Maltézski rytieri si zvolili nového veľmajstra, jeho funkcia je doživotná

TK KBS, dbr, mry; ml | 03. 05. 2018 07:51



Rím 3. mája (TK KBS) Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto bol zvolený za 80. Veľmajstra Zvrchovaného Maltézskeho rádu. Veľká štátna rada, ktorá je voliteľským zborom skladajúcim sa z 54 členov, sa zišla v Ríme v Magistrálnej vile, ktorá je jedným z dvoch inštitucionálnych sídiel Maltézskeho rádu. Funkcia Veľmajstra Zvrchovaného Maltézskeho rádu je doživotná.

Pápež František bol o zvolení informovaný listom. Takisto boli informované všetky Veľprioráty, Podprioráty a Národné asociácie Maltézskeho rádu a to spolu so všetkými 107 štátmi, s ktorými Maltézsky rád udržiava diplomatické styky.

Novozvolený Veľmajster zloží svoj sľub pred Špeciálnym pápežským delegátom pri Maltézskom ráde, arcibiskupom Angelom Becciuom a pred členmi Veľkej štátnej rady 3. mája v kostole Santa Maria del Priorato.

Nový Veľmajster bude zodpovedať za pokračovanie reformy ústavy Maltézskeho rádu, ktorá sa začala vroku 2017, aby zodpovedala vývoju Maltézskeho rádu za uplynulé desaťročia. V súčasnosti je Maltézsky rád prítomný v 120 krajinách sveta s viac ako 2000 projektmi v oblasti zdravotnej starostlivosti a sociálnej pomoci. Maltézsky rád má viac ako 120 000 dobrovoľníkov a zdravotníkov. Aktuálna Ústavná listina a Kódex boli promulgované v roku 1961 a čiastočne reformované v roku 1997.

Prvé úradné a oficiálne angažovanie sa Veľmajstra bude účasť na jubilejnej 60. Medzinárodnej púti Maltézskeho rádu do Lúrd, ktorá sa uskutoční 5. až 8. mája. Každý rok sa tejto púte zúčastní viac ako 7000 členov Rádu a dobrovoľníkov Rádu. Toto číslo zahŕňa aj 1600 chorých a zdravotne postihnutých účastníkov Púte. Medzinárodná púť Maltézskeho rádu do Lúrd predstavuje jeden z ústredných momentov duchovného života Rádu.

Podľa ústavy Rádu je Veľmajster duchovným predstaveným rádu a zároveň je hlavou rádu vo svetských záležitostiach. Veľmajster je do funkcie volený doživotne Veľkou štátnou radou. Veľmajster sa musí plne oddať rozvoju rádových aktivít a byť príkladom kresťanského života pre ostatných členov Rádu. Sú mu zverené najvyššie právomoci.

V súčinnosti so Zvrchovanou radou Rádu prijíma veľmajster legislatívne opatrenia v prípadoch, ktoré nie sú priamo upravené v ústave, vydáva vládne nariadenia a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Medzi jeho ďalšie právomoci patrí ratifikácia medzinárodných zmlúv a zvolávanie Generálnej kapituly. Štáty s ktorými Rád udržiava diplomatické vzťahy, uznávajú veľmajstra s výsadami, imunitami a poctami, ktoré sú vyhradené hlavám štátov.

Veľmajster sídli v sídle vlády rádu v Magistrálnom paláci v Ríme.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024