Budúcotýždňová cesta Svätého Otca do Ženevy bude ekumenickou púťou

TK KBS, RV zk; ml | 16. 06. 2018 16:07Vatikán 16. júna (RV) Návšteva Ženevy 21. júna bude 23. zahraničnou cestou pápeža Františka. Na ekumenickú púť sa vyberie pri príležitosti 70. výročia založenia Svetovej rady cirkví. Ide už o štvrtú návštevu pápeža v tomto švajčiarskom meste.

Ženeva už 10. júna 1969 bola cieľom pápeža Pavla VI., ako vôbec 5. zahraničná cesta pápeža v súčasných dejinách. Uskutočnila sa pri príležitosti 50. výročia Medzinárodnej organizácie práce, no Pavol VI. v jej priebehu navštívil zároveň aj sídlo Ekumenickej rady cirkví.

Dve návštevy sv. Jána Pavla II.

Svätý Otec Ján Pavol II. mal v pláne navštíviť Ženevu v roku 1981 na pozvanie Medzinárodnej organizácie práce, avšak kvôli atentátu 13. mája ju odložil na nasledujúci rok, 15. jún 1982. V rámci cesty vtedy pápež navštívil Výbor červeného kríža, Európsku organizáciu pre jadrový výskum a stretol sa s reprezentantmi medzinárodných katolíckych organizácií. O dva roky neskôr, 12. júna 1984, svoju cestu zameral na návštevu sídla Ekumenickej rady cirkví a Ekumenického inštitútu Bossey.

Pápež František ako ekumenický pútnik

Pápež František navštívi Ženevu pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku Ekumenickej rady cirkví (World Council of Churches - WCC), podujatia veľkého ekumenického významu, keďže Katolícka cirkev s Radou udržuje veľmi dobré vzťahy, a to prostredníctvom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

Bude to „ekumenická púť“ pápeža, podobne ako to bolo aj pri jeho ceste do švédskeho Lundu v roku 2016 pri 500. výročí Lutherovej reformy. Pripomeňme, že pápež František má tiež veľmi bratský vzťah s konštantinopolským ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. a  stretol sa už aj s moskovským patriarchom Kirillom, a to v roku 2016 na Kube.

Stretnutie s kresťanmi Severnej Kórey

V dňoch 15. - 21. júna sa v Ženeve koná veľké zhromaždenie centrálneho výboru Ekumenickej rady cirkví, na ktorom sa zúčastňuje aj delegácia kresťanov Severnej a Južnej Kórey.  Tých osobne pozdraví pápež František, ktorý príde do Ženevy v záverečný deň zasadania. Jednou z ústredných tém pápežovej cesty bude aj otázka pokoja a podpory utečencov zo strany cirkví. Spomedzi 350 cirkví zastúpených v Ekumenickej rade tvoria väčšinu cirkvi z prostredia Afriky a Ázie. Práve odtiaľ pochádza väčšina ľudí utekajúcich v posledných rokoch do Európy – kolísky katolíckeho, pravoslávneho i protestantského vyznania.

Svätá omša pre švajčiarskych katolíkov

Ako pastier univerzálnej Katolíckej cirkvi pápež pri svojich apoštolských cestách prichádza povzbudiť aj miestnu komunitu katolíkov. V Ženeve bude Svätý Otec sláviť eucharistiu s katolíkmi celého Švajčiarska v komplexe výstaviska Palaexpo. Bezplatné lístky na svätú omšu s pápežom Františkom sa na internete minuli v priebehu jediného dňa.  

Ako pre agentúru SIR uviedol Mons. Charles Morerod, biskup Diecézy Lausanne-Ženeva-Fribourg, pápež príde do „krajiny bohatej na rozličné kultúry, ktoré vedia dobre spolunažívať, avšak je to aj krajina s jedným z najväčších počtov samovrážd v Európe“, a to aj napriek jej ekonomickému blahobytu. Čo očakáva Švajčiarsko od Svätého Otca? „Posolstvo nádeje a radosti“, uviedol ženevský biskup.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021