V Írskom Dubline predstavia nový katechizmus pre deti, YouCat for Kids

TK KBS, KAP lh; pz | 21. 08. 2018 10:14Viedeň 21. augusta (TK KBS) Kardinál Christoph Schönborn predstaví na Svetovom stretnutí rodín v írskom Dubline nový Katechizmus pre deti, ktorý vydala 1. augusta Rakúska biskupská konferencia. Spolu s ďalšími autormi – Michaelou von Heeremanovou a írskym biskupom Brendanom Leahym predstaví viedenský arcibiskup 22. augusta prvé anglické vydanie vieroučnej knihy „YOUCAT for Kids“, určenej pre 8 až 12-ročné deti. Katechizmus má byť preložený do ďalších 10 jazykov, ktoré majú do konca roka vyjsť. Nemecká verzia 240-stranovej publikácie je v kníhkupectvách dostupná od 1. augusta. Jeden výtlačok katechizmu dostane počas svojej návštevy v Dubline na Svetových dňoch rodín aj pápež František, informovalo o tom vydavateľstvo YOUCATu. Svetové dni rodín sa konajú v dňoch 21. až 26. augusta, na záver podujatia, v posledné dva dni bude na stretnutí s rodinami prítomný i pápež František.

V rámci sprievodného trojdňového pastoračného kongresu je pripravený i vlastný program pre deti a rodičov, ktorý bude zameraný na nový „YOUCAT for Kids“. Program predstaví skupina autorov pod názvom „Keď malí filozofi kladú veľké otázky (angl. „When little philosophers ask big questions“).

Vedúci redakcie „YOUCAT for Kids“, hovorí o zrode projektu nasledovné: „Scharf, bývalý riaditeľ viedenského pastoračného úradu, zodpovedný za pastoráciu detí a mládeže, prišiel za mnou v roku 2012 a povedal mi: "Človeče, nutne potrebujeme katechizmus, ktorému porozumejú prvoprijímajúce deti." On ma preň zapálil. Potom sa pridali ďalší, a tak sme sa odvážili zrealizovať tento projekt“.

Kniha, ktorá vyšla, je bohato ilustrovaná a určená pre deti a ich rodičov. Pomocou nej môžu krok za krokom hlbšie poznávať kresťanskú vieru. Autori pri jej zostavovaní vychádzali z jednoduchých a zároveň veľkých otázok mnohých detí, ako napríklad „prečo existujem?“, „odkiaľ vieme, že je Boh?“ alebo aj „čo sa so mnou stane, keď raz zomriem?“ a „aké je to v nebi?“. Na základe týchto a podobných otázok sa vysvetľujú sviatosti a tiež Desatoro alebo sa odpovedá na otázku, čo je to pápež.

„Veríme, že odovzdávanie viery sa deje celkom rozhodujúco v osobnej rovine, keď sa deti a rodičia spoločne dobre a hlboko rozprávajú. My im k tomu chceme ponúknuť pomôcku, hovorí Meuser, riaditeľ redakcie „YOUCAT for Kids“. Počas uplynulých rokov skupina teológov a osôb zodpovedných za pastoráciu v rakúskych diecézach spracovávala spoločne texty, ktoré boli vyskúšané najskôr v materských školách a v rodinách. Rovnako sa brali do úvahy aj spätné väzby a kritika zo strany mládežníckych organizácií a z oblasti pastorácie mládeže. To všetko predchádzalo preskúmaniu dokumentu zo strany Rakúskej biskupskej konferencie a jeho zaslaniu na Pápežskú radu na podporu novej evanjelizácie. Tá v máji tohto roku dala dokumentu „nihil obstat“ – teda cirkevné schválenie na jeho vydanie.

Katechizmus pre deti nadväzuje na úspešnú sériu, ktorá začala YOUCATom“ – katechizmom pre mladých. Knižka o viere v jazyku mladých a v žltom obale, ktorá bola prezentovaná pred siedmimi rokmi bola medzičasom preložená do 72 jazykov, vyšla na všetkých kontinentoch v náklade niekoľko miliónov, z toho vo vyše 500 000-ovom náklade v nemčine. Nadácia „YOUCAT“ vydala tiež bibliu pre mladých a sociálnu náuku Cirkvi preformulovala do jazyka mladých, v tzv. „DOCATe“. Bližšie informácie nájdu záujemci i na webovej stránke www.youcat.org.

Preložila Ľubica Hricová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022