Arcibiskup z Homsu v Sýrii opísal deštrukciu svojej krajiny po konflikte

TK KBS, ACN, ml; pz | 20. 04. 2018 09:13Sýria 20. apríla (TK KBS) „Stačilo, už toho bolo dosť,” rezolútne sa postavil k udalostiam posledných dní Jean-Abdo Arbach, arcibiskup melchitskej gréckokatolíckej cirkvi z Homsu v Sýrii. „Ľudia už ďalej nevládzu. Chcú žiť obyčajným životom, pokojne zaspávať v posteli, ráno sa zobudiť a ísť do práce. Nevládzu už počúvať zvuk padajúcich bômb.” Arcibiskup Arbach v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need (Kirche in Not) opísal deštrukciu svojej krajiny. Sedem rokov konfliktu zanechalo Sýriu v dezolátnom stave. „Všetko je zničené, z miliónov ľudí sa stali utečenci. Aký je vlastne zmysel tejto vojny?“ kladie zásadnú otázku.

Arcibiskup Arbach, ktorý v marci 2017 navštívil Slovensko pri príležitosti otvorenia národnej kancelárie ACN (ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi), požiadal nadáciu o sprostredkovanie duchovnej podpory pre Sýrčanov a pre ich vlasť. Je presvedčený, že v tejto neriešiteľnej situácii potrebuje Sýria „modlitby, modlitby a ešte raz modlitby.” Pripomína aj výzvu Svätého Otca Františka, aby sme sa všetci modlili za vyriešenie krízy v Sýrii, ktorá - ako sám pápež zdôrazňuje - sa netýka len tejto krajiny, ale zasahuje celé medzinárodné spoločenstvo, čo znamená, že nielen Sýria, ale celý svet potrebuje mier.

 

Aj napriek takmer neznesiteľnej situácii Sýrčania nestrácajú odvahu a presvedčenie, že ich krajina dokáže opäť povstať z popola. V arcidiecéze Homs, ktorú spravuje arcibiskup Arbach, nadácia ACN pomáha už od roku 2011 prostredníctvom mnohých projektov: poskytuje študijné granty žiakom a študentom, zabezpečuje základné potraviny a lieky, rekonštruuje domy a cirkevné objekty (doteraz bolo v  arcidiecéze Homs opravených 80 % kostolov a katechetických centier). ACN sa aktívne podieľa aj na záchrane iných regiónov. Od vypuknutia konfliktu sprostredkovala pápežská nadácia pomoc Sýrii vo výške takmer 21 miliónov eur.

 

Podobný postoj, aký vyjadril arcibiskup melchitskej gréckokatolíckej cirkvi z Homsu, zaujali pred niekoľkými dňami aj patriarchovia troch hlavných kresťanských cirkví v Sýrii – grécky pravoslávny patriarcha Antiochie a celého Východu Ján X., sýrsky pravoslávny patriarcha Antiochie a celého Východu Ignatius Aphrem II. a melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie, Alexandrie a Jeruzalema Jozef (Youssef) Absi.

Vo svojom spoločnom vyhlásení reagovali predovšetkým na údajný chemický útok sýrskej vlády na mesto Dúmá. Ostro odmietajú a odsudzujú agresiu USA, Francúzska a Veľkej Británie. Verejne kritizujú zásah týchto krajín, považujú ho za „jasné porušenie medzinárodných dohôd  a Charty OSN,“ a opisujú ho ako „neodôvodnený a nepodložený dostatočnými a jasnými dôkazmi.“ Trvajú na tom, že ide „o brutálnu agresiu, ktorá ničí šance na mierové politické riešenie a vedie k eskalácii a ku komplikáciám.“

TK KBS informovalo ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022