V Tatrách sa konalo valné zhromaždenie Združenia katolíckych škôl

TK KBS, RL, kpl, ml; pz | 04. 05. 2018 13:15



Bratislava 4. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) Ako prispievajú cirkevné školy ku kvalite občianskej spoločnosti a osobného života mladých. To je téma dvadsiateho piateho valného zhromaždenia Združenia katolíckych škôl Slovenska, ktoré sa koná v Tatrách. Vzájomné skúsenosti si vymieňali aj s hosťami z Poľska a Čiech. Kľúčovou aj aktuálnou otázkou je výchova k manželstvu a rodičovstvu. Sú tu tlaky medzinárodných organizácií pre presadenie rodovej rovnosti a rôzne alternatívy životného štýlu do škôl.

„My ako cirkevné školy sme pripravení obhájiť si jednak svoj postoj, ale ochrániť naše deti pred možno nie úplne dobrými vplyvmi, ale naším cieľom, túžbou a zámerom je, aby sme vedeli poskytnúť a pripraviť takúto službu aj iným ako cirkevným školám. Sme presvedčení o tom, že čo je Božie, to je hlboko ľudské a to je pre človeka dobré," povedala Rádiu LUMEN Renáta Ocilková, tajomníčka Združenia katolíckych škôl Slovenska.

Témou stretnutia bola otázka ako prispievajú cirkevné školy ku kvalite spoločnosti a osobného života mladých. „Cirkevné školy robia nesmierne užitočnú službu pre celú spoločnosť, pretože predstavujú jednu konkrétnu koncepciu, postavenú na dôstojnosti človeka, ktorá je väčšia ako ego jednotlivca, vyváženosti osobných cieľov pri vzdelávaní žiaka a jeho príspevku pre dobro celej spoločnosti," pridáva prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska Ján Horecký.

Prečo by sme deti mali zapísať na cirkevnú školu? Hovorí košický arcibiskup Bernard Bober. „Ja som za to, aby sme naozaj využili práve to, že cirkev vždy bola učiteľka, je učiteľkou. Vedela učiť už malé deti, vedela pripravovať ľudí na manželstvo, vedela ľudí chápať v ich krízových situáciách, takže pripravujeme človeka tak, aby dokázal byť jednak aj vzdelaný, aj lepší," spomína. Ďalšie stretnutie riaditeľov cirkevných škôl a hostí bude na jeseň.

Zdroj: Rádio LUMEN / Katarína Plavčanová



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024