V Karlovej Vsi prevzali relikvie svätého Maximiliána Maria Kolbeho

TK KBS, RL, jhe, jsu; ml | 06. 08. 2018 11:15



Bratislava - Karlova Ves 6. augusta (TK KBS/Rádio LUMEN) Kostol svätého Františka v bratislavskej Karlovej vsi dostal relikvie svätého Maximiliána Maria Kolbeho. Stalo sa tak prvý augustový štvrtok, na sviatok Panny Márie Anjelskej v porciunkule (2. 8. 2018). Svätý Maximilián bol poľský minorita dvadsiateho storočia, ktorý založil mariánske kláštory v Poľsku a Japonsku a tiež mariánske apoštolské hnutie Rytierstvo nepoškvrnenej. Toto spoločenstvo má svojich členov aj v Karlovej Vsi. Keďže farnosť spravujú práve minoriti, príchod relikvie má pre nich veľký význam.

Minoriti pozvali na slávnosť bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského, ktorý odslúžil svätú omšu a na záver udelil požehnanie s relikviami. "Sú tu spoločenstvá, ktoré v podstate aj v tejto farnosti, ktoré v konečnom dôsledku sú inšpirované svätým Maximiliánom Kolbem," hovorí. Ide o spoločenstvo Rytierstva nepoškvrnenej, ktorá má v Karlovej Vsi okolo päťdesiat členov. Kaplán, minorita Jozef Súkeník hovorí, že o relikvie požiadali bratov z kláštora v poľskom Niepokalanowe, ktorý Kolbe založil. „Svätému Maximiliánovi Kolbemu je zasvätené aj lokálne bratstvo františkánskych terciárov, čiže františkánsky svetský zákon, ktorý funguje aj popri našom kláštore v Karlovej Vsi," spomína br. Jozef Sukeník OFM Conv

Relikvie nebudú trvalo uložené v kostole. Minoriti s nimi plánujú viaceré výjazdy. „Každomesačne sa snažíme navštíviť niektorú farnosť s hnutím Rytierstvo nepoškvrnenej. Určite by sme veľmi radi putovali aj s relikviou svätého Maximiliána, aby si ho ľudia mohli uctiť aj na iných miestach," uviedol Sukeník. Svätého Maximiliána poznajú veriaci najmä ako kňaza, ktorý sa v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau obetoval za odsúdeného otca rodiny. Do hladovej komory sa nechal poslať namiesto neho. Arcibiskup Zvolenský približuje aj jeho ďalšie charizmy. „Jeho veľké dielo v oblasti tlače, teda alebo by sme povedali v mediálnej oblasti," uviedol.

Svätý Maximilián zomrel ako 47-ročný. V koncentračnom tábore Auschwitz dobrovoľne vymenil svoj život za život mladého otca rodiny. Veriaci po celom svete si ho uctievajú ako patróna masmédií a patróna hnutia za život. Za svätého ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1982. Pri oltári si na neho cirkev spomína štrnásteho augusta. Veriaci po celom svete si ho uctievajú ako patróna masmédií a patróna hnutia za život (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024