Pápežská nadácia ACN: Cirkev sa stala tŕňom v oku nikaragujskej vlády

TK KBS, ACN; mk | 25. 07. 2018 09:34Managua 25. júla (TK KBS) V Nikarague rastie nespokojnosť s vládou prezidenta Daniela Ortegu a násilné nepokoje sa v posledných týždňoch vyostrujú. Situácia vyvrcholila minulý týždeň, keď mesto Masaya obsadilo viac ako tisíc vojakov a policajtov. „Počas obsadzovania bolo mesto pod intenzívnou paľbou. Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete na životoch, ale nepochybne tam bude veľa zranených,“ uviedol prostredníctvom pápežskej nadácia Aid to the Church in Need (ACN) kardinál Leopoldo José Brenes Solórzano, arcibiskup Managuy v Nikarague.

Masaya, ktorá sa nachádza približne tridsať kilometrov južne od hlavného mesta Managua, je vnímaná ako symbol odporu voči vláde Daniela Ortegu. „Pre celú našu krajinu je to mimoriadne ťažká situácia,“ povedal po obsadení mesta vládou kardinál. Obyvateľov Masaye a priľahlých obliehaných oblastí verejne vyzval, aby nevychádzali zo svojich domov a predišli tak ďalším stretom s polovojenskými jednotkami.

Represie sandinovskej vlády Daniela Ortegu prerástli do otvoreného násilia aj voči Cirkvi.

„V poslušnosti výzve Svätého Otca Františka, aby sa Cirkev stala „poľnou nemocnicou“, sme poskytli útočište tým, ktorí boli na úteku a hľadali bezpečie, ošetrovali sme zranených,“ vysvetlil kardinál. „Toto naše správanie sa nepochybne nepáčilo vláde. Tak, ako sa jej nepáčili ani naše snahy o rozpustenie polovojenských jednotiek.“

Kríza v krajine pretrváva už mesiace. Cieľom útokov sa už viackrát stali aj predstavitelia Cirkvi. Samotného kardinála Brenesa spolu s jeho pomocným biskupom José Silvia Baezom a apoštolským nunciom, arcibiskupom Waldemarom Stanisławom Sommertagom, napadli 9. júla polovojenské jednotky v Bazilike sv. Sebastiána v Diriambe. Len o niekoľko dní neskôr, 16. júla, unikol ďalší biskup Abelardo Mata len zázrakom útoku ozbrojených jednotiek.

V tomto mimoriadne citlivom období kardinál Brenes vyzýva západný svet, zvlášť katolíkov, aby od Ortegu požadovali rešpekt voči Cirkvi aj voči nikaragujskému ľudu: „Prosím, vyvíjajte tlak na našu vládu, aby rešpektovala biskupov, kňazov aj svojich občanov. Zároveň pozývam každého, kto môže, aby sa pripojil do modlitieb za Nikaraguu a aby poskytol konkrétnu pomoc aj našim kňazom. Mnohí z nich sú nútení slúžiť sväté omše v súkromí. V dôsledku toho nedostávajú žiadne omšové milodary, čo znamená, že nemajú žiadnu formu finančnej podpory.“

Pomoc miestnej Cikrvi aj nikaragujskému ľudu poskytuje tiež pápežská nadácia ACN. „V najbližších mesiacoch navštívime túto stredoamerickú krajinu, aby sme povzbudili miestnu komunitu spoločnou modlitbou a konkrétnou pomocou,“ povedala Regina Lynch, ktorá je zodpovedná za projektovú pomoc ACN.

Autor: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024