Slovensku môže byť hrdá na túto svoju dcéru, ktorá sa dnes ponúka ako model života veriacim, a zvlášť mladým, aby objavili krásu autentickej lásky, ako aj hodnotu čistoty. Blahorečenie Anny Kolesárovej znovu potvrdzuje hodnotu čistoty ako životného ideálu, ktorý keď sa prežíva ako radostné darovanie sa Pánovi a bratom, «spôsobuje neodolateľné a sľubné čaro» (Pio XII., 24 giugno 1950).
V histórii Cirkvi nie je mladá Anna Kolesárová jediná, ktorá dosiahla úctu na oltári preto, lebo mučeníctvom bránila svoju čistotu. Spontánne nám myšlienky zaletia k Márii Goretti, svätorečenej pápežom Piom XII. v roku 1950. Aj ona bola obeťou slepej žiadostivosti muža. Už v prvých kresťanských časoch nachádzame dvanásťročnú svätú Agnesu, ktorá sa stala obrazom panny mučeníčky. Mohli by sme spomenúť mnohé rovesníčky blahoslavenej Anny, ako napríklad dvanásťročnú Albertinu Berkenbrock, zavraždenú 15. júna 1931 v Brazílii, alebo dievčatá z Talianska ako blahoslavenú Antoniu Mesina zo Sardínie, zavraždenú 17. mája 1935; blahoslavenú Pierinu Morosini z Bergama, zavraždenú v roku 1957, či Božiu služobnicu Santu Scorese z Bari, zavraždenú ako 23-ročnú. Mučeníctvo panenstva takto i naďalej svedčí o sile lásky Boha a lásky k Bohu, tej lásky, ktorá vždy prevyšuje zlobu človeka.
K mučeníctvu Anny Kolesárovej došlo v násilnom kontexte druhej svetovej vojny. Dnes sme od vojny dosť časovo vzdialení. Európa prežíva pokoj viac ako 70 rokov. Nemôžeme však zabudnúť ani na to, že jednota Európy bola budovaná aj vďaka mnohým verným Kristovým učeníkom, ktorí trpeli a zaplatili životom za vernosť ideálom Evanjelia. Je veľa príbehov viery, ktoré podobne ako príbeh dievčaťa Anny ukrývajú bolestné osudy mnohých neobyčajných postojov. Tie nie sú zapísané v historických knihách, ale majú byť príkladom pre tých, ktorí považujú Európu iba za abstraktnú realitu, ktorú netvoria osoby, čo verili a veria v hodnoty, ktorých sa nemožno zrieknuť. Mladá Anna svojím mučeníctvom dosvedčila, že proti zlu, násiliu a nespravodlivosti je možné postaviť dobro. Anna zlo premohla dobrom ukrytým vo svojom vnútri ako vzácny poklad. V ten osudný večer, plný bolesti a plaču otca, svedka vraždy svojej jedinej dcéry, vyhrala vzácna perla nazývaná čistota.
Aj keď žijeme v mieri, nemôžeme zabúdať, že mnohé krajiny sú zmietané vojnou a poznajú zverstvá zažité v minulosti v našej Európe. Koľké deti a ženy sú aj dnes objektom násilia! Dokonca znásilnenie považované za vojnovú zbraň ostáva nepotrestané a nie je uznané ako zločin voči ľudskosti. Koľko násilia sa koná na ženách aj v dnešnej civilizovanej Európe, kde sa rozmáha vraždenie žien a telo ženy je často objektom nedôstojného obchodovania s ľudskou bytosťou!
Týmto blahorečením Cirkev prehlasuje, že čistota si aj v tejto dobe zachováva svoju príťažlivosť. Vy ste toho svedkami! Bola to práve skupina vašich študentov, ktorí po tom, čo sa oboznámili s príbehom Anny, sa v roku 1999 rozhodli putovať na miesto, kde žila. Zo strachu z ďalšieho násilia sa v roku 1944 uskutočnil tajný pohreb bez prítomnosti kňaza. No život je viac ako smrť. Svedectvo Anny sa dostalo až k nám a mnohí, zvlášť mladí, v tejto mladej mučeníčke objavili krásu obetovaného života z vernosti Kristovej láske.
Anna sa nebála darovať Kristovi vlastný život, aby chránila vzácny poklad svojej čistoty a stala sa tak, ako dosvedčuje jej vtedajší farár: hostia sanctae castitatis - obeť svätej čistoty. Blahoslavená Anna našla poklad a aby ho získala, odovzdala všetko, čo mala: vlastný život. Pápež František pri príležitosti Svetových dní mládeže v Krakove v roku 2016 mladým povedal: «Kde je váš poklad? Na aký poklad je zamerané vaše srdce? Áno, naše srdcia môžu priľnúť ku skutočným alebo falošným pokladom. Môžu nájsť autentické spočinutie alebo môžu ochabnúť a stať sa záhaľčivými a otupenými. Najvzácnejšie dobro, ktoré môžeme v živote mať, je náš vzťah s Bohom. Ste o tom presvedčení? Ste si vedomí neoceniteľnej hodnoty, ktorú máte v Božích očiach?» Anna bola o tom presvedčená. A pápež pokračoval: «Viete, že ste Ním milovaní a bezpodmienečne prijatí takí, akí ste?». Anna to vedela. «Obdobie mladosti», znova dodáva pápež, «je obdobím rozkvitnutia veľkého citového bohatstva prítomného vo vašich srdciach, hlbokej túžby po skutočnej peknej a veľkej láske. Koľko sily je v schopnosti milovať a byť milovaný? Nedovoľte, aby táto vzácna hodnota bola falošná, zničená či zneuctená» Anna to nedovolila.
Tým, že si volila smrť, a nie zradu skutočnej lásky, sa v Anne naplnili Kristove slová vyslovené na hore Blahoslavenstiev: «Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha» (Mt 5, 8). Áno, Anna videla Boha! A kontemplovala ho tvárou v tvár v radosti raja. Všetci sme si vedomí toho, ako je nevyhnutné chrániť to, čo je stvorené, pracovať pre čistotu ovzdušia, vody či jedla. Podobne, a zrejme ešte aj viac, je potrebné chrániť čistotu toho, čo máme, a je to omnoho vzácnejšie: naše srdcia a medziľudské vzťahy.
Drahí bratia a sestry, nech sa svedectvo blahoslavenej Anny stane silne atraktívne po duchovnej aj ľudskej stránke. Zvlášť sa obraciam na vás, drahí mladí, aby som vám pripomenul, že Cirkev má vo Vás veľkú dôveru, do vás vkladá nádej, že sa rozvinie nanovo kresťanská komunita a obnoví sa spoločnosť. Kvôli vám bola pápežom Františkom zvolaná Synoda, aby sa dala odpoveď na vaše očakávania Cirkvi, ktorá by mala byť viac autentická a evanjeliová. Potrebujeme to! Podľa príkladu a na príhovor blahoslavenej Anny usilujte sa žiť Evanjelium každý deň, tak v ľahkých, ako aj náročných situáciách. Blahoslavená Anna nás učí, že sa oplatí všetko znášať pre Krista, a to vždy bez kompromisov s vlastným svedomím.
Prekonávajte ťažkosti života a zachovajte si čisté srdce. Povedal by som: srdce bohaté na lásku, vždy ochotné darovať sa a byť pozorné k potrebám iných, zvlášť najslabších a chudobných. Prijmite do vášho srdca Ježišovo Slovo a nechajte sa ním pretvárať: iba Kristus nás môže naučiť skutočne milovať, lebo On je Láska. Nemajte strach zo seba samých. Aj po páde nám Kristovo odpustenie pomáha znovu s odvahou kráčať. Jeho milosrdná láska uzdravuje každé zranené srdce a napĺňa ho skutočnou radosťou, aby sme boli vo svete autentickí svedkovia Božieho kráľovstva. Nech svedectvo Anny, mučeníčky čistoty, povzbudí aj vás, žijúcich v manželstve, k prežívaniu krásy nerozlučiteľného a verného spoločenstva. Dobro premôže každé zlo a s Kristom sa prekoná každá manželská kríza.
Drahí bratia a sestry, najväčšie dobro, ktoré v živote môžeme mať, je náš vzťah s Bohom. Hľadiac na mučeníctvo mladej Anny, dcéry tejto milovanej zeme a miestnej Cirkvi, prosme, aby naše srdcia boli priľnuté ku skutočným pokladom kresťanských čností. Aby sme každý deň hľadali najvzácnejšiu perlu, ktorou je Boh. Strážme si čistotu našich sŕdc, aby sme sa stali blahoslavenými a mohli jedného dňa vidieť Boha.
Spoločne volajme: Blahoslavená Anna, oroduj za nás!.
*
Po homília nasledovala liturgia obety. Po prijímaní sa prítomným prihovoril arcibiskup Bober. Košický arcibiskup ako hostiteľ na záver po vyslovení vďaky Bohu poďakoval Svätému Otcovi Františkovi a jeho vyslancovi Mons. Giovannimu Angelovi Becciu. Osobitným spôsobom verejne poďakoval duchovnému otcovi Pavlovi Hudákovi, ktorý inšpirovaný životným svedectvom dnes už blahoslavenej mučeníčky Anky za 20 rokov vytvoril v jej rodisku centrum duchovného a ľudského sprevádzania mladých ľudí i rodín na ceste dozrievania v láske. Mons. Bober poďakoval aj Márii Aľušíkovej a ďalším spolupracovníkom z Domčeka Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.
Pri slávnosti účinkoval spojený spevácky zbor a orchester a po organizačnej stránke podujatie zabezpečilo 630 dobrovoľníkov, ktorým sa v závere Mons. Bober poďakoval spolu s predstaviteľmi mesta, regiónu, bezpečnostnými zložkami, pracovníkmi médií a ďalšími zúčastnenými i dobrodincami. Vďaku vyslovil Mons. Bober aj prítomnému emeritnému arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi, ktorý začal prvú fázu procesu v roku 2005, ako aj ďalším postulátorom, ktorí v priebehu rokov pracovali na príprave blahorečenia. Kard. Giovanni Angelo Becciu, ktorý do svojho úradu prefekta Kongregácie pre kauzy svätých nastúpil práve slávnosťou blahorečenia v Košiciach, sa v závere spontánnymi slovami poďakoval za milosť začať svoju službu práve takto. Slovenský národ povzbudil, aby naďalej vytrval vo svojej vernosti Cirkvi a Svätému Otcovi, pričom vyzval k osobitne intenzívnej modlitbe za pápeža Františka.
*
POĎAKOVANIE (slová poďakovania na záver slávnosti, ktoré povedal arcibiskup Bober):
Drahí bratia a sestry, na záver mi dovoľte vysloviť slová vďaky.
Nášmu Bohu patrí chvála a vďaka za tento milostivý čas. Doprial nám povzbudenie a silu svedectva, že naša kresťanská viera chce vyznávať a žiť hodnoty Evanjelia aj v ťažkých okolnostiach.
Po Bohu dnes ďakujeme nášmu Svätému Otcovi Františkovi za dar novej blahoslavenej Anky Kolesárovej. Cez osobu pána kardinála Becciu chceme vyjadriť poďakovanie a poslať pozdrav Kristovmu Námestníkovi priamo do Večného mesta. Eminenza, grazie per la Sua presenza e per il Suo servizio!
Ďakujem za modlitby a prítomnosť pánovi kardinálovi Tomkovi, pánovi nunciovi Ottonellovi a všetkým arcibiskupom i biskupom, ktorí merali cestu do Košíc a zjednotili sa s nami pri slávení Eucharistie.
Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pripravovali potrebnú dokumentáciu pre celú kauzu blahorečenia a zvlášť ďakujem môjmu predchodcovi arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi, ktorý zahájil prvú fázu procesu blahorečenia ešte v roku 2005. Ďakujem vtedajšiemu postulátorovi kauzy Mons. Bartolomejovi Gáborovi a aj nasledujúcemu postulátorovi Andreovi Ambrosimu a vicepostulátorovi dp. Jurajovi Juricovi. Terajší postulárot dp. Marek
Ondrej urobil tiež veľa práce v záverečnej fáze v kontakte s rímskymi dikastériami, za čo mu patrí moja vďaka.
V tejto chvíli chcem spomenúť človeka, ktorý nielen rozhýbal proces blahorečenia, ale pričinil sa o živú úctu a šírenie odkazu Anny Kolesárovej. Je ním náš kňaz, dp. Pavol Hudák. Vo Vysokej nad Uhom začal púte radosti ktoré sa plynúcim časom rozšírili o púť zrelosti, púte rodín a rôzne duchovné obnovy. V Domčeku Anny Kolesárovej pôsobí viac ako 20 rokov, a toto miesto navštívilo za ten čas cez 30-tisíc mladých ľudí. Vznikla tam široká sieť dobrovoľníkov, medzi ktorými celý ten čas pôsobí a mnohé veci koordinuje Mária Aľušíková a tak sa stala neodmysliteľnou súčasťou Domčeka vo Vysokej nad Uhom.
Veľké ďakujem vyslovujem celému prípravnému tímu blahorečenia, pod vedením riaditeľa Arcibiskupského úradu, dp. Jána Urbana. Za technickú prípravu, slová vďaky patria Agentúre AMADEUS na čele s pánom Petrom Ďurišom.
Za celú liturgickú a hudobnú prípravu ďakujem svojmu tajomníkovi a ceremonárovi Jozefovi Kmecovi, organistovi Františkovi Beerovi a zbormajstrovi Viliamovi Gurbaľovi. Vďaka parí celému spojenému zboru a orchestru za krásny duchovný a umelecký výkon.
Úprimná vďaka patrí všetkým, bez ktorých by táto slávnosť bola veľmi ťažko organizačne zvládnuteľná. V prvom rade dobrovoľníkom (530), záchranným a bezpečnostným zložkám.
Ďakujem všetkým dobrodincom a sponzorom, ktorí podporili prípravy na túto slávnosť akýmkoľvek spôsobom. Vďaka, že sme mali dvere otvorené, či už išlo o predstaviteľov miest alebo vedenie Košického i Prešovského samosprávneho kraja.
Moja vďačnosť patrí médiám, verejnoprávnym ako aj katolíckym, za priame prenosy, osvetu a veľkú pomoc pri informovaní i formovaní ľudských sŕdc vo svetle kresťanských hodnôt.
Nakoniec sa chcem poďakovať vám všetkým, bratia a sestry, za to, že ste vydali silné svedectvo viery, že ste putovali do Košíc a že sme mohli spoločne oslavovať nášho Pána za dar novej blahoslavenej! ĎAKUJEM!
*
„Aj my pozdravujeme pápeža!“ – spontánny ženský hlas zo zhromaždenia zachytili mikrofóny. Slávnosť blahorečenia sa uzavrela apoštolským požehnaním, hymnickým spevom „V sedmobrežnom kruhu Ríma“ a piesňou „Celá krásna si, Mária“. Medzi hosťami na slávnosti nechýbal ani bývalý nuncius na Slovensku Mons. Henryk Józef Nowacki, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcib. Cyril Vasiľ SJ, slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky a ďalší predstavitelia cirkevného i verejného života. Po hlavnej svätosti si mohli veriaci osobne uctiť relikvie novej blahoslavenej vedľa štadióna. Vystavené boli až do večernýc hodín. V závere pridal spontanné poďakovanie kardinál Becciu.
POĎAKOVANIE (spontánne slová poďakovania kardinála Becciu):
„Drahí bratia a sestry, zo srdca vám ďakujem za toto vaše krásne svedectvo viery, ktoré ste nám vydali a vydali ste ho pre celý svet. Slovenskí katolíci, slovenský národ, je známy svojou vierou v Krista v Cirkvi, vo vernosti pápežovi. A v tejto chvíli by som vás chcel povzbudiť, aby ste pokračovali v tomto štýle, ktorý vás charakterizoval vo vašich dejinách napriek všetkým udalostiam, ktoré ste zdolali a čelili ste im. Ako povedal arcibiskup na začiatku omše, pre mňa je dnes prvý deň práce na novom dikastériu. Krajší deň než tento som si nemohol predstaviť. A ďakujem blahoslavenej Anne, že nám všetkým a mne osobne dala túto milosť byť prítomný pri tejto svätej omši. Budem ju cítiť ako svoju ochrankyňu a spolu s vami ju budem prosiť, aby mi bola vzorom vo vernosti Bohu a všetkým veriacim Cirkvi.
Včera pred mojím odchodom mi telefonoval Svätý Otec a požiadal ma, aby som vám odovzdal jeho pozdravy a udelil vám jeho požehnanie, čo urobím v tejto chvíli. Pápež nás často prosí „Modlite sa za mňa“, a myslím že v týchto dňoch by sme sa mali modliť za neho ešte intenzívnejšie.“
*
Kardinál Becciu po slávnosti blahorečenia novinárom povedal, že je veľmi rád, že svoju službu začal touto slávnosťou. "Cítim, že za svoju ochrankyňu si mám zobrať našu blahoslavenú Annu. Slávnosť bola nádherná, dojal ma veľký zástup ľudí, ktorí sú pohnutí vierou. Tiež ma dojalo, že história príbehu bola objavená skupinou mladých ľudí. Mojím posolstvom pre nich je: objavte najprv Boha a následne všetko príde. Takisto aj život čistoty," uviedol kardinál pred médiami. "Anka už teraz nepatrí len východu, ale patrí celému Slovensku, ba dokonca celej cirkvi a celému svetu, pretože jej príklad sme rozpovedali. Ona nie je veľká, lebo bola zavraždená. My jej dávame titul blahoslavená práve preto, že mala živú vieru a živý vzťah s Bohom," pridal sa Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita.
Podľa rektora Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavla Hudáka je Anna Kolesárová nádejou pre rodinky. "Zároveň odovzdala posolstvo o čistej láske. Zomrela pre čistotu. Žene patrí úcta a práve úctou k žene sa muž učí byť mužom," pripomenul. Vicepostulátor procesu Juraj Jurica spresnil, že sobotňajšia udalosť je výsledkom cirkevno-právneho procesu, ktorý v Košiciach prebiehal od roku 2004 do roku 2011. "V uplynulých týždňoch či mesiacoch nebolo úplne pochopené, že dnešná slávnosť si má uctiť aj všetky ženy, ktoré boli obeťou brutálneho a nespravodlivého násilia, ktoré na nich bolo spáchané. Má poukázať na hodnotu nielen žien, ale aj mužov, ktorí dokážu a majú k sebe preukazovať rešpekt a úprimnú, čistú lásku," uzavrel.
Po hlavnej slávnosti blahorečenia program pokračoval koncertom radosti na štadióne. Pokračovať bude nedeľnou ďakovnou svätou omšou, ktorá je spojená s uložením relikviára s relikviami budúcej blahoslaenej sa uskutoční v Katedrále sv. Alžbety. Sláviť ju bude košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. V závere svätej omše bude vyhlásený prípravný rok na 400. výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov. Vo Vysokej nad Uhom bude ďakovná slávnosť v nedeľu 30. septembra. Tiež bude spojená s uložením relikviára Anny Kolesárovej. Uskutoční sa v tamojšom kostole Sedembolestnej Panny Márie. Všetky časti programu išli naživo v katolíckych médiách (TV LUX, Rádio LUMEN, TK KBS), hlavnú slávnosť odvysiela naživo aj RTVS.
Súvisiaci článok: 1. deň víkendu slávnosti blahorečenia
K správe bolo vydané FOTO.
Aktualizované