Slovenský stredoškolák víťazom medzinárodnej filozofickej olympiády

TK KBS, jhr; ml | 28. 05. 2018 15:15



Čierna Hora 28. mája (TK KBS) Michal Karlubík, študent Gymnázia Jura Hronca v Bratislave získal zlatú medailu na International Philosophy Olympiad (IPO), ktorá sa tento rok konala v čiernohorskom meste Bar. Na tohtoročnom ročníku, už 26. v poradí, sa zúčastnilo 50 krajín z Ázie, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Celkovo súťažilo 100 študentov, medzi ktorými získal slovenský študent celkovo najvyššie skóre 8,33 bodu na škále od 0 do 10. V Slovenskej republike je partnerom IPO katedra filozofie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Tohtoročná súťaž ponúkla štyri krátke filozofické texty (autormi boli: Aristoteles, Mencius, Kant, Goehr), z ktorých si študent mal vybrať jeden, na ktorý mal napísať počas 4 hodín esej. Podľa pravidiel nesmie byť súťažným jazykom študenta jeho materinský jazyk. Súťažnými jazykmi olympiády sú angličtina, nemčina, francúžština a španielčina.

Medzinárodná filozofická olympiáda pre stredoškolských študentov sa koná od roku 1993 a je jedinou súťažou tohto druhu s celosvetovou pôsobnosťou. Organizačne ju zabezpečuje Medzinárodná komisia IPO v spolupráci s ministerstvom školstva krajiny, kde sa v aktuálnom ročníku koná. Od roku 1995 vzalo patronát nad týmto podujatím UNESCO. Od roku 2001 je IPO úzko prepojené s Federation Internationale des Societes de Philosophie (FISP), ktorá má svojich zástupcov v riadiacom výbore medzinárodnej komisie IPO a zároveň rozhoduje o súťažných témach.

Hodnotenie esejí vykonáva medzinárodná porota učiteľov filozofie zložená z delegácií súťažiacich krajín a zo zástupcov FISP. Slovensko zastupuje v tejto medzinárodnej porote Ján Hrkút z katedry filozofie FF KU v Ružomberku. Hodnotenie samotných prác prebieha v dvoch, resp. troch kolách, pričom každú esej hodnotí minimálne 6 hodnotiteľov, ktorých hodnotenie rozhoduje, či práca postupuje do finálového hodnotenia, v ktorom najlepšie práce zoradí a rozhodne o medailách 5 členný riadiaci výbor IPO a zástupcovia FISP. Eseje sú hodnotené anonymne a v skupinách podľa jazykových oblastí. Hodnotenie prebieha na základe piatich kritérií (relevancia, filozofické pochopenie, argumentácia, koherencia, originalita). V každom kritériu je esej ešte hodnotená piatimi indikátormi, teda piatimi kvalitatívnymi úrovňami plnenia kritéria.

V Slovenskej republike je partnerom IPO katedra filozofie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Na tejto katedre sa od akademického roka 2015/2016 konajú národné kvalifikačné kolá, na ktoré sú pozývaní študenti zo všetkých stredných škôl. Súťaž na slovenskej úrovni prebieha dvojkolovo: v prvom kole, v slovenskom jazyku súťažiaci študenti píšu eseje na jeden z vybraných filozofických textov. Každoročne sa 1. kola zúčastní približne 100 študentov. Najlepších približne 20 študentov je pozvaných do druhého kola, kde študenti súťažia v písaní esejí v anglickom jazyku. Najlepší 1-2 študenti zo Slovenska cestujú na celosvetovú súťaž (v posledných troch rokoch sa Slováci zúčastnili olympiád v belgickom Gente v roku 2016, holandskom Rotterdame 2017 tento rok v meste Bar v Čiernej Hore)

TK KBS informoval Ján Hrkút



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024