Takmer 50 rokov po smrti sa vrátia ostatky kardinála Berana späť do vlasti

TK KBS, RV CZ, ml; pz | 20. 04. 2018 10:45



Rím 20. apríla (RV CZ) Takmer 50 rokov po smrti sa vo štvrtok vydali na cestu do vlasti telesné ostatky bývalého pražského arcibiskupa kardinála Josefa Berana (1888 - 1969). V krypte Vatikánskej baziliky našiel miesto posledného odpočinku po štyroch rokoch, ktoré strávil vo vynútenom exile v Ríme. Aby sa vykonala jeho posledná vôľa, teraz sa vracajú do pražskej katedrály.

Nepomuceum, Beran, Rakva

Prečo sa tak deje až teraz, po 28 rokoch slobody v našej krajine? Veľvyslanec Pavel Vošalík, ktorý v týchto dňoch končí svoju misiu v Ríme, tvrdí, že po páde totality bol hrob kardinála Berana v Ríme pre Čechov referenčným bodom. "Najskôr sme začali do Ríma cestovať a mali sme potrebu hľadiať historické spojnice medzi našou krajinou, Rímom a Svätou stolicou. Chceli sme demonštrovať, že tých štyridsať rokov komunizmu tieto spojnice pretrhlo, ale nevymazalo ich." Hrob kardinála Berana slúžil k obnoveniu pocitu súnaležitosti, dodáva český diplomat.

Keď pred 10 rokmi prišiel do Ríma, sám zaviedol do protokolu pre návštevy veľvyslanectva uloženie kvetín pri hrobe kardinála Berana. Napriek tomu postupne rástlo vedomie, že posledná vôľa kardinála Berana nebola naplnená. "Po prvé. Keď sa pozriete na jeho prejavy, i vo vašom rozhlase, nenájdete takmer ani jeden, kde by sa nevyznával z toho, ako sa mu cnie, ako by chcel ísť domov. Po druhé. I keď sa to veľa nehovorí, pán kardinál v poslednej vôli uviedol tiež možnosť pre prípad, keby nemohol byť pochovaný v katedrále. Mohol si pokojne napísať, že chce byť pochovaný vo svojej titulárnej bazilike v Ríme, ako druhú možnosť alebo čokoľvek iného. Ale on si vybral hrob svojich rodičov v Plzni. Teda vidíme opakovanú túžbu vrátiť sa a byť pochovaný v tej zemi, v ktorej mu nebolo dopriate žiť plný život."

Mali by sme sa menej venovať ceremoniálom a viac počúvať, v čom spočíva Beranov odkaz, dodáva veľvyslanec Vošalík. "Myslím si, že návrat ostatkov kardinála Berana by nemal byť ukončením debaty o tom, či by sa mal vrátiť alebo nemal, ale skôr začiatkom debaty o tých hodnotách, ktoré on predstavuje a ktoré nám možno v súčasnej dobe niekedy trochu chýbajú. Nehovorím iba o duchovných hodnotách, to nech posúdia povolanejší. Myslím si ale, že tu nájdeme hodnoty a posolstvo, ktoré majú osloviť úplne všetkých, v našej krajine, bez ohľadu na ich vzťah k cirkvi alebo k viere. Kardinál Beran predstavuje hodnoty. Bolo by pekné, keby sme ich mohli označiť za všeobecne zdieľané v našej spoločnosti."

Obrad translácie v krypte Vatikánskej baziliky

Beran, Krypta

Obradu slávnostnej translácie ostatkov kardinláa Berana predsedal v krypte Vatikánskej baziliky, v priestore pred hrobom sv. Petra, pápežský vikár pre Vatikánsky štát, kardinál Angelo Comastri, za asistencie ďalších dvoch kardinálov Jozefa Tomka a Giovanniho Battisty Re. Medzi prítomnými nechýbal veľvyslanec Pavol Vošalík. Českú cirkev zastupovali biskupi Ján Vokál, Tomáš Holub a nedávno menovaný pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer. Rímsku komunitu reprezentovali kňazi a bohoslovci z Nepomucena na čele s rektorom P. Petrom Šikulou. Kardinál Comastri vo svojom príhovore pripomenul predovšetkým svedectvo talianskych kňazov, ktorí s Josefom Beranom žili v tábore Dachau a ktorí svorne dosvedčili jeho vnútorný pokoj a nehasnúci úsmev, na ktorý sa nezabúda.

Beran, Krypta

Obrad, pri ktorom sa Vatikánska bazilika lúčila s kardinálom Beranom, po modlitbe jedného tajomstva ruženca a litániách k Panne Márii ukončila modlitba k sv. Petrovi. Rakvu s ostatkami sprevádza vládna delegácia vedená ministrom kultúry Iljou Šmídem.

Beran, Krypta

Súvisejúci článok: 17. 4. 2018 Kard. Duka: Kardinál Beran je veľká postava dejín, nenechal sa zlomiť



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024