„Dnešným dňom akoby symbolicky dopĺňame výjav z Golgoty. Aj sem na Butkov prichádza ku krížu Mária. A podobne ako sa pri Ježišovom kríži stala Jánovou matkou, tak je v istom zmysle prítomná pri kríži každého z nás... Milí pútnici, prichádzajme na toto miesto stretnutia s nebeskou Matkou. Tá socha je úmerná veľkosti nášho Slovenska. Do jej rozprestretých rúk sa zmestíme všetci, nech sme z ktoréhokoľvek regiónu. Hovorme s ňou, aby sme sa naplnili útechou a nádejou. Matka nepotrebuje mnoho slov. Netreba, aby sme sa píliš namáhali jej vysvetľovať, čo sa s nami deje, ona to vie. Stačí znovu a znovu zašepkať: Zdravas Mária, si matka milosrdenstva, si moja mama," povedal v slávnostnej homílii biskup Galis.
Sochu Panny Márie vytvoril v rokoch 2017 – 2018 z kamennej hmoty, ktorej podstatu tvorí cement a mletý vápenec, akademický sochár Vladimír Višváder z Bratislavy. Šesť metrov vysoká socha je umiestnená na trojmetrovom podstavci s textom z Denníčka sv. Faustíny „Som nielen Kráľovnou neba, ale aj Matkou milosrdenstva a tvojou matkou.“ Pamätník dopĺňa ruženec ako symbol jednej z najmocnejších modlitieb, ktorými nás Matka Božia priťahuje k jej Jednorodenému Synovi.
Anton Barcík, generálny riaditeľ miestnej cementárne v Ladcoch pri poďakovaní všetkým pracovníkom, ktorí sa zúčastnili budovania Skalného sanktuária. „Dokázali ste, že každý z nás môže v plynúcom čase, ktorý nám bol darovaný, meniť svet tam, kde žije a pracuje. Ďakujem vám, že ste na tejto hore zanechali jedinečnú duchovnú stopu aj pre budúce generácie. Prispeli ste k verejnému poukazovaniu na kresťanské korene Slovenska a Európy.“ Osobitne poďakoval autorovi sochy Vladimírovi Višváderovi: „Vytvoril si originálne dielo, ktoré nadchne nielen mariánskych ctiteľov, ale rozšíri ohlasovanie Božieho milosrdenstva a Božej milosrdnej lásky z hory Butkov. Preto ti odovzdám darček: kameň z tejto hory. Tento kryštalický vápenec vytvoril tvorca tvorcov, umelec umelcov a darca talentov aj pre teba," uviedol.
Vladimír Višváder pri preberaní ocenenia osobitne poďakoval Antonovi Barcíkovi za všetko, čo pre horu Butkov urobil: „Bez teba by to, čo tu vidíme, nebolo.“ Umelec poďakoval aj všetkým blízkym ľuďom a priateľom, ktorí mu pomohli pri tvorbe tohto veľkého diela a hlavne Panne Márii, ktorá viedla jeho ruku. Duchovnú slávnosť v scenérii skál lomu Butkov a prekrásnej prírody s jedinečným výhľadom na dolinu stredného Považia hudobne a spevácky sprevádzali spevácky zbor The Gospel Family z Novej Dubnice, Kysucký prameň z Oščadnice, speváčka Hanka Servická a sólisti opery SND páni Ivan Ožvát a František Balun.
Doplnením sochy Panny Márie k doterajším sakrálnym dielam na hore Butkov (kaplnke Božieho milosrdenstva, pamätníkom sv. Faustíny a sv. Jána Pavla II., jedinečnej kamennej krížovej ceste, k piatim novým kaplnkám svätcov, ktoré dopĺňajú areál úcty Panny Márie, ako aj kostola Božieho milosrdenstva v Ladcoch) má Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva tie najlepšie predpoklady stať sa jedným z najživších pútnických miest na Slovensku. Účastníci púte si okrem duchovného povzbudenia odniesli do svojich domovov knižku ružencov so svätou Faustínou v Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva.
K správe bolo vydané FOTO.
TK KBS informoval Peter Toman