Pápež si v Dubline uctí Matta Talbota, robotníka a bývalého alkoholika

TK KBS, RV zk; pz | 23. 08. 2018 16:14Vatikán 23. augusta (RV) Každý má šancu stať sa svätým – dôkazom o tom je aj Matt Talbot, robotník a bývalý alkoholik z Írska, ktorý žil na prelome 19. a 20. storočia. Relikvie tohto Božieho služobníka si uctí pápež František už túto sobotu 25. augusta v Dubline počas svojej apoštolskej cesty.

Matt Talbot sa narodil v roku 1856 v chudobnej írskej rodine s 12 deťmi. Jeho otec bol ťažký alkoholik. Matt chodil do školy len jeden rok, nevedel čítať ani písať. Vo veku 12 rokov začal pracovať v spoločnosti, ktorá fľaškovala pivo. Práve tu sa začala jeho závislosť, keď ešte ako malý chlapec začal piť zvyšky piva na dne vrátených fliaš. Po tom, ako sa v trinástich rokoch vrátil z práce silne opitý, našli mu zamestnanie v prístave. Tam sa však dostal k pitiu whisky a už ako šestnásťročný pil pravidelne.

Postupne všetky svoje zárobky míňal na alkohol, kvôli alkoholu napokon predal i svoje topánky a postupne začal kradnúť. K obratu uňho došlo, keď mal dvadsaťsedem rokov – bola ním skúsenosť zrady jeho priateľov, s ktorými zvykol popíjať.

Hlboko pokorený Matt sa rozhodol vykonať sľub pred kňazom – ako to bolo v tých časoch v Írsku zvykom – že nebude piť po tri mesiace. Preto, aby neporušil sľub, zaviazal sa, že nebude so sebou nosiť žiadne peniaze a počas pravidelných dlhých prechádzok, keď cítil pokušenie, utiekal sa do kostola, aj keď nebol veľmi zbožný. Po čase však zača prosiť Boha o pomoc, pretože zakúšal silné abstinenčné príznaky.

Jeho duchovný život sa začal prehlbovať – postupne sa začal každý deň skoro ráno zúčastňovať na svätej omši a prijímať Eucharistiu, aj keď to v tých časoch nebolo zvykom. Keď sa Matt rozhodol navždy skoncovať s alkoholom, mal 28 rokov. Začal žiť poctivo, pravidelne sa postil a žil asketickým spôsobom života plného modlitby.

Bol vzorným robotníkom, pomáhal chudobným, staral sa o svoju matku, až kým neumrela. Mal mystické zážitky a s pomocou Ducha Svätého sa postupne začal učiť čítať Bibliu, osobitne evanjeliá.

Matt umrel na ulici v Dubline na infarkt v roku 1925, vo veku 69 rokov. Hrob mu kúpili dublinskí jezuiti. Jeho fáma svätosti sa rozrastala. V roku 1975 pápež Pavol VI. vydal dekrét o jeho hrdinských cnostiach. Dnes jeho pozostatky odpočívajú v Dubline, v Kostole Panny Márie Lurdskej.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022