Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi oslávia veriaci i na námestiach

TK KBS, arc; ml | 29. 05. 2018 12:00



Bratislava 29. mája (TK KBS) Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, ktorý budeme sláviť vo štvrtok 31. mája 2018, verejne oslávia aj na viacerých námestiach.

Aj v tomto roku, ako je už v Bratislave tradíciou, sa bude slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi konať na Primaciálnom námestí v Bratislave. Slávnosť sa začne v nedeľu 3. júna 2018 o 10:30 h svätou omšou na Primaciálnom námestí. Nasledovať bude Eucharistická procesia z Primaciálneho námestia cez Klobučnícku ulicu a Námestie SNP ku kostolu sv. Jána z Mathy (Trojička), kde sa procesia ukončí Eucharistickým požehnaním. "Srdečne pozývame na toto slávenie, ktorým vzdáme úctu Kristovi, prítomnému v Eucharistii a spločne budeme vyprosovať požehnanie pre obyvateľov Bratislavy," pozýva Bratislavská arcidiecéza.

Najbližšiu nedeľu po slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, 3. júna 2018 o 10.00, sa na Svätoplukovom námestí v Nitre uskutoční svätá omša, ktorú bude celebrovať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po jej skončení bude sprievod s Najsvätejšou Oltárnou sviatosťou ku kostolíku svätého Michala Na Vŕšku s tradičnými štyrmi zastaveniami. V rovnaký deň bude o 9:30 h svätá omša v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Celebrovať ju bude košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Po nej sa uskutoční eucharistický sprievod. Na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (31. mája 2018) bude o 18:00 h sláviť svätú omšu s procesiou aj rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Sláviť ju bude v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave.

Sviatok Najsvätejšieho Tela a Krvi je oslavou daru Eucharistie a úcty k Spasiteľovi skutočne prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti Oltárnej. Tradícia procesií sprevádza jeden z najväčších cirkevných sviatkov, ľudovo nazývaný Božie Telo, odpradávna. Tajomstvo Ježišovho Tela a Krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno, veriaci v procesii na čele s kňazom symbolicky oznamujú svetu nosením monštrancie s kúskom premeneného chleba ulicami dedín a miest. Postupne sa zastavujú pri štyroch oltároch, symbolizujúcich štyri svetové strany. Sprievod tak naznačuje Božiu ochotu a ústretovosť aj voči tým, čo ho nepoznajú. „Oltáriky“ vytvoria rodiny zo zelene, kvetov a domácich devocionálií (predmety, ktoré sa používajú na prehĺbenie nábožnosti: obrázky, krížiky, ruženec, medailóny a podobne) pred svojimi domami. Na týchto miestach sa koná bohoslužba, verejná poklona a udelenie požehnania Eucharistiou. Deti na znak svojej úcty a lásky k Bohu rozsypávajú na cestu lupene kvetov a veriaci zhromaždení v procesii spievajú náboženské piesne.

Zdroje: Arci(diecézy)



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024