Predstavitelia Cirkvi v Írsku vyjadrili zdesenie nad výsledkom referenda

TK KBS, kath, hr; ml | 29. 05. 2018 13:03



Dublin 29. mája (KAP) Vrcholní predstavitelia Cirkvi v Írsku vyjadrili svoje zdesenie nad výsledkom referenda o potratoch. Írsko „vymazalo“ právo na život nenarodených detí, povedal prímas celého Írska, arcibiskup Eamon Martin z Armaghu pre „Irish Times“ a RTE. On sám je „nanajvýš zarmútený“ tým, že teraz sa vyčiarkne ústavný dodatok, ktorý kladie právo na život nenarodeného dieťaťa na roveň s právom matky, hovorí predseda Írskej biskupskej konferencie. Íri sa k tomu vyjadrili v referende.

Arcibiskup Martin poďakoval každému, kto sa vyjadril proti vyčiarknutiu zákazu interrupcií. Pre katolíkov je naďalej dôležité potvrdzovať „posvätnosť každého ľudského života“ a zdôrazňovať, že „vziať život nevinnému človeku je vždy nesprávne“.

Mnohé osobné výpovede žien, ktoré sa zapojili do diskusie ohľadne referenda, mu tiež objasnili, akému tlaku sú ženy v konfliktoch počas tehotenstva vystavené. Tieto tragické a zúfalé situácie však nezmiznú len preto, že teraz budú umožnené interrupcie. A aj Cirkev si musí zodpovedať na otázku, ako môže podporiť ženy v týchto núdzových situáciách.

Dublinského katolíckeho arcibiskupa Diarmuida Martina prekvapil jasný výsledok hlasovania. Pre médiá zdôraznil, že Katolícka cirkev nesmie robiť kompromisy v otázke odmietnutia potratov. Cirkev sa bude naďalej angažovať za ochranu života. Nejde však len o narodenie a smrť, ale tiež o obdobie medzitým.

V kázni počas diakonskej vysviacky v sobotu povedal dublinský arcibiskup, že mnohí budú brať referendum ako dôkaz toho, že Katolícku cirkev v Írsku dnes mnohí vnímajú s „ľahostajnosťou“ a že ona zohráva čoraz viac zohráva okrajovú úlohu v spoločnosti. Cirkev však musí ohlasovať evanjelium „v dobrých aj zlých časoch“ a „nielen slovami a vyhláseniami, ale tiež skutkami v prospech života“.


Podľa vzoru Ježiša ide o starostlivosť o život vo všetkých jeho fázach, zdôraznil arcibiskup Diarmuid Martin. Patrí sem tiež ochrana žien v náročných životných situáciách. „Pro-life“ však tiež znamená stáť na strane ľudí, ktorí sú ohrozovaní násilím, chudobou či tým, že sa ocitnú bez domova.

Podľa oficiálnych čísel hlasovalo minulý piatok 66, 4 % Írov za vyčiarknutie ústavného dodatku, ktorý kladie právo na život nenarodeného dieťaťa na roveň s právom matky. 33,6 % hlasovalo proti zmene ústavy a za zachovanie doterajšieho stavu.

Doteraz malo Írsko jeden z najprísnejších protiinterrupčných zákonov na svete. Interrupcia sa nepovoľuje ani v prípade znásilnenia, incestu či pri ťažkom poškodení plodu. Od roku 2014 sú povolené interrupcie, pokiaľ je ohrozený život matky.

Vláda premiéra Lea Varadkara oznámila, že chce do konca roka schváliť nový interrupčný zákon, podľa ktorého by interrupcie boli legálne do dvanásteho týždňa tehotenstva a povolené z lekárskych dôvodov.

Katolícky biskup z Limericku, Brendan Leahy označil výsledok referenda za „nanajvýš poľutovaniahodný a odstrašujúci pre tých z nás, ktorí hlasovali záporne“. Výsledok bol vyjadrením „vôle väčšiny národa, hoci nie všetkých ľudí. Samozrejme, že toto hlasovanie naše stanovisko nezmení“, povedal biskup pre „Irish Times“.

Zdroj: www.kathpress.at / Preložila: Ľubica Hricová



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024